خرید تور تابستان

کنکور ۰۲-۰۳؛ دوبار دروس اختصاصی و هیچ دروس عمومی!؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دونوبته شدن کنکور از سال جاری گفت: بر این اساس، داوطلبان محدودیتی برای شرکت در ۲ نوبت کنکور ندارند و می‌توانند شانس خود را هر دو نوبت امتحان کنند. داوطلبانی که در هر ۲ نوبت شرکت می‌کنند، می‌توانند از هر آزمون که نتیحه بهتری دارد، بهره ببرند. نتیجه هر آزمون به مدت ۲ سال اعتبار دارد.

قائم مقام و دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، با بیان اینکه اگر از امنیت و صحت امتحانات نهایی آموزش و پرورش اطمینان حاصل کنیم، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور را افزایش خواهیم داد؛ تصریح کرد: به دنبال افزایش میزان تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش نهایی کنکور داوطلبان هستیم. در حال حاضر بر اساس آنچه از قبل تصویب شده میزان تاثیر سوابق تحصیلی تا سقف ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت که این میزان باید اضافه شود.

به گزارش ایسنا، منصور کبگانیان در حاشیه جلسه شورای ستاد راهبری «نقشه جامع علمی کشور» ضمن اعلام این مطلب گفت: صد و شصت و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور برگزار شد و در آن گزارشی در ارتباط با نحوه اجرای نوبت نخست کنکور و مصوبه «سنجش و پذیرش» شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.

کنکور ۱۴۰۲ برای آموزش و پرورش متفاوت بود

وی با بیان اینکه «سازمان سنجش آموزش کشور» و «مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش» به عنوان مجریان مصوبه «سنجش و پذیرش» شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند به نحوی که سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها به صورت ۴۰ درصد تاثیر قطعی است و ۶۰ درصد باقیمانده نیز در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور است؛ اظهار کرد: این دو سازمان گزارشی در ارتباط با اجرای این مصوبه در جلسه ارائه دادند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کنکور ۱۴۰۲ برای آموزش و پرورش، حساس به حساب می‌آید، خاطرنشان کرد: اینطور نباید تصور کرد که کنکور در سال‌های گذشته برای وزارت آموزش و پرورش مهم نبوده باشد، اما به دلیل اینکه تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور‌های گذشته به صورت مستقیم تاثیری در سرنوشت کنکور نداشت و میزان سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲.۴۰ درصد تاثیر قطعی دارد باید رصد بیشتری از سوی این وزارتخانه بر امتحانات نهایی صورت می‌گرفت؛ لذا در راستای نظارت بیشتر بر نحوه برگزاری امتحانات آموزش و پرورش، برخی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی از حوزه‌های برگزاری امتحانات نهایی آموزش و پرورش بازدید کردند.

برگزاری کنکور در ۴۱۷ شهرستان

قائم مقام و دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، درباره حوزه‌های برگزاری نوبت نخست آزمون ورود به دانشگاه‌ها گفت: کنکور در ۴۱۷ شهرستان برگزار شد و تعداد حوزه‌های اصلی برگزاری این آزمون ۵۸۵ مورد بود. حدود ۹۰ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی در برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ فعالیت می‌کردند. از تمام دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و امنیتی و فرهنگی کشور تشکر می‌کنم چرا که همه برای برگزاری نوبت نخست کنکور با یکدیگر همکاری کردند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سازمان سنجش به عنوان مجری برگزاری کنکور محسوب می‌شود، ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش در ارتباط با برگزاری کنکور با سازمان سنجش آموزش کشور همکاری کرد و سازمان سنجش نیز درخصوص امتحانات نهایی آموزش و پرورش با این وزارتخانه همکاری کرد.

محدودیت‌هایی در قبال نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ وجود داشت

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دونوبته شدن کنکور از سال جاری خاطرنشان کرد: بر این اساس، داوطلبان محدودیتی برای شرکت در ۲ نوبت کنکور ندارند و می‌توانند شانس خود را هر دو نوبت امتحان کنند. داوطلبانی که در هر ۲ نوبت شرکت می‌کنند، می‌توانند از هر آزمون که نتیحه بهتری دارد، بهره ببرند. نتیجه هر آزمون به مدت ۲ سال اعتبار دارد.

کبگانیان درباره مشکلات مرتبط با برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ گفت: وقوع زلزله شهرستان خوی قبل از برگزاری کنکور، از مشکلات مرتبط با برگزاری کنکور بود. وزارت کشور درخصوص برگزاری کنکور با ما همکاری کرد و تیم‌های ویژه‌ای در راستای تسهیل برگزاری کنکور در شهرستان زلزله زده در اختیار ما قرار داد. من از وزارت کشور برای اقدامات انجام شده، تشکر می‌کنم.

طراحی بانک سؤالات آموزش و پرورش کامل شده است

وی با بیان اینکه برخی از جوسازی‌ها از تقلب در امتحانات نهایی آموزش و پرورش حکایت می‌کرد، تصریح کرد: امسال امتحانات نهایی آموزش و پرورش برخلاف جوسازی‌ها در حد قابل قبولی برگزار شد.

کبگانیان ادامه داد: طراحی بانک سؤالات آموزش و پرورش کامل شده است. پیش از این نیز وزارت آموزش و پرورش از بانک سؤالات برخوردار بود، اما به دلیل اینکه تاثیر سوابق تحصیلی به طور قطعی نبود، به شکل جدی توجهی به این بانک سؤالات نشده بود. سؤالات امتحان نهایی به صورت تشریحی است و به همین دلیل نیازمند تخصص خاص است. از نظر ما طراحی و کیفیت سؤالات امتحان نهایی خوب و استاندارد بود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه طراحان سؤالات امتحان نهایی نیز مانند طراحان سؤالات کنکور قرنطینه شدند، توضیح داد: فقط طراحان سؤالات قرنطینه نشدند، بلکه سؤالات هم در قرنطینه نگهداری می‌شدند. تمام سؤالات امتحانی رمزگذاری شدند و توزیع اوراق امتحانی به صورت الکترونیک بود. توزیع الکترونیک اوراق امتحانی، ستاد اجرای طرح جامع نقشه علمی کشور را قانع کرد که اوراق امتحانی بدون خطا و سوگیری تصحیح می‌شود.

وی درباره توزیع الکترونیک اوراق امتحانی اظهار کرد: به دلیل اینکه سؤالات امتحانات نهایی به صورت تشریحی است، می‌بایست توسط نیروی انسانی تصحیح شود. در همان لحظه که اوراق امتحانی تصحیح می‌شود، برگه امتحانی برای تصحیح به استان‌های دیگر ارسال می‌شود. مصححی که برگه را به صورت الکترونیک دریافت می‌کند، نمی‌داند که آن برگه متعلق به کدام استان یا شهرستان است. اگر اختلاف فاحشی میان نمرات برگه کتبی و توزیع الکترونیک وجود داشته باشد، شناسایی می‌شود. همچنین راهکار‌های فنی برای شناسایی تخلفات وجود دارد.

کبگانیان درباره امکانات وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات نهایی گفت: وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات نهایی به امکاناتی مانند «جمر» و «اسکنر» نیاز داشت که ما برای این موضوع از آن‌ها حمایت کردیم.

کنکور ۲ مرحله‌ای نشده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نحوه اجرای نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ گفت: سازمان صداو سیما درخصوص برگزاری ۲ نوبت کنکور در سال اشتباه کرده است و اینطور اعلام می‌کند که کنکور ۲ مرحله‌ای شده است. کنکور ۲ مرحله‌ای نشده، اما ۲ بار در سال برگزار می‌شود. اعلام ۲ مرحله‌ای شدن کنکور از سوی صدا و سیما موجب ایجاد جو روانی منفی شده است. من از گویندگان صدا و سمیا میخواهم که این اشتباه را اصلاح کنند.


خبرگزاری مهر در دی ماه نوشت: نوبت اول کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ در روزهای پنجشنبه ۲۹ دی و جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و برای اولین بار چند تغییر ویژه در کنکور رخ داده و سفیدی برف بر رخ چهارخانه‌های سیاه و سفید نشسته است.

نوبت اول کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ در روزهای پنجشنبه ۲۹ دی و جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. از سال ۱۳۴۷ تاکنون که کنکور برگزار شده ۵۴ سال تجربه برگزاری آزمون نشان داده است که این غول بزرگ همچنان مهمان خانه‌های داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها است و تغییرات تنها در جهت تغییر شکل سنجش و پذیرش دانشجو قرار گرفته و ساختار پذیرش دانشجو همچنان در گرو جلسه‌ای چند ساعته است. اما مصوبه جدید سال ۱۴۰۱ چند تغییر را برای اولین بار در کنکور ایجاد کرده است.اجرای چهار تغییر اولیه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیرماه سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد.

 چهار تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲ «حذف دروس عمومی»، «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه ها» و «برگزاری دو بار در سال» از امسال اجرا شد.بر اساس این ماده واحده؛ «سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.»تحول دیگر حذف دروس عمومی و به تبع آن حذف دفترچه شماره یک دروس عمومی از جلسه کنکور است. به این ترتیب دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی منتقل می‌شود تا فرد بتواند دروس عمومی را به صورت تشریحی و عمیق بخواند.هدف از برگزاری سالی دو بار کنکور نیز کاهش استرس داوطلبان و خانواده‌ها عنوان شده است. 

همچنین با حذف زیرگروه‌ها دیگر داوطلب تنها یک نمره و یک رتبه خواهد داشت و در کارنامه جزئیاتی مانند رتبه و نمره در زیرگروه باعث سردرگمی داوطلب نمی‌شود.جابجا شدن زمان آزمون گروه علوم تجربی برای اولین بارنوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. همیشه روز اول به گروه علوم ریاضی و فنی اختصاص داشت اما برای نخستین بار در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، روز اول فرایند برگزاری کنکور به گروه علوم تجربی اختصاص یافته است.به این ترتیب پرجمعیت‌ترین روز برگزاری کنکور با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر داوطلب صبح پنجشنبه ۲۹ دی ماه است.

جدول برگزاری آزمون داوطلبان گروه‌های آزمایشی: علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، هنر، علوم تجربی و زبان‌های خارجی

ردیفگروه آزمایشیتعداد داوطلبان زن / درصد داوطلبان زنتعداد داوطلبان مرد / درصد داوطلبان مردتعداد داوطلبدرصد داوطلبروز و تاریخ آزمونساعت شروع فرآیند برگزاری آزمون
۱علوم تجربی۲۹۱ هزار و ۷۲۰ نفر / ۶۵ درصد۱۵۸ هزار و ۸۵۷ نفر / ۳۵ درصد۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر۴۶ درصد داوطلبانصبح پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱۸ صبح (در حوزه ۷:۳۰ صبح بسته می‌شود)
۲زبان‌های خارجی۳۸ هزار و ۷۹۹ نفر / ۶۵ درصد۲۰ هزار و ۷۱۵ نفر / ۳۵ درصد۵۹ هزار و ۵۱۴ نفر۶ درصد داوطلبانعصر پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱۱۴:۳۰ بعدازظهر (در حوزه ۱۴ بعدازظهر بسته می‌شود)
۳علوم ریاضی و فنی۴۱ هزار و ۷۳۷ نفر / ۳۵ درصد۷۸ هزار و ۳۵۸ نفر / ۶۵ درصد۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر۱۲.۲۷ درصد داوطلبانصبح جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱۸ صبح (در حوزه ۷:۳۰ صبح بسته می‌شود)
۴علوم انسانی۱۸۸ هزار و ۱۶۴ نفر / ۶۱ درصد۱۲۱ هزار و ۵۵ نفر / ۳۹ درصد۳۰۹ هزار و ۲۱۹ نفر۳۱.۶ درصد داوطلبانصبح جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱۸ صبح (در حوزه ۷:۳۰ صبح بسته می‌شود)
۵هنر۲۹ هزار و ۸۲ نفر / ۷۴ درصد۹ هزار و ۹۷۳ نفر / ۲۶ درصد۳۹ هزار و ۵۵ نفر۳.۹۹ درصد داوطلبانعصر جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱۱۴:۳۰ بعدازظهر (در حوزه ۱۴ بعدازظهر بسته می‌شود)
جمع۵۸۹ هزار و ۵۰۲ داوطلب / ۶۰ درصد۳۸۸ هزار و ۹۵۸ داوطلب / ۴۰ درصد۹۷۸ هزار و ۴۶۰ داوطلب

دو بار ثبت نام برای کنکور ۱۴۰۲؛ ثبت نام در آبان ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲

برای نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام در روزهای ۸ تا ۲۲ آبان انجام شد. برای نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ که در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود ثبت نام در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ انجام می‌شود. ضمن اینکه داوطلبانی که هم در نوبت اول و هم در نوبت دوم شرکت می‌کنند تنها با درج کد ملی و کد رهگیری می‌توانند در نوبت دوم شرکت کنند و دیگر نیازی با وارد کردن اطلاعات مانند نوبت اول ندارند.

افزایش سهم سوابق تحصیلی و تأثیر قطعی ۴۰ درصدی در کنکور ۱۴۰۲

تا قبل از کنکور ۱۴۰۲ تأثیر سوابق تحصیلی حدود ۳۰ درصد و تأثیر آن به صورت تأثیر مثبت بود. به این ترتیب اگر داوطلب سوابق تحصیلی خوبی داشت و نمره کنکور وی را بالا می‌برد، سوابق تحصیلی تأثیر داده می‌شد و اگر سوابق تحصیلی خوبی نداشت با نمره کنکورش جمع نمی‌شد.

اما از امسال، سوابق تحصیلی هر داوطلب در نمره کنکور وی به شدت تأثیر گذار است و تا ۴۰ درصد می‌تواند نمره کنکور وی را بالا یا پایین بیاورد. پیش از این دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این در گفتگو با مهر درباره اهمیت این موضوع گفته بود: در کنکور سال ۱۴۰۲ قید کرده ایم که نمره کنکور داوطلبان تحت تأثیر سوابق تحصیلی بالا یا پایین می‌رود. یعنی اگر سوابق تحصیلی خوب باشد با نمره کنکور تجمیع می‌شود و اثر قطعی دارد و بالا می‌رود اما اگر سوابق تحصیلی خوب نباشد، نمره کل پایین می‌آید.

وی اضافه کرده بود: سوابق تحصیلی و نمره آزمون، نمره کل کنکور را می‌سازد این نمره کل می‌تواند با تأثیر بالا شانس قبولی داوطلب را بیشتر کند و با تأثیر پایین، شانس قبولی را کمتر کند. داوطلبان باید توجه داشته باشند هم به سوابق تحصیلی و هم به نمره آزمون باید توجه کنند.

پذیرش مهرماه با وجود برگزاری دو نوبت کنکور

پیش از این یک بار کنکور برگزار می‌شد و یک بار هم انتخاب رشته و پذیرش صورت می‌گرفت اما از امسال با برگزاری دو بار کنکور در دو نوبت این تردید برای برخی داوطلبان پیش آمد که تکلیف پذیرش دانشجو چه می‌شود.

دکتر حسن مروتی معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در این باره به خبرنگار مهر گفت: تمامی داوطلبان توجه داشته باشند که یک پذیرش بیشتر وجود ندارد و داوطلبان در صورت قبولی در کنکور، در مهرماه ۱۴۰۲ پذیرش می‌شوند. دو کنکوری که برگزار می‌شود در واقع کنکور دی ماه و کنکور تیرماه برای یک پذیرش است، این طور نیست که داوطلبی که در مرحله دی ماه شرکت می‌کند بتواند پس از قبولی در بهمن ماه سرکلاس برود.

مروتی خاطرنشان کرد: در نتیجه این دو نوبت کنکور دو مرحله از یک کنکور محسوب نمی‌شود بلکه هر کدام کنکورهای جداگانه هستند که نمره آنها استخراج می‌شود و بعد در مردادماه سال ۱۴۰۲ با سوابق تحصیلی در کنار هم قرار می‌گیرد و به نمره و رتبه فرد تبدیل می‌شود و هر کنکوری که نمره اش بالاتر باشد برای داوطلب ملاک قرار می‌گیرد و به عنوان رتبه و تراز فرد تعیین می‌شود و پس از آن داوطلب انتخاب رشته می‌کند و در مهرماه ۱۴۰۲ وارد دانشگاه می‌شود.

حذف دروس عمومی و سهم ۲۶ درصدی دروس عمومی از سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور درباره دروس عمومی و تغییر مهم آن در کنکور ۱۴۰۲ گفت: دروس عمومی امسال در قالب ۴۰ درصد سوابق تحصیلی قرار گرفته است. دروس عمومی ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سوابق تحصیلی را به خود اختصاص می‌دهد و فقط نمرات سال دوازدهم محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر نمرات دروس عمومی در سوابق تحصیلی مؤثر است و میزان تأثیر آن هم ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سوابق تحصیلی است.

مروتی گفت: ضمن اینکه ۱۴ درصد از سهم ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی مربوط به دروس اختصاصی است. ۶۰ درصد مابقی نمره هم به دروس اختصاصی کنکور اختصاص دارد. به طور نمونه نمره ریاضی سال دوازهم به میزان ۱۴ درصد از سوابق تحصیلی تأثیر دارد و هم دروس اختصاصی ریاضی سر جلسه کنکور ۶۰ درصد تأثیر دارد.

اهمیت امتحانات نهایی دبیرستان و ادامه حاشیه‌های آن در کنکور ۱۴۰۲

با توجه به تأثیر سوابق تحصیلی و تاکید مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر وجود سابقه تحصیلی همه داوطلبان و تکلیف وزارت آموزش و پرورش در این زمینه، مقرر شد که آموزش و پرورش در سه نوبت آزمون ترمیم نمره برگزار کند تا اگر داوطلبی نمرات دروس اش کم بود با شرکت در آزمون‌های ترمیم نمره این نمرات را بالاتر ببرد.

اما این موضوع به عنوان اولین تجربه کشوری آموزش و پرورش با حاشیه‌هایی زیادی در دی ماه مواجه شد. با وجود اینکه پیش از این برخی کارشناسان حوزه آموزش به آموزش و پرورش هشدار داده بودند که به دلیل اهمیت زیاد نمرات امتحانات نهایی برای سال دوازدهمی‌ها این امتحانات مهم است و باید امنیت آن حفظ شود اما شایعات زیادی از درز سوال و جواب به فضای مجازی منتشر شد. این اتفاق تا جایی پیش رفت که در روزهای برگزاری امتحانات نهایی در فضای مجازی صحبت از رکود انتشار سوال و جواب می‌شد.

در نهایت وزیر آموزش و پرورش در گزارشی به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که سوالی لو نرفته است و این عکس‌ها مربوط به بعد از شروع امتحان است و کلید سوالی هم منتشر نشده است.

کاهش تعداد سوالات و افزایش زمان پاسخگویی به سوالات دفترچه‌های اختصاص

از دیگر اولین‌های کنکور ۱۴۰۲ می‌توان به کاهش نسبی سوالات و افزایش زمان پاسخگویی اشاره کرد. امسال با توجه به حذف دروس عمومی، دفترچه‌ای با عنوان دروس عمومی شامل چهار درس «زبان و ادبیات فارسی»، «زبان عربی»، «فرهنگ و معارف اسلامی» و «زبان انگلیسی» وجود ندارد و داوطلبان هر گروه آزمایشی تنها به دروس اختصاصی خود پاسخ می‌دهند.

ضمن اینکه این بار برای به هریک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم تجربی، هنر و زبانهای خارجی به همراه هر دفترچه آزمون، یک پاسخنامه داده می‌شود، که داوطلبان باید نسبت به پاسخگویی سوالات دفترچه آزمون در پاسخنامه مربوط اقدام کنند.

آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی

شماره دفترچه و پاسخنامهماده امتحانیتعداد سوالمدت زمان پاسخگوییتعداد سوال و زمان پاسخگویی دفترچه کنکور ۱۴۰۲تعداد تعداد سوال و زمان پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۱
شماره ۱ریاضیات۴۰۷۰ دقیقه۴۰ سوال / ۷۰ دقیقه۵۰ سوال با ۸۰ دقیقه زمان
شماره ۲فیزیک۳۵۴۵ دقیقه۶۵ سوال / ۷۵ دقیقه۷۵ سوال با ۸۰ دقیقه زمان
شیمی۳۰۳۰ دقیقه

آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی

شماره دفترچه و پاسخنامهماده امتحانیتعداد سوالمدت زمان پاسخگوییتعداد سوال و زمان پاسخگویی دفترچه کنکور ۱۴۰۲تعداد تعداد سوال و زمان پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۱
شماره ۱زیست شناسی۴۵۴۵ دقیقه۴۵ سوال / ۴۵ دقیقه۵۰ سوال با ۴۰ دقیقه زمان
شماره ۲فیزیک۳۰۴۰ دقیقه۶۵ سوال / ۷۵ دقیقه۶۵ سوال با ۷۴ دقیقه زمان
شیمی۳۵۳۵ دقیقه
شماره ۳ریاضی۳۰۶۰ دقیقه۴۵ سوال / ۶۰ دقیقه۵۰ سوال با ۶۵ دقیقه زمان
زمین شناسی۱۵
شماره ۴بهیاری۳۰۲۰ دقیقه۳۰ سوال / ۲۰ دقیقه۳۵ سوال با ۲۰ دقیقه زمان

آزمون اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی

شماره دفترچه و پاسخنامهماده امتحانیتعداد سوالمدت زمان پاسخگوییتعداد سوال و زمان پاسخگویی دفترچه کنکور ۱۴۰۲تعداد تعداد سوال و زمان پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۱
شماره ۱ریاضی۲۰۳۰ دقیقه۸۰ سوال / ۸۵ دقیقه۹۰ سوال با ۸۵ دقیقه زمان
زبان و ادبیات فارسی۳۰۳۰ دقیقه
علوم اجتماعی۱۵۲۵ دقیقه
روانشناسی۱۵
شماره ۲زبان عربی۲۰۲۰ دقیقه۸۰ سوال / ۷۵ دقیقه۸۵ سوال با ۷۵ دقیقه زمان
تاریخ۱۳۲۰ دقیقه
جغرافیا۱۲
فلسفه و منطق۲۰۲۰ دقیقه
اقتصاد۱۵۱۵ دقیقه
شماره ۲ (ویژه دیپلمه‌های علوم و معارف اسلامیزبان عربی۲۰۲۰ دقیقه۸۰ سوال / ۷۵ دقیقه۸۵ سوال با ۷۵ دقیقه زمان
تاریخ۱۳۲۰ دقیقه
جغرافیا۱۲
فلسفه و منطق۲۰۲۰ دقیقه
اقتصاد۱۵۱۵ دقیقه

آزمون اختصاصی گروه آزمایشی هنر

شماره دفترچه و پاسخنامهماده امتحانیتعداد سوالمدت زمان پاسخگوییتعداد سوال و زمان پاسخگویی دفترچه کنکور ۱۴۰۲تعداد تعداد سوال و زمان پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۱
شماره ۱درک عمومی هنر۵۰۵۰ دقیقه۱۰۰ سوال / ۱۱۵ دقیقه۸۰ سوال با ۸۹ دقیقه زمان
درک عمومی ریاضی– فیزیک۳۰۴۰ دقیقه
خلاقیت تصویری و تجسمی۲۰۲۵ دقیقه

آزمون اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجی

شماره دفترچه و پاسخنامهماده امتحانیتعداد سوالمدت زمان پاسخگوییتعداد سوال و زمان پاسخگویی دفترچه کنکور ۱۴۰۲تعداد تعداد سوال و زمان پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۱
شماره ۱زبان انگلیسی۷۰۱۰۵ دقیقه۷۰ سوال / ۱۰۵ دقیقه۷۰ سوال با ۱۰۵ دقیقه زمان
زبان آلمانی۷۰۱۰۵ دقیقه
زبان فرانسه۷۰۱۰۵ دقیقه
زبان روسی۷۰۱۰۵ دقیقه
زبان ایتالیایی۷۰۱۰۵ دقیقه

نمره کل نهایی داوطلب چگونه محاسبه می‌شود؟

برای هر داوطلب یک نمره‌کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ساخته می‌شود (اگر داوطلب در هر دو نوبت آزمون اختصاصی شرکت کرده باشد دو نمره کل آزمون اختصاصی دارد). نمره کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس (اعم از دروس عمومی و تخصصی) سابقه تحصیلی است که این نمره‌کل توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه شده و برای ساخت نمره کل نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد شد.

نمره کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات تراز شده آزمون اختصاصی (کنکور) است. در واقع ضریب هر یک از دروس آزمون اختصاصی، وزن آن درس است. پس از محاسبه این دو نمره‌کل (نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی) از ترکیب آنها نمره کل نهایی داوطلب محاسبه می‌شود.

نحوه اعمال ضرایب دروس تخصصی و عمومی

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی / ترمی – واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ،۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی / ترمی – واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی / ترمی – واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می‌شود.

نحوه محاسبه سوابق تحصیلی دانش آموزان نظام قدیم و یا فارغ التحصیلان هنرستانی

داوطلبانی که فارغ‌التحصیل هنرستان یا نظام قدیم بوده یا داوطلبانی که متقاضی شرکت در گروه آزمایشی غیرمرتبط با نوع دیپلم خود هستند یا داوطلبان فارغ التحصیل نظام سالی / ترمی واحدی که سال اخذ دیپلم آنها قبل از ۱۳۸۴ و یا سال اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی آنها قبل از ۱۳۹۱ بوده و در همه یا تعدادی از دروس، سابقه تحصیلی ندارند، باید نسبت به تولید نمرات سوابق تحصیلی از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

به عبارت دیگر همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

در صورتی که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و تخصصی نکند، نمره آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.

کاهش داوطلبان نسبت به سال گذشته به دلیل برگزاری دو نوبت آزمون

امسال برای اولین بار آمار داوطلبان به یک میلیون نرسید که این موضوع از نظر سازمان سنجش قابل پیش بینی بود. به گفته رئیس سازمان سنجش بسیاری از داوطلبان می‌توانند از نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ به عنوان محک خود استفاده کنند و از این رو نسبت به گذشته تعداد کمتری ثبت نام کرده اند.

بر اساس آمار تعداد ۹۱۵ هزار و ۱۵۱ نفر به عنوان داوطلب واقعی در نوبت اول کنکور ۱۴۰۱ در دی ماه شرکت کرده اند و با توجه به اینکه برخی از افراد مایل هستند علاوه بر گروه آزمایشی اصلی، در گروه‌های آزمایشی زبان و هنر هم شرکت کنند در نهایت ۹۷۸ هزار و ۴۶۰ نفر در نوبت اول کنکور شرکت کرده اند.

همچنین ۵۱ درصد داوطلبان از میان داوطلبان سال جاری هستند و ۴۹ درصد از داوطلبان سنوات قبل هستند. استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۳۴۶ داوطلب بیشترین داوطلب کنکور را دارد و استان سمنان با ۸ هزار و ۸۶۵ نفر داوطلب کمترین میزان داوطلب را دارد.

باز شدن پای فضای مجازی به کنکور و افزایش برخورد با متخلفان آزمون‌ها

توسعه موبایل واره ها، رشد کانال‌های مطرح در فضای مجازی، ارسال و دریافت پیام و عکس از سوالات کنکور و کلید آزمونی، رد و بدل شدن میلیاردها پول میان شبکه‌های تقلب و داوطلبان فریب خورده تنها نمونه‌هایی از موضوعاتی هستند که به دلیل بازشدن پای فضای مجازی به تقلب و تخلف در کنکور در دو سه سال اخیر مطرح شده اند.

تجهیزات تصویربرداری، هندزفری نامرئی، تجهیزات انتقال اطلاعات مبدل‌ها و مولدها، هندزفری‌های الکتریسیته، مغناطیس و الکترومغناطیس، امکانات هندزفری‌های نامرئی و انواع تجهیزات سیم کارت‌خوان در قالب خودکار، عینک، کفش، پاک کن و غیره تاکنون کشف شده اند.

با توجه به اینکه سال گذشته بخشی از شبکه‌های تقلب در کنکور دستگیر شدند، امسال هم سازمان سنجش به خانواده‌ها یادآوری کرده است که ساختار و تشکیلات این سازمان با محوریت توجه به هوشمندسازی و امنیت شبکه و فضای مجازی، اصلاح شده است و با تشکیل کمیته حفاظت آزمون‌ها در سازمان سنجش به کشف تجهیزات تقلب در آزمون‌ها، جدیدترین ابزار تقلب، راه‌های جلوگیری از تقلب، روش تقلب با تجهیزات الکترونیکی پرداخته است.

در همین زمینه رئیس سازمان سنجش یادآور شد که بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه سیگنال یاب و آشکارساز در حوزه‌ها مستقر شده اند و به عبارتی ۲ هزار حوزه فرعی آزمون در کشور به تجهیزات تقلب یاب مجهز شده اند. ضمن اینکه رصد محیط فضای مجازی هم در دستور کار قرار دارد و هر داوطلبی که در گروه‌های متقلب عضو باشد حتی اگر تراکنش مالی هم نداشته باشد در رصد سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

در این میان دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش در گلایه از برخی خانواده‌ها گفته بود که برخی از خانواده‌ها به دلیل اینکه می‌خواهند آرزوهای خود را به ظهور برسانند بچه را تحت فشار قرار می‌دهند و از او می‌خواهند که از طریق تقلب به دانشگاه راه یابد و در گزارش‌های ما بسیاری از داوطلبان گفته اند که خودشان نمی‌خواستند از این راه به دانشگاه بروند و تحت فشار خانواده عضو گروه و کانال شده اند.

البته کشف تجهیزات تنها راه کشف تقلب نیست. سازمان سنجش در دو دوره اخیر کنکور یک کلید تقلب ساخته است که از این طریق کسانی که سابقه تحصیلی خوبی ندارند و یا در آزمون‌های گذشته شرکت کرده اند و نتیجه خوبی نگرفته اند و ناگهان در کنکور نمره بالایی کسب می‌کنند را با این شیوه شناسایی می‌کند. از این دسته داوطلبان خواسته می‌شود که در آزمون مجدد شرکت کند و وقتی نمی‌تواند حتی ۳۰ درصد نمره قبلی را بیاورد معلوم می‌شود که از راه‌های غیر معمول در کنکور شرکت کرده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا