خرید تور تابستان ایران بوم گردی

چه کسی بازنشستگان را از دولت نا اُمید می‌کند؟

غلامرضا بقایی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز از تبریز نوشت:

️جمعیتی بالغ بر ۵ تا ۷ هزار نفر از مردان و زنانی در سنین ۶۰ یا ۷۰ سالگی و البته کمی بیشتر، پدربزرگ و مادر بزرگهایی، بازنشسته از شرکتهایی چون تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز، آذرآب و کمباین اراک و بهران موتور گلپایگان، سایپا و ایران خودرو تهران، از چوب و کاغذ مازندران  و از صنایع بسیار دیگری در این سن و سال پیری و کهنسالی با صدها رنج و درد بیماری حالا از غم نان در خشم و  عذابند، خشم از مسئولی که حقوقشان را انکار می کند و عذاب از زندگی طاقت فرسا، فرسنگها زیر خط فقر.

جدای از همه این مسائل اکنون خواسته اصلی آنها در یک جمله خلاصه میشود؛ “افزایش حقوق سالیانه  طبق مصوبه شورای عالی کار”، دقیقا همان چیزی که برای بازنشستگان تامین اجتماعی ابلاغ و اجرا شده است.

سخن از بازنشستگان صندوق بازنشستگی آینده ساز است. صندوق بازنشستگی آینده ساز یکی از ۱۶ صندوق بازنشستگی در ایران است که با مجوز شورای عالی تامین اجتماعی، توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، تاسیس یافته و اکثریت قریب به اتفاق ایشان را کارگران شاغل و بازنشسته ای تشکیل می دهند که به اجبار به عضویت آن درآورده شده اند.

مطالبه گری گسترده اعضا طی سالهای اخیر باعث گردید، هیئت وزیران با تصویب اساسنامه ای جدید  طبق قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی کشور و ابلاغ آن توسط ریاست جمهوری وقت به تاریخ ۱۳۹۹/۱/۶ به زیر چتر نظارت و حمایت حاکمیتی دولت برود.

به نحوی که اینک ۶ مقام مسئول از کابینه هییت دولت  عضو هیات امنای این صندوق بازنشستگی هستند و ریاست این هیئت امنا نیز به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده شده است.

در شهریور ماه سال جاری در پی درخواست گسترده و چند ماهه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، دولت در برابر خواسته آنان سر فرو آورده و مصوبه شورای عالی کار را به‌عنوان ملاک افزایش حقوق آنان پذیرفت
اما صندوق آینده ساز که افزایش حقوق بازنشستگانش را به مصوبه و رفتار دولت با بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی موکول کرده بود، به قول خود وفا نکرد و همین امر باعث خشم بازنشستگان و شروع دور جدیدی از اعتراضات در صندوق آینده ساز گردید.

️تهران، خیابان میرداماد خیابان رازان شمالی جایی که ساختمان استیجاری صندوق آینده ساز قرار دارد در ۲۴ مهر ماه سال جاری مملو از جمعیت بازنشستگان معترضی بود که خود را مستحق بهره مندی از مصوبه شورای عالی کار می دانستند.

️دکتر محمدی ریاست صندوق آینده ساز در برابر فشار روز افزون انبوه کارگران بازنشسته در آخرین مصاحبه خود، به تاریخ ۱۸ آبان ماه، افزایش حقوق بازنشستگان صندوق را وفق آنچه که برای بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی انجام شده است را حق آنان می‌داند و تاکید می کند از مراجع قانونی ذیربط اخذ مجوز لازم برای این مهم را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.

اما در ادامه در موضعی کاملا متضاد اعلام می دارد که با اخذ نظر دبیرخانه هیأت امنای صندوق‌های تابعه وزارت کار، بازنشستگان صندوق آینده‌ساز از افزایش مصوبه اخیر مجلس در خصوص افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان کشوری و لشگری که از آن به نام بازنشستگان غیرعضو سازمان تأمین اجتماعی نام می برد برخوردار خواهند شد.

️از سوی دیگر لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور که خود از اعضا هیئت امنای صندوق به شمار می رود در آخرین مصاحبه خود به صراحت اعلام می دارد؛ مصوبه افزایش حقوق شامل مشمولان قانون کار نمی‌شود.

️این در حالی است که صندوق آینده ساز در مرحله اول افزایش حقوق بازنشستگان، مصوبه دولت را به همان نحو اجرا شده در تامین اجتماعی پذیرفته و به مرحله اجرا درآورد، اما در مرحله دوم زمانی که مصوبه اول دولت توسط مجلس شورای اسلامی به نفع بازنشستگان باطل گردید و مصوبه جایگزینی از سوی دولت دال بر قبول نظر شورای عالی کار صادر گردید، رویه صندوق آینده ساز دیگرگون شده، اجرای آن را منوط به موافقت دبیرخانه هییت امنای تامین اجتماعی و هییت امنای صندوق موکول نمود.

️در این ارتباط کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز که یک تشکل شناسنامه دار صنفی از وزارت کشور می باشد همسو و هم نظر با اعضای این صندوق در آخرین اطلاعیه خود به تاریخ ۱۶ آبان ماه اعلام می دارد: به استناد صورتجلسه مورخ 1401/07/25 مبنی بر توافق کانون بازنشستگان آینده ساز با مدیریت محترم عامل صندوق آینده ساز در رابطه با اجرائی نمودن مصوبه شورایعالی کار (38% باضافه 515 هزار تومان) از تاریخ 1401/01/01متاسفانه علیرغم تمامی تلاشها و پیگیریهای مستمر و  همچنین تعاملات انجام شده از کلیه مجاری ذیربط تاکنون “شاهد اراده ای  در ارکان و مدیریت محترم صندوق در پیگیری و تحقق نرخ شورایعالی کار در مهلت مقرر نمی باشیم” لذا هیئت مدیره کانون خود را ناگزیر میداند که نکته حائز اهمیت فوق را به استحضار اعضاء محترم برساند.

در قسمت دیگری از این اطلاعیه آمده است: مسئولیت عواقب اجتماعی ناشی از عدم اجرای  افزایش حقوق مستمری بگیران مطابق نرخ شورایعالی کار مستقیما  به عهده مدیریت محترم صندوق خواهد بود.

️بازنشستگان صندوق آینده ساز چرا خود را محق می دانند؟

۱- مطابق ماده ۲ اساسنامه صندوق آینده ساز، اعضای صندوق را مشمول قانون کار، بیمه بیکاری و برخورداری از بیمه خدمات درمانی مطلوب می داند.

۲- مطابق ماده ۹ آئین نامه صندوق آینده ساز، حداقل حقوق و مزایا و فوق العاده های مشمول کسر حق بیمه در صندوق، با توجه به مصوبات هیات وزیران و در ارتباط با مشمولین قانون کار برابر مصوبات شورای عالی کار، تعیین می گردد.

۳- مطابق تبصره ذیل ماده ۴ اساسنامه صندوق آینده ساز، صندوق موظف است در ارایه خدمات و انجام تعهدات و همچنین تنظیم آیین‌نامه ها و ضوابط، حداقل حمایت‌های مندرج در قانون و مقررات تامین اجتماعی رعایت نماید.

۴- مطابق ماده ۵۱ آئین نامه صندوق آینده ساز، میزان مستمری بازنشستگان و از کار افتادگی کلی و بازماندگان بیمه شده متوفی، به استثنای مواردی که در آیین‌نامه برقراری مستمری به تناسب سابقه پرداخت حق بیمه پیش بینی شده است نمی‌تواند کمتر از حداقل حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار، در هر سال باشد.

۵- میزان کسور پردازی در زمان اشتغال، مشابه تامین اجتماعی ۳۰٪ بوده است.

۶- افزایش حقوق در زمان اشتغال، همانند تامین اجتماعی، همواره بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

۷- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، در زمان اشتغال همواره منطبق با تامین اجتماعی بوده است.

۸- کسر ۳٪ بیمه بیکاری که خاص اعضا تابع قوانین تامین اجتماعی است،  همانند تامین اجتماعی از اعضا صندوق آینده ساز کسر شده است.

۹-  تعیین حقوق مستمری بر مبنای میانگین دوسال آخر، مشابه تامین اجتماعی (به‌عنوان یکی از روش های تعیین حقوق) می باشد.

۱۰- افزایش حقوق مستمری در سالهای ۹۷، ۹۸ و ۹۹ مشابه تامین اجتماعی و حتی اندکی بیشتر از آن بوده است.

۱۱- تبصره ماده ۴ اساسنامه صندوق آینده ساز: افزایش حقوق مستمری کلیه مستمری بگیران صندوق براساس مصوبات هیات وزیران خواهد بود. بنابراین مرجع اصلی افزایش حقوق بازنشستگان هر دو صندوق تامین اجتماعی و آینده ساز، هیات وزیران مشخص شده است و اساسنامه هر دو صندوق تحت قانون ساختار نظام جامع تامین اجتماعی می باشد و مطابق ماده ۲۳۴ قانون، ترکیب اعضای هیات امنای هر دو صندوق بعنوان بالاترین رکن مشابه هم و از هیات دولت می باشند. در نتیجه نه تنها  از این بند بلکه از هیچ کجای دیگری نیز نمی توان تبعیت افزایش حقوق  از قوانین صندوق کشوری و لشکری را برداشت کرد‌

۱۲- اکثریت اعضای این صندوق از مشمولین مسلم قانون کار می باشند و مطابق ماده ۲ همین قانون، کارگر محسوب می‌شوند و در زمان کار دستمزدشان بر اساس مصوبات شورای عالی کار و مشمول طبقه بندی مشاغل بوده اند. بنابراین بعد از بازنشستگی نیز در جهت رعایت بند ۷ قانون ساختار نظام جامع، باید مصوبه شورای عالی کار جهت افزایش حقوق سالیانه مستمری بازنشستگان حاکم گردد.

۱۳- جمع کثیری از بازنشستگان صندوق آینده ساز با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شده اند بنابراین مشمول قوانین کار و شورای عالی کار بوده اند و بالطبع در زمان بازنشستگی هم تابع همان قوانین باشند.

۱۴-  تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون تشکیل وزارت بهداری در جهت رعایت حداقل های قانون  تامین اجتماعی و نیز افزایش حقوق بازنشستگان صندوق آینده ساز هیچ وابستگی به  بودجه دولت نداشته، بلکه از محل درآمد و سرمایه گذاری خود صندوق می باشد. همانند تامین اجتماعی.

در این راستا به جهت حضور جمع کثیری از بازنشستگان و اعضای صندوق آینده ساز در شهر تبریز و حساسیتهای مسئولین امر نسبت به حل و فصل مشکلات بازنشستگان به همت کمیسیون کارگری شورای تامین استان آذربایجان شرقی جلسه ای به تاریخ ۹ آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تشکیل و مراتب در بالاترین سطح پیگیری از استان آذربایجان شرقی به نهادهای ذی ربط  گزارش گردید.

️همه ما می دانیم که رهبر معظم انقلاب و سران قوا تا چه اندازه بر حفظ کرامت و جایگاه بازنشستگان تاکید داشته‌اند، از این رو است که با یادآوری سخنان آن بزرگواران و با وجود تمام ادله واضح و مبرهن مشخص نیست به چه دلیلی و با کدامین نیت در این زمانه و شرایط خاص اجتماعی، بازنشستگان را از دولت و حاکمیت می رنجانند.

شاید گره کار در جایی حوالی وزارت کار در دبیرخانه هیئت امنای صندوق تامین اجتماعی و صندوق های تابعه بوده باشد جایی که مصوبه هییت امنای صندوق به تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶ به جای ابلاغ، بایگانی گردیده است و اینک مقام مسئولی که می بایست این تاریکی را از میان برداشته و با اجرای قانون، امید را به بازنشستگان برگرداند کسی نیست جز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی.

آیا مسئولین پاسخگو خواهند بود؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام
    ممنون ازجناب بقائی نویسنده مقاله که مشکلات بازنشستگان این صندوق رابه صورت کامل بیان نمودند وممنون ازرسانه انصاف نیوز
    مابازنشستگان عضو صندوق همگی ازکارگران کارخانجات بزرگ کشورهستیم که گرفتاراین صندوق شده ایم واین صندوق حالا درزمان پیری وکهنسالی ما راازتمامی حقوقی که شورای عالی کار برای بازنشستگان معین نموده محروم ساخته است خداوند برباعث وبانی لعنت کند که بعدازعمری کارکردن درمشاغل سخت وزیان آور ما راگرفتار این صندوق نموده اند وهیچ مسئولی دربرابر بی قانونی های حاکم درصندوق پاسخگو نیست

  2. سلام علیرغم اینکه بازنشستگان اکثرا از کارخانه های تولیدی بازنشسته شده اند متاسفانه صندوق مصوبات شورای عالی کار را اجرا نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا