خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ابلاغ دستور کاهش تولید به برخی پتروشیمی‌ها؛ گاز نیست

دستور کاهش ظرفیت تولید به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز به برخی پلنت‌های پتروشیمی از جمله متانول‌سازان ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز این دستور در پی افزایش مصرف گاز در بخش خانگی صادر شده است. در چند روز اخیر و با سرد شدن هوا در اکثر مناطق کشور، شرکت ملی گاز هشدارهایی درباره افزایش مصرف و احتمال افت فشار و قطعی گاز صادر کرده بود که نشانه‌ای از ناترازی تولید و مصرف گاز است. راه حل دولت در این زمینه نه افزایش تولید که سهمیه‌بندی انرژی برای صنایع بوده است. از چند سال پیش در فصل زمستان، صنایع و به ویژه تولیدکنندگان فولاد و پتروشیمی که اصطلاحا انرژی‌بر خوانده می‌شوند، مجبور به کاهش تولید و در مقاطعی توقف کامل فعالیت شده‌اند تا گاز بخش خانگی تامین شود.

نکته قابل توجه در ابلاغیه جدید کاهش تولید این‌جاست که به دلیل تحولات بازار جهانی انرژی و فعالیت‌های روسیه، قیمت متانول کاهش داشته که با افزایش نرخ دولتی خوراک و انرژی هم‌زمان و سبب زیان‌ده شدن تولید این کالای پرمصرف در ایران شده است. زیان متانول‌سازان ایرانی به حدی زیاد شد که در ماه‌های گذشته، چند تولیدکننده خصوصی متانول مجبور به توقف فعالیت شده‌اند.

تصمیم جدید، یعنی کاهش ظرفیت تولید سبب افزایش هزینه تولید هر تن متانول می‌شود که به معنای زیان بیشتر این واحدهاست. بخش عمده متانول کشور در پلنت‌هایی تولید می‌شود که صندوق ذخیره فرهنگیان سهام‌دار عمده آن است و به این اعتبار باید منتظر افزایش زیان در صورت‌های مالی هلدینگ‌های پتروشیمی این صندوق باشیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا