خرید تور تابستان ایران بوم گردی

عصبانیت روزنامه‌ی اصولگرا از تمجید حسن خمینی از آیت‌الله صانعی: صانعی ولایت فقیه را استبداد می‌دانست

روزنامه‌ی اصولگرای جوان که به رسانه‌ای نزدیک به سپاه پاسداران مشهور شده است در متنی با عنوان «دفاع منتقدانه یا مخالفت براندازانه؟» از سخنان سیدحسن خمینی درباره‌ی آیت‌الله صانعی انتقاد کرد و به شکل تلویحی این مرجع تقلید را مخالفی برانداز نامید!

در این ارتباط گفتنی‌ست رهبری انقلاب پس از درگذشت آیت‌الله صانعی در پیام تسلیت خود ضمن تجلیل از این «شاگرد پر تلاش درس‌های فقه و اصول و از نزدیکان امام خمینی» نوشته بودند: «امید است این همه [خدمات پس از پیروزی انقلاب] موجب اعتلای مقامات اخروی ایشان باشد».

متن کامل منتشرشده در روزنامه‌ی جوان به این شرح است:

«سیدحسن خمینی که در زمان فوت شیخ یوسف صانعی، درگذشت او را به امام زمان (عج) تسلیت گفته بود، در گرامیداشت دومین سالگرد فوت وی گفته که «یکی از میراث آقای صانعی برای روزگار ما اجتهاد روشنفکرانه بود و ایشان از جمهوری اسلامی دفاع منتقدانه داشتند!»

وی «اجتهاد روشنفکرانه» را یکی از میراث آیت‌الله صانعی دانسته و افزوده: «دفاع منتقدانه از جمهوری اسلامی نیز یکی دیگر از میراث ایشان بود. باید از جمهوری اسلامی به عنوان حرکتی که سال‌ها برای تحقق آن مجاهدت شده و جان‌ها فدا شده، دفاع کرد. ایشان از جمهوری اسلامی دفاع منتقدانه داشتند. اگر انحرافی را می‌دیدند نسبت به آن حساس بودند.» او در نسبت صانعی با جمهوری اسلامی ادامه داده: «به مانند یک پدر و یا مادری که نسبت به فرزند خود با حساسیت برخورد می‌کند، از آنچه انحراف و غلط می‌دانستند، تبری جسته و آن‌ها را بیان می‌کردند.»

به نظر می‌رسد منظور از دفاع منتقدانه وقایع سال ۸۸ باشد. صانعی در فتنه سال ۸۸ دفاعی از جمهوری اسلامی نداشت که حال بخواهد منتقدانه باشد یا مدل دیگری! او در سال ۸۸ در کنار جنبش سبز ایستاد و حمایت‌های اصلاح‌طلبان از او هم به دلیل همین مواضع سیاسی اوست.

صانعی در مورد نظریه ولایت فقیه هم تغییر جهت داد و در حالی که در ابتدا معتقد بود «هنگامی که، ولی امر حکم داد، مراجعه به دیگران معصیت و خلاف شرع است»، بعد‌ها نظرش را تغییر داد و اختیارات، ولی فقیه را «خلاف جمهوریت و مردم‌سالاری و نوعی استبداد» دانست. روشن نیست بدون نظریه ولایت فقیه، چگونه می‌توان جمهوری اسلامی را جمهوری اسلامی دانست و از آن دفاع منتقدانه کرد!»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا