خرید تور تابستان ایران بوم گردی

نامه‌ای به شیخ الازهر

ازهر شریف از دیرباز نماد اعتدال و حکمت و عقلانیت بوده است

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در نامه‌ای خطاب به شیخ الازهر نوشت: در شرایطی که شیخ الازهر با پاپ واتیکان، سند برادری انسانی را اعلان کرده است، سزاوار نیست که امت اسلامی که مخاطبان امر الهی مبنی بر اعتصام بحبل الله و التزام به رشته‌های اخوت اسلامی هستند، در خون‌ریزی و اختلافات از هم سبقت جویند.

در پی اظهارات اخیر دکتر احمد الطیب در «مجمع گفتگوی بحرین: شرق و غرب برای همزیستی انسانی» و تأکید بر ضرورت گفت‌وگوهای اسلامی-اسلامی ،حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در نامه‌ای خطاب به شیخ الازهر از این ابتکار او تجلیل کرد.

متن این نامه به گزارش روابط عمومی این دانشگاه در پی می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر احمد محمد احمد الطیب شیخ الازهر الشریف

باسلام و تحیت؛
مواضع حکیمانه حضرت‌عالی در پایان «مجمع گفتگوی بحرین: شرق و غرب برای همزیستی انسانی» در باب احیای فرهنگ تقریب و ارتباط مستمر و عمیق بین تمدن‌های اصیل و اسلامی موجب خرسندی اینجانب و دلگرمی دل‌های مشتاق وحدت امت اسلامی شد. ازهر شریف از دیرباز به عنوان نماد اعتدال و حکمت و عقلانیت شناخته شده است و شخص جناب‌عالی توانسته‌اید در دوران سخت و عبرت آمیز سال‌های اخیر این مشی حکیمانه را در جهت مصالح ملت مصر و منافع امت اسلامی حفظ کنید.

تردیدی نیست در شرایطی که شیخ الازهر با پاپ واتیکان، سند برادری انسانی را اعلان کرده است، سزاوار نیست که امت اسلامی که مخاطبان امر الهی مبنی بر اعتصام بحبل الله و التزام به رشته‌های اخوت اسلامی هستند، در خون‌ریزی و اختلافات از هم سبقت جویند. از این رو، فراخوان و دعوت شما برای کنار گذاشتن اختلافات مذهبی و ترک تکفیر و بازگشت به گفت‌وگوی برادرانه و حل مسالمت آمیز اختلافات سیاسی در تالارهای گفت‌وگو اهمیتی مضاعف دارد.

ما با استقبال از این ایده برخواسته از روح اسلام حقیقی،و به عنوان ریاست دانشگاه ادیان ومذاهب که وظیفه خود را در پرورش و تثبیت و گسترش اندیشه ناب اسلامی می‌دانیم، اعلام می‌داریم که باتمام وجود، امکانات خود را در اختیار توسعه این طرح عظیم وحدت اسلامی قرار داده تا شاهد شکوفایی وبالندگی جهان اسلام در سایه تمدن نوین اسلامی وهمراهی همه مذاهب وادیان برای نجات انسان وسعادت بشریت باشیم.

سید ابو الحسن نواب
رئیس دانشگاه ادیان ومذاهب

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا