خرید تور تابستان ایران بوم گردی

محمد مخبر : دولت هدفی جز خدمت ندارد

معاون اول رئیس‌ دولت سیزدهم با تأکید بر اینکه دولت هدفی جز خدمت به مردم ندارد، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی را طرحی مؤثر در راستای خدمت رسانی به جامعه برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه‌ای که پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست «محمد مخبر» برگزار شد، تفاهم نامه همکاری اجرای این طرح از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، وزارت نیرو، بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی امضا شد که قرار است بر اساس این طرح طی پنج سال ۵۵۰ هزار واحد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی به منظور توانمند سازی اقشار کم برخوردار احداث شود.

معاون اول رئیس قوه مجریه اجرای این طرح را گامی در جهت تحقق شعار «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» ارزیابی کرد و گفت: این طرح سه ویژگی اشتغالزایی، تولید و دانش بنیانی را به صورت توأمان دارد.

مخبر با تأکید بر اینکه دولت انقلابی و مردمی در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های خود هدفی جز خدمت به جامعه و مردم ندارد، طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی را طرحی مؤثر در راستای خدمت رسانی به جامعه برشمرد و اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های اجرای این برنامه توانمند سازی و کمک به اقشار کم برخوردار جامعه است که همواره دغدغه مسئولان نظام و کشور بوده.

وی افزود: نیروی انسانی مهم‌ترین و ارزشمندترین سرمایه‌ای است که در اختیار کشور قرار دارد و اجرای این گونه طرح‌ها منجر به مولدسازی نیروی انسانی خواهد شد و آحاد جامعه در خدمت رونق و توسعه اقتصادی کشور قرار خواهند گرفت.

محمد مخبر گفت: با برنامه ریزی‌های گسترده‌ای که در حوزه تولید، اشتغال و سرمایه گذاری از سوی دولت انجام شده، آینده امیدبخشی پیش روی کشور قرار دارد و به واسطه نعمت‌های خدادادی و تکمیل زیرساخت‌هایی که طی چهل سال اخیر صورت گرفته، آینده پیش روی کشور و مردم را امید بخش می‌دانیم.

مخبر با بیان اینکه تعیین شعار سال جاری بسیار هوشمندانه بود چرا که با این نام گذاری هم چالش‌ها و معضلات کوتاه مدت و هم مشکلات درازمدت کشور مد نظر قرار گرفته، ادامه داد: تولید و اشتغال آفرینی با روش دانش بنیان به معنای کار ضربتی و انقلابی است به نحوی که برنامه‌ها با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به انجام برسد.

وی با اشاره به اینکه نیاز اصلی و اولیه برنامه‌های دانش بنیان نیروی انسانی و دانش است، افزود: خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی و ایجاد دانشگاه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور، امروز شاهد وجود نخبگان، اندیشمندان و دانشمندان در گوشه گوشه این آب و خاک و در دور افتاده‌ترین نقاط کشور هستیم.

معاون اول ابراهیم رویسی همچنین از بانک‌های عامل به دلیل همراهی با برنامه‌های دولت سیزدهم قدردانی کرد و از بانک‌های مشارکت کننده در اجرای این طرح خواست حداکثر تلاش خود را برای تأمین منابع اجرای این برنامه به کار گیرند تا روند توانمند سازی اقشار کم برخوردار با وقفه مواجه نشود.

در این جلسه که وزیر نیرو، رئیس سازمان بسیج سازندگی، رئیس کمیته امداد امام خمینی = و رئیس سازمان بهزیستی نیز حضور داشتند، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گزارشی از روند برنامه ریزی برای اجرای این طرح ارائه کرد.

وزیر نیرو نیز در این نشست با اشاره به اهمیت ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: بر اساس این برنامه قرار است در سال نخست ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی ایجاد شود که برای اقشار کم برخوردار شغل دائمی و درآمد شرافتمندانه به ارمغان خواهد آورد.

سیدامیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگاران، اجرای این طرح را در راستای سیاست محرومیت زدایی دولت سیزدهم توصیف کرد و گفت: این طرح با هدف کمک به اقشار کم درآمد و رفع فقر مطلق اجرا خواهد شد.

مدنی اجرای این طرح را گامی در جهت تحقق تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین ارزیابی کرد و افزود: پیش بینی می‌شود اجرای این طرح با سرمایه گذاری ۱۱ هزار میلیارد تومان در مناطق محروم، بتواند ۲۵ هزار شغل ایجاد کند.

وی از اعطای تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی قرض الحسنه به افراد متقاضی در این طرح خبر داد و گفت: این طرح با اولویت افراد تحت پوشش و با معرفی کمیته امداد و سازمان بهزیستی اجرا خواهد شد و دریافت این تسهیلات نیاز به ضمانتنامه ندارد.

همچنین محمود کمانی معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در حاشیه این نشست، با اشاره به اینکه ایجاد نیروگاه خورشیدی خانگی در گذشته نیز در کشور به صورت محدود وجود داشته است، گفت: کل نیروگاههای نصب شده در کشور تا کنون بیش از ۷ هزار نیروگاه است که ویژگی منحصر بفرد طرح در دست اجرای دولت سیزدهم این است که طی پنج سال ۵۵۰ هزار نیروگاه در کشور ایجاد خواهد کرد و این یک جهش بزرگ خواهد بود.

وی افزود: قیمت فروش برق در این طرح ۲,۲۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده که از محل فروش برق، به توانمندسازی خانوارهای کم‌درآمد فعال در این طرح کمک خواهد شد.

گفتنی است، پرهیز از استفاده از سوخت فسیلی، کمک به حفظ محیط زیست، صرفه جویی در مصرف آب، محرومیت زدایی، حمایت از ساخت داخل، ایجاد اشتغال و توسعه انرژی‌های پاک از جمله مزایای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی است که قرار است در بازه پنج ساله ۵۵۰ هزار واحد نیروگاه خورشیدی با مقیاس کوچک احداث شود که تعداد ۱۱۰ هزار واحد در سال نخست احداث خواهد شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا