خرید تور تابستان ایران بوم گردی

یادداشت سعد حریری علیه ایران در نیویورک تایمز

سعد حریری رییس جریان “المستقبل” در لبنان که از اصلی ترین مخالفان حزب الله محسوب می شود و به عربستان سعودی و غرب نزدیک است و ریاست جریان 14 مارس را نیز برعهده دارد در یادداشتی تند در روزنامه “نیویورک تایمز” علیه ایران ادعاهایی را مطرح کرده است.

به گزارش خرداد، نخست وزیر پیشین لبنان در فاصله سال های 2009 تا 2011 میلادی در مطلب خود تحت عنوان “ایران به مداخله در امور کشورهای عربی پایان دهد” می نویسد:”در سال 2005 میلادی بمب عظیمی باعث کشته شدن رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان شد. او پدر من بود و همراه با 22 لبنانی دیگر جان خود را از دست داد. دادگاه ویژه برای لبنان در لاهه پنج تن از اعضای حزب الله لبنان را به عنوان مظنونان اصلی در این ترور معرفی کرد. در صورت اثبات این بدان معناست که ترور پدر من توسط متحدان ایران در لبنان صورت گرفته است با توجه به این که تامین مالی حزب الله مستقیما توسط تهران صورت می گیرد این موضوع مهمی است. سه سال پس از ان در سال 2008 میلادی حزب الله به سمت بیروت حرکت کرد تا انجا را تصرف کند. این گروه برای سال ها از ایران تسلیحات می گیرد این تسلیحات علیه مردم لبنان هستند در حالی که در ظاهر گفته می شود برای محافظت از لبنان در برابر اسرائیل است. اخیرا حزب الله از انتخاب یک رییس جمهوری جدید جلوگیری کرده و باعث ایجاد بن بستی مخهرب برای دولت در لبنان شده است. حزب الله خواستار باج خواهی برای همکاری در زمینه انتخاب رییس جمهوری است. این گروه می خواهد نظر خود را تحمیل کند. در همین حال حزب الله لبنان هزاران نفر از مردان جنگجو لبنان را به سوریه فرستاده تا از دولت اسد حمایت کنند و در آنجا جان شان را از دست دهند. در این میان ایران نیز از اقدامات حزب اللخه حمایت می کند”.

عضو پارلمان لبنان در ادامه می نویسد:”ما در لبنان با نفرت پراکنی فرقه ای و خشونت مخالف هستیم”. او در ادامه همانند مقاله اخیر “عادل الجبیر” وزیر امور خارجه عربستان سعودی در وال استریت ژورنال که در پاسخ به یادداشت ظریف در نیویورک تایمز نوشته بود و ایران را به تروریسم متهم کرده بود می نویسد:”ایران از تروریسم حمایت می کند. ایران از اواخر دهه 70 میلادی به این سو بزرگترین حامی تروریسم در جهان بوده است”.

او در ادامه دقیقا ادعاهای جبیر را مطرح می کند از جمله آن که ایران در گروگان گیری و حمله به امریکایی ها دردهه 80 میلادی در لبنان نقش داشته است.

سعد حریری می افزاید:”در سوریه ایران و متحدان آن مانع دموکراسی شده اند و از اسد حمایت می کنند. در حال حاضر لبنان میزبان بیش از 1.3 میلیون پناهنده سوری است”.

حریری در ادامه ادعاهای خود علیه ایران می نویسد:”در یمن تراژدی زمانی آغاز شد که ایران مداخله کرد. ایران ثبات عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس را برهم زده است. در عراق ایران بودجه لازم برای شبه نظامیان شیعه را فراهم کرده است که خود باعث ایجاد تفرقه قومیتی و فرقه ای شده است. مقام های ایرانی به طور علنی قدرت خود را به رخ می کشند و می گویند چهار پایتخت عربی یعنی بیروت، بغداد، صنعا و دمشق در کنترل آنان است. ایران خواستار تقویت هژمونی خود در منطقه است. این یک تهدید جدی برای لبنان است”.
حریری در حمایت علنی از عربستان سعودی می نویسد:”این دقیقا عکس آن کاری است که ریاض در قبال لبنان انجام داده است. در حالی که ایران مشغول حمایت کردن از حزب الله بود عربستان سعودی به تلاش طرفین لبنانی برای دستیابی به صلح و پایان دادن به جنگ داخلی در دهه 80 میلادی کمک می کرد. پیمان طائف پس از تلاش های عربستان حاصل شد و به جنگ فاجعه بار داخلی 15 ساله در لبنان پایان داد مدارس و بیمارستان های ایران در لبنان چگونه ساخته شده اند؟ تمام این کمک های به نفع منافع سیاسی حزب الله بوده اند نه به نفع لبنان”.

سعد حریری در ادامه می نویسد:”ایران فرصت منحصر بفردی برای مبارزه علیه افراط گرایی در جهان عرب دارد اما برای انجام آن باید از مداخله در امور کشورهای عربی از یمن و بحرین گرفته تا عراق و سوریه لبنان پایان دهد. این اقدامات تنها باعث تغذیه خشونت گرایان سنی می شود. بزرگترین گام ایران ترک کشورهای عربی است. ایران می تواند بخشی از راه حل باشد اما باید به عادی سازی روابط با عربستان سعودی بپردازد و اجازه دهد که اعراب سنی از شر افراط گرایی خلاص شوند”.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا