خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سرلشکر باقری: دستیابی به «بازدارندگی» را هدف‌گذاری کرده‌ایم

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ما دستیابی به قله ای از بازدارندگی را هدف‌گذاری کرده‌ایم که حتی اگر برخی دشمنان نادان رگه و یا ذره‌ای خیال تهاجم به کشورمان را هم در ذهن داشته باشند، جرأت و جسارت چنین خیال پردازی را از مخیله آنان نیز محو کنیم.

به گزارش فارس؛ سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درگردهمایی سراسری فرماندهان و مسئولان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مشهد مقدس با اشاره به روند تحولات دوران چهل ساله جنگ سرد و پس از آن و شکست هژمونی تک قطبی و آغاز روند افول قدرت آمریکا و عقیم ماندن هزینه‌های ده هزار میلیاردی دولت این کشور در منطقه غرب آسیا و بازیابی قدرت چین و خروج روسیه از انفعال گفت: این رویداد ها همگی دلیل و نشانه روشنی بر ورود دنیا به مرحله جدیدی با عنوان دوران گذار است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از ویژگی‌های ژئوپلیتیکی دوران گذار، به جنگ ها و رویدادهای سال های اخیر، دسته بندی ها و بی ثباتی های غیرقابل‌پیش‌بینی، توسعه ناتو به شرق و تحرکات تند برخی کشورهای منطقه برای کسب امتیاز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در میانه تمامی این بحران‌ها، نگرانی‌ها، ناامنی ها و بی ثباتی ها، با رهبری و فرماندهی بی نظیر فرمانده معظم کل قوا و همراهی و هوشیاری مردم عزیز، برکات خون شهیدان و در میدان بودن و آمادگی نیروهای مسلح، طی سال‌های اخیر توفیقات فراوانی کسب کرده است.

وی افزود: با ورود ایران به شرایط و دوره غلبه فرصت ها بر تهدیدات، پایه های ساختمان فشار حداکثری دشمن یکی پس از دیگری فرو ریخت که در این میان نقش نیروهای مسلح در کنار سایر مولفه ها، بسیار مهم و تعیین کننده بوده است.

سرلشکر باقری گفت: مرور رویدادهای سه ساله اخیر از جمله انهدام پهپاد راهبردی دشمن، نقش آفرینی موفق منطقه ای نیروهای مسلح در خشکی و دریا، مقابله موفق با تروریست های داعش و برقراری امنیت پایدار در کشور، مرزها و مناطق پیرامون مرز و ارتقای توان ، آمادگی و قدرت جمهوری اسلامی ایران در حوزه های موشکی، پهپادی، دریایی، زمینی و… در ایجاد زمینه های ناکامی دشمن کاملاً تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: اگر مقابله موفق با تروریست های تکفیری در سوریه و عراق و اضمحلال حکومت آنها توسط سردار حاج قاسم سلیمانی- قهرمان ملت ایران- و همرزمانش اتفاق نمی افتاد، ما اکنون همسایه تروریست های داعش بودیم و اتفاقات بسیار ناگواری می توانست در سوریه و عراق بیفتد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیان داشت: برقراری امنیت پایدار در کشور، مرزها و مناطق پیرامون مرز که بخش مهمی از آن توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه اتفاق افتاد، کار بسیار بزرگی است چراکه دشمن در شمال عراق، منطقه سیستان و بلوچستان و غرب پاکستان، هزینه های سنگین و هنگفتی برای ناامن سازی این مناطق انجام داد و حتی به دنبال تصرفاتی در این مناطق بود تا از آن به عنوان یک سر پل و جزیره، در تولید مشکلات اساسی امنیتی بهره بگیرد.

وی با بیان این که دوره غلبه فرصت ها بر تهدیدات را مغتنم می‌شماریم، تاکید کرد: نیروهای مسلح در چنین دوره‌ای رسالت و مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و بی تردید برای ارتقای قدرت، توان و آمادگی هایمان از آن بهره برداری حداکثری خواهیم داشت.

سرلشکر باقری گفت: مسئولیت نیروهای مسلح از جهات گوناگون سنگین است؛ هم به لحاظ مسئولیت و ماموریتی که برعهده دارند و هم به دلیل تکلیفی که در ارتقای جایگاه، پایدارسازی امنیت و ارتقای بازدارندگی متوجه آنان است.

وی افزود: ما دستیابی به قله ای از بازدارندگی را هدف‌گذاری کرده‌ایم که حتی اگر برخی دشمنان نادان رگه و یا ذره‌ای خیال تهاجم به کشورمان را هم در ذهن داشته باشند، جرأت و جسارت چنین خیال پردازی را از مخیله آنان نیز محو کنیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که در اجتماع فرماندهان و مسئولان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخن می‌گفت، نیروی زمینی چه در ارتش و چه در سپاه را ستون فقرات نیروهای مسلح توصیف کرد و گفت: سرنوشت نبردها بر روی زمین تعیین می شود؛ برای کشوری که راهبرد تهاجمی ندارد و می‌خواهد امنیت سرزمین خودش را حفظ کند و به دنبال تجاوز و تصرف و کشورگشایی نیست، نیروی زمینی مهم ترین نیروی تعیین کننده خواهد بود؛ البته حتی اگر کشوری قصد تصرف جای دیگری را داشته باشد، باز هم نیروی زمینی است که تکلیف نهایی را معلوم می کند.

وی خاطر نشان کرد: نیروی زمینی ما در بازدارندگی پایدار، توسعه و تحکیم امنیت پایدار در مرزها و مناطق مرزی، در پشتیبانی از محور مقاومت و در ناامیدی و ناکام سازی دشمن در راهبردهایش، نقش اساسی را بر دوش دارد.

سرلشکر باقری یکی از موانع اصلی بر سر راه دشمن در هرگونه عملیات تهاجمی را نیروی زمینی دانست و با اشاره به این که نقش تعیین کننده نیروی زمینی در مقابله با تروریست ها چه در مقابله با تروریست های شمال غرب و جنوب شرق کشور چه تروریست های داعشی، را همواره شاهد بوده ایم، خطاب به فرماندهان و رزمندگان نیروی زمینی گفت: مسئولیت اصلی شما آماده شدن برای نبرد ناهمتراز با دشمن ناهمتراز و جنگ منظم با دشمن خارجی است؛ درگیری و جنگ با عناصر تروریستی و ضد انقلاب با وجود اهمیت، بخشی از کار شما است.

وی خاطرنشان کرد: نیروی انسانی رکن قدرت و توانمندی ما است؛ اگر ما نقطه قوتی داریم که دشمن را به زانو در می آورد این منابع انسانی مومن، معتقد، با روحیه، آموزش دیده و پای کار است و الا در آتش و گوگرد و فولاد و تکنولوژی، سنگینی کفه ترازو به نفع دشمن است.

سرلشکر باقری در ادامه ابعاد تقویت یگان های مردم پایه، اهمیت اشراف اطلاعاتی، هوش مصنوعی، لزوم تقویت یگان های پهپادی، ارتباطات، جنگ الکترونیک، پدافند هوایی، هوانیروز، مهندسی و تخریب را تشریح کرد و گفت: نکته‌ای که در پیوست نگاه راهبردی به آن توجه می کنیم، تغییرات و تفاوت هایی است که در نوع جنگ ها اتفاق افتاده و یا در شرف وقوع است و این موجب می شود تا ضمن زیر ذره بین داشتن نبردهای اخیر و امروز با آینده پژوهی و آینده نگری، خودمان را برای آینده آماده کنیم.

وی افزود: نیرویی که در جای خودش بایستد و راه تحول و پیشرفت را دنبال نکند، تحولات و تطورات به گونه‌ای پیرامون او را در بر خواهد گرفت که او را به زمین خواهند زد و لذا همواره باید در حال تحقیق و پژوهش و تتبع باشیم و بدانیم چه اتفاقی افتاده و چه اتفاقی خواهد افتاد و به سرعت خودمان را به روز کرده و با آینده نگری برای صحنه‌های گوناگون آماده کنیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. سلام‌‌‌مدتیست‌انصاف‌نیوز‌خیلی‌از‌
  نظرات‌را‌منتشر‌نمیکند‌.نظراتی‌که‌هم
  سطح‌یا‌حتی‌کمتر‌از‌نظرات‌انتقادی
  وپیشنهادی‌‌که‌قبلها‌منتشر‌میکرد.اما
  درجنگ‌‌حمله‌روسیه‌به‌اوکراین‌دیدیم
  آنچه‌که‌سبب‌گردیدامریکا‌و‌غرب‌در‌کمک
  به‌اوکراین‌دست‌به‌عصاراه‌بروندومثلا
  از‌دادن‌موشکهای‌دوربرد‌یا….به‌اوکراین
  بپرهیزند‌تهدیدات‌اتمی‌سنگین‌روسیه
  بود‌آنها‌فقط‌ظاهرا‌از‌حملات‌اتمی‌روسیه
  هراس‌دارند‌.وبقبه‌‌امکانات‌تهاجمی
  وبازدارندگی‌روسیه‌را‌قادرند‌‌تحمل
  کنند.‌تا‌زمانی‌که‌به‌مسکو‌برسند‌.‌….
  به‌باور‌من‌در‌پایان‌‌‌تهاجم‌روسیه‌به‌
  اوکراین‌باهرنتیجه‌ای‌‌وضعیت
  برای‌منطقه‌متفاوت‌خواهد‌بود
  ترازو‌در‌داخل‌کشور‌هم‌که‌گویا
  قرار‌نیست‌باشد‌وحق‌همچنان
  احساسات‌قوم‌مرکزیست

  1. همیشه فرد کوچکتر از جمع می باشد. آرا
   و عقاید شما محترم هستند.
   ولی وقتی کار به نشر یک نظر می رسد
   یک هیاتی در نشریه نظر شما را بررسی
   می کنند و در صورت تایید چاپ می کنند.

   به عنوان یک خواننده به اعتقاد من
   اطلاعات شما نسبت به اموری که
   اظهار نظر می کنید فوق العاده کم
   است. و فکر می کنم انصاف نیوز
   خیلی هم به شما لطف نموده است
   که برخی از نظرات شما را چاپ
   نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا