خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سفره‌های مردم باز هم کوچک شد

نگاهی به گزارش مرکز آمار از رشد قیمت اقلام خوراکی در تیرماه

گروه اقتصادی، انصاف نیوز: مرکز آمار ایران، ساعاتی پیش متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب درمناطق شهری کشور در تیر ماه گذشته را منتشر کرد که به روشنی حکایت از کوچک‌شدن سفره‌های مردم و شکست دولت در کنترل قیمت‌ها دارد.

بر پایه این گزارش، شهرنشینان ایرانی مهم‌ترین اقلام خوراکی خود اعم از محصولات پروتئینی، روغن‌ها، لبنیات و میوه‌های تازه را حداقل دو برابر گران‌تر از تیر ماه 1400 خریده‌اند. مرکز آمار اعلام کرده در سبدی از 53 قلم کالای خوراکی در مناطق شهری، 64 درصد کالاها با تورمی بیش از نرخ تورم نقطه‌ای که نزدیک به 53 درصد است، داشته‌اند.

شهرنشینان ایرانی در ماه اول تابستان امسال، تورم 327 درصد روغن مایع، تورم 285 درصدی روغن نباتی جامد، تورم 188 درصدی برنج درجه یک ایرانی، تورم 173 درصدی سیب زمینی، تورم 166 درصدی ماکارونی، تورم بیش از 130 درصدی پنیر و ماست و رب، تورم 117 درصدی کره و تورم 103 درصدی مرغ را تجربه کرده‌اند. به این معنا، تقریبا همه اقلام خوراکی پرمصرف بیش از دو برابر رشد قیمت داشته‌اند.

طبق بررسی‌های مرکز آمار، مرغ ماشینی فقط در یک‌ماه 26 درصد گران‌تر شده و از این لحاظ رکورددار رشد قیمت ماهانه سبد اقلام خوراکی شهرنشینان ایرانی بوده است.

اعداد و ارقام تکان‌دهنده مرکز آمار از رشد متوسط قیمت‌ها و تورم عمومی، وضعیت اجاره‌بها و رشد قیمت مسکن، پیشی گرفتن تورم روستایی از شهری، رشد قیمت اقلام خوراکی، رسیدن سهم اجاره مسکن به نزدیک 70 درصد هزینه‌های خانوارهای کم‌درآمد کشور و… در یک کلام از افت شدید کیفیت زندگی در ایران خبر می‌دهند. در این شرایط به نظر می‌رسد سخنان دولتمردان سیزدهم و به‌ویژه چهره‌های اقتصادی‌اش درباره بهبود شاخص‌ها و عملکرد اقتصاد ملی، توصیفی برای یک جغرافیای خارج از حدود مرزهای ایران است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا