خرید تور تابستان ایران بوم گردی

نماینده مجلس: جبهه پایداری نمی‌گذارد حوادث اخیر در مجلس بررسی شود |

مصاحبه با چند نماینده مجلس

محمدحسن آصفري: تروريست‌ها هستند كه اعتراض مي‌كنند نه مردم
٭  خبرنگار اعتماد: مورد خانم شيرين ‌عليزاده چطور، كه در خانه‌اش مورد اصابت گلوله قرار گرفته؟ 
-آصفري: امكان ندارد، فردي در درون خانه‌اش باشد و به او شليك شده باشد!
٭  خبرنگار اعتماد: يعني شما از ماجراي قتل شيرين عليزاده خبر نداشتيد؟ 
– آصفري: تا به حال نشنيده بودم كه فردي در خانه خودش مورد حمله قرار بگيرد!

اعتماد نوشت: پس از رخدادهاي تلخ روزهاي شنبه و يكشنبه مهاباد، رسانه‌ها ديروز از وقوع تجمعات اعتراضي در جوانرود، سردشت، پاوه، پيرانشهر و بوكان گزارش دادند. براساس اعلام منابع محلي ديروز ۳۰ آبان پس از مراسم تدفين ۳ نفر از جانباختگان اعتراضات روز يكشنبه در شهرهاي جوانرود و پيرانشهر (2 نفر در جوانرود و يك نفر در پيرانشهر)، مردم معترض پس از بازگشت از آرامستان‌هاي اين دو شهر در خيابان‌ها، تجمع كرده‌ و شعار داده‌اند و در پي اين اعتراضات، سه تن جان خود را از دست داده‌اند. برخي از اخبار تاييدنشده هم حاكي از افزايش تعداد جانباختگان اين شهرستان تا 10 نفر است. 

حوادث روز دوشنبه جوانرود از جايي آغاز شد كه مردم اين شهر براي شركت در مراسم خاكسپاري عرفان كاكايي، بهاءالدين ويسي نوجوان 16 ساله راهي گورستان‌هاي اين شهر شده بودند. تشييع‌كنندگان پس از مراسم، تجمعات اعتراضي برگزار كرده و نسبت به برخوردهاي تند نيروهاي امنيتي و انتظامي اعتراض كردند. 
روايت خبرگزاري تسنيم از رخدادهاي ديروز جوانرود اين گونه است: «با رسيدن به ساعات پاياني روز و غروب آفتاب (يكشنبه‌ شب) تعدادي از جوانان با همراهي عوامل معاندين اقدام به انسداد برخي معابر و كوچه‌هاي فرعي و نيز برافروختن آتش كردند تا نشان بدهند كه همچنان نسبت به ادامه مسير اغتشاش مُصِر هستند. از ساعات پاياني يكشنبه شب، بار ديگر مردم شهرهاي مهاباد، بوكان و پيرانشهر شاهد شروع دومين شب از عمليات پاكسازي بودند كه با تيراندازي متقابل و درگيري ميان نيروهاي امنيتي و عوامل ضدانقلاب در مخفيگاه‌هاي آنها همراه بود.» تجمعات اعتراضي مردم جوانرود اما با واكنش نيروهاي امنيتي و انتظامي مواجه شده است. ايرنا، خبرگزاري رسمي دولت به نقل از يك منبع آگاه در جوانرود استان كرمانشاه مي‌نويسد: «از عصر روز يكشنبه تعدادي از معترضان اقدام به ايجاد اغتشاش و ناامني در برخي نقاط شهر جوانرود كردند كه اين ناآرامي‌ها به پس ‌از اذان مغرب نيز كشيده شد و درگيري‌ها بالا گرفت. با توسعه ناآرامي‌ها و افزايش درگيري ۳نفر از اغتشاشگران به‌ طرز مشكوكي كشته شدند.» اين منبع آگاه با بيان اينكه بررسي جزييات، علل و عوامل كشته شدن اين افراد در دست بررسي است، اظهار كرد: «با توجه به تاكيد شوراي تامين مبني بر خويشتنداري در مقابله با اغتشاشگران، سوالات جدي درباره اين تيراندازي و حادثه وجود دارد كه پس‌ از بررسي‌ها اطلاع‌رساني لازم صورت مي‌گيرد.» 
از سوي ديگر، پيرانشهر هم از ديروز بر اساس اعلام خبرگزاري‌ها صحنه حضور گسترده مردم براي شركت در مراسم خاكسپاري كاروان قادر شوكري، نوجوان ۱۶ساله كشته ‌شده در اعتراضات بود. تلاش خبرنگار ما براي گفت‌وگو با نماينده جوانرود و پيرانشهر در مجلس يازدهم اما با در بسته و پيام «مشترك مورد نظر در دسترس نمي‌باشد» مواجه شد.

اعضاي جبهه پايداري نمي‌گذارند رخداد‌هاي اخير در مجلس بررسي شود
در عين حال، بسياري از ايرانيان هم در فضاي مجازي اين پرسش را مطرح كردند كه چرا نمايندگان مجلس و به ‌طور اخص، كميسيون‌هاي «امور داخلي» و«امنيت» مجلس نسبت به رخدادهاي اخير ازجمله حوادث شهرهاي كردنشين واكنش نشان نداده و نشست‌هاي ويژه بررسي برگزار نمي‌كنند؟
عليرضا بيگي، نماينده مردم تبريز در جريان گفت‌وگو با «اعتماد» و در پاسخ به اين ابهام‌ها مي‌گويد: «به‌رغم درخواست برخي نمايندگان كميسيون شوراها و امور داخلي براي برگزاري نشست ويژه بررسي حوادث اخير كشور، برخي نمايندگان به ليدري اعضاي جبهه پايداري در برابر اين درخواست مانع‌تراشي كرده و اجازه برگزاري نشست بررسي حوادث اخير را نداده‌اند.» خبرنگار اعتماد براي پيگيري اين موضوع با محمدحسن آصفري، عضو كميسيون امور داخلي هم تماس گرفت تا از او درباره چرايي عدم ورود مجلس به بحث رخدادهاي اخير طرح پرسش كند. آصفري در ابتدا گفت بررسي اين موضوعات در دايره اختيارات كميسيون امنيت ملي مجلس است و موضوع به كميسيون شوراها و امور داخلي مرتبط نيست. اما زماني كه خبرنگار اعتماد به او گفت اعضاي كميسيون امنيت ملي مي‌كنند پرونده رخدادهاي اخير در مناطق كردنشين بايد توسط كميسيون شوراها و امور داخلي بررسي شود، جواب داد: «رخدادهاي شهرهاي كردنشين بر سر مطالبات مردم نيست و اين تروريست‌ها هستند كه در اين شهر جولان مي‌دهند و بايد با آنها برخورد قاطع صورت بگيرد.» آصفري در پاسخ به پرسش ديگري در اين خصوص كه در ماجراي شيرين عليزاده در مهاباد، او در خانه‌اش حضور داشته و مورد اصابت گلوله قرار گرفته، مي‌گويد: «امكان ندارد فردي در دورن خانه‌اش باشد و به او شليك شده باشد. اگر واقعا يك چنين رخدادي به وقوع پيوسته باشد، بايد با فرد يا مسوولي كه يك چنين حادثه تلخي را شكل داده است، برخورد قاطع صورت بگيرد.» خبرنگار اعتماد از اين نماينده ‌پرسيد، يعني شما از ماجراي قتل شيرين عليزاده خبر نداشتيد؟ مي‌گويد: «من از اين ماجرا اطلاعي نداشتم و تا به حال نشنيده بودم كه فردي در خانه خودش مورد حمله قرار بگيرد!»
عليرضا بيگي، عضو كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس در خصوص نحوه مواجهه سياستگذاران با حوادث اعتراضي اخير كشور به «اعتماد» مي‌گويد: «نوع مواجهه مسوولان با رخدادها در تعيين سرنوشت اين حوادث بسيار مهم است. به عنوان نمونه يك موضوع تلخي در چابهار اتفاق افتاده و مردم امام جمعه مناطق سني‌نشين مطالباتي را مطرح مي‌كند. اما تاخير در اقناع مردم و برخورد با متخلفان باعث وقوع حوادث تلخ زاهدان، زخمي شدن تعداد زيادي از مردم و تلفات انساني در اين منطقه مي‌شود. در واكنش به اين حوادث تلخ، نماينده چابهار تصميم مي‌گيرد در خصوص موكلان خود و كشته‌شدگان جمعه خونين زاهدان صحبت كند. اما اين حركت طبيعي با واكنش تند برخي نمايندگان تندروي مجلس مواجه و ميكروفن آقاي نماينده قطع مي‌شود. در ادامه اما هيات اعزامي از سوي رهبر انقلاب به منطقه مي‌رود و ناگهان همه افرادي كه در ماجراي جمعه خونين زاهدان كشته شده بودند و عنوان اغتشاشگر داشتند، ناگهان ذيل شهدا قرار گرفته و مورد تكريم واقع مي‌شوند.»

تا مردم را اغتشاشگر بدانيم، نمي‌توانيم رخدادهاي امنيتي موجود را مديريت كنيم
نماينده مردم تبريز مي‌گويد: «ما در ايران با شناخت دوگانه از يك حادثه واحد مواجهيم تا زماني كه به اين شناخت دوگانه خاتمه ندهيم و به يك جمع‌بندي واحد در اين خصوص كه مردم حق دارند و مطالبات‌شان بايد برآورده شود، نرسيم، مشكلات حل نمي‌شود. گروهي ديگر اما مدام اعلام مي‌كنند ‌مردمي كه در جوانرود اعتراض مي‌كنند، در مهاباد مطالبه دارند، يا در پاوه و ايذه و تهران و… اعتراض دارند، اغتشاشگر هستند، تروريست هستند، ضدانقلابند، با داعش هم‌پيمانند و… با اين نگاه نمي‌توانيم رخدادهاي امنيتي موجود را مديريت كنيم.»
او ادامه داد: «بايد قبول كنيم در جمهوري اسلامي ايران بر اساس آموزه‌هاي ديني و ميراث گرانقدر امام، «مردم» ركن اصلي پايداري ايران را تشكيل مي‌دهند. هر تفكري كه مردم را به حساب نياورد در جهت تضعيف جمهوري اسلامي ايران گام برداشته است. اين روزها حجم كشته‌شدگان در كشور بالاست و كسي نيست كه توضيح بدهد چه كساني اين مردم را كشته، به آنها شليك كرده و خانواده‌ها را عزادار مي‌كنند.»
عضو كميسيون امور داخلي مجلس يازدهم يادآور شد: «نيروهاي مسوول در خصوص رخدادهاي به وقوع پيوسته بايد مسووليت خود را بپذيرند. پذيرفتن اين مطلب كه گروهي از لباس شخصي‌ها به‌رغم وجود نيروي انتظامي در كشور وارد دانشگاه شده و دانشجويان را (هرچند تخلفي كرده باشند) مورد ضرب و شتم قرار مي‌دهند، قابل قبول نيست. اشكال اين قضيه به وزارت كشور باز مي‌گردد. وزارت كشور به عنوان ناظر عملكرد نيروي انتظامي كه اختيارات قابل توجهي هم از رهبري دريافت كرده، بايد مسووليت خود را در مديريت يا سوءمديريت رخدادهاي اخير بپذيرد. اينكه هر روز آمارهاي كشته‌شدگان بالا برود اما مسووليتي متوجه وزارت كشور و نيروي انتظامي نباشد، نشان‌دهنده وجود ايراد ساختاري است.»
بيگي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار اعتماد كه آيا مجلس به رخدادهاي جوانرود و مهاباد و… ورود مي‌كند، مي‌گويد: «علي‌القاعده مجلس بايد ورود كند؛ اما متاسفم كه به عنوان يكي از اعضاي كميسيون امور داخلي بارها درخواست بررسي اين حوادث را داده‌ام، اما با وجود اصرارهاي فراوان گوش شنوايي در مجلس براي بررسي اين موضوعات وجود ندارد. درباره رخدادهاي جوانرود، پاوه، مهاباد، دانشگاه شريف، زاهدان و… شخصا درخواست بررسي را دادم، اما اكثريت اعضاي كميسيون در اين مسير مانع‌تراشي كرده و حتي اجازه طرح موضوع را ندادند. استدلال آقايان اين است كه موضوع بايد توسط كميسيون امنيت ملي بررسي شود. در وهله بعد هم معتقدند هنوز براي بررسي زود است! واقع آن است كه طي ماه‌هاي اخير رخدادهاي تلخ در كشور به وقوع پيوسته و نياز است بررسي‌هاي لازم انجام شده و راهكار براي عبور از بحران صورت بگيرد. اما كميسيون و اساسا مجلس، ميلي به بررسي اين موضوعات را ندارد.» بايد ديد سرانجام اين رخدادهاي اعتراضي در شهرهاي مختلف كشورمان چه مي‌شود؟ آيا مسوولان و متوليان امر خواهند توانستند با استفاده از رويكردهاي سلبي، گرهي از هزار توي مشكلات شهرهاي معترض باز كنند يا نه؟


حوادث روز دوشنبه جوانرود از جایی آغاز شد كه مردم این شهر برای شركت در مراسم خاکسپاری عرفان کاکایی، بهاء‌الدین ویسی نوجوان 16ساله و راهی گورستان‌های این شهر شده بودند. تشییع‌کنندگان پس از مراسم، تجمعات اعتراضی برگزار كرده و نسبت به برخوردهای تند نیروهای امنیتی و انتظامی اعتراض كردند.
  پیرانشهر هم از دیروز بر اساس اعلام خبرگزاری‌ها صحنه حضور گسترده مردم برای شرکت در مراسم خاکسپاری کاروان قادر شوکری، نوجوان ۱۶ ساله کشته‌شده در اعتراضات بود. تلاش خبرنگار ما برای گفتگو با نماینده جوانرود و پیرانشهر در مجلس یازدهم اما با در بسته و پیام، «مشترك مورد نظر در دسترس نمی باشد»  مواجه شد

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

 1. .
  محمدحسن آصفری نماینده اراک در مجلس گفت: باید با معترضان گفتگو شود.

  آقای آصفری،
  شما منطقی‌ترین عملی‌ترین و بهترین راه حل را ارائه داده‌اید لطفاً یک وقت ملاقات تعیین بفرمایید تا به دفترتان بیایم و در باره‌ی زمان و مکان گفتگو توافق کنیم.
  زهر چو این قصه خواند مهر بدو گفت زه، لوحش از این گفتگو احسن‌ت از این خطاب.
  آنچه سرودی یقین هست به صحت قرین، لیک شد اندر زمین دعوت ما مستجاب.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا