خرید تور تابستان ایران بوم گردی

آیا سفارت افغانستان در تهران به طالبان واگذار می‌شود؟

به دنبال انتشار برخی گزارش‌های ضد و نقیض در مورد وضعیت سفارت افغانستان در تهران، یک منبع آگاه در این سفارت موضوع تعیین سرپرست جدید برای سفارت افغانستان در تهران را صرفا تصمیم کابل خواند و گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تاکنون در این مورد تصمیمی نگرفته‌اند؛ به همین دلیل این سفارت با رهبری و مدیریت کنونی به روی هموطنان مهاجر باز بوده و همانند گذشته به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از هرات آنلاین، امروز سه شنبه، 13 جدی (دیماه) یک منبع رسانه‌ای از تعیین فضل محمد حقانی از سوی طالبان به عنوان سرپرست جدید این سفارت خبر داد، اما دیپلمات‌ها حاضر نشدند سفارت را به او بسپارند.

این رسانه ادعا کرده این تصمیم در پی توافق وزارت امورخارجه طالبان با حسن کاظمی قمی، سرپرست جدید سفارت ایران در کابل انجام شده است؛ حقانی در تهران بوده و تلاش دارد سفارت افغانستان را تصاحب کند. خبرگزاری فارس ایران نیز، گزارش دیگری را بر پایه شنیده‌ها منتشر کرده که گویا یک دیپلمات دیگر از داخل سفارت افغانستان به عنوان سرپرست جدید معرفی شده است. این در حالی است که فضل محمد حقانی، سکرتر اول فعلی سفارت افغانستان در تهران است.

اما یک منبع آگاه و مطمئن در داخل سفارت افغانستان در تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار آوا، تأیید کرد که بحث تعیین سرپرست جدید برای این سفارت، موضوعی است که در کابل مطرح شده و نامه‌ای در این زمینه به سفارت افغانستان در تهران ارسال شده که مورد پذیرش دیپلمات‌ها و کارمندان این سفارت قرار نگرفته است.

به گفته این منبع، این یک موضوع تازه بوده که وزارت امور خارجه طالبان در کابل مستقیما به سفارت افغانستان در تهران اطلاع داده، به همین خاطر، هنوز موضع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این مورد مشخص نیست و تصمیمی از سوی این کشور در مورد تحویل دهی‌ سفارت افغانستان گرفته نشده است.

این منبع موضوع ادعا شده در مورد توافق احتمالی حسن کاظمی قمی، سرپرست جدید سفارت جمهوری اسلامی ایران و نماینده ویژه ریاست جمهوری این کشور برای افغانستان را با وزارت امورخارجه طالبان، رد و تکذیب کرده است.

از این‌رو، به گفته این منبع، فعالیت در سفارت افغانستان در تهران با رهبری و مدیریت کنونی و به صورت عادی ادامه دارد.

این منبع خاطرنشان کرده که مطابق با قوانین بین‌المللی امکان تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان وجود ندارد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا