خرید تور تابستان ایران بوم گردی

راه حل مسئله‌ی فلسطین چیست؟ | پاسخ احمد زیدآبادی [+فیلم]

احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل منطقه با انتقاد از سیاست‌های ایران در مواجهه با مسئله‌ی فلسطین درباره‌ی راه‌حل این موضوع گفت: یک راهش این است که بگویید همه‌اش یک‌ کشور بشود (از رود تا دریا) و همه هم رای مساوی پیدا کنند. من خودم طرفدار این هستم که از رود تا دریا یک کشور شود و همه‌ی عرب‌ها، یهودی‌ها، مسیحی‌ها حق رای مساوی داشته باشند.

به‌گزارش انصاف نیوز، آقای زیدآبادی در گفت‌وگویی با برنامه‌ی اینترنتی «ویرگول پلاس» که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده می‌گوید: اینکه بگویید می‌خواهم اسرائیل را نابودش کنم. اولا از چه راهی می‌خواهی نابودش کنی؟ چطور می‌خواهی این کار را کنی؟ نابودی اسرائیل به منزله‌ی تقریباً هفتاد تا هشتاد میلیون کشته در خاورمیانه است. نکته‌ی بعد اینکه در آنجا بیست درصد فلسطینی هستند، آنها که در داخل هستند، در همسایگی‌اش چهار تا پنج میلیون جمعیت دارد.‌ اینکه می‌گویند حیفا را با خاک یکسان می‌کنند نصف جمعیت آن عرب‌های مسلمان یا مسیحی هستند این را چطور می‌خواهی نابود کنی؟!

متن کامل اظهارات این تحلیلگر سیاسی پیرامون مسئله‌ی فلسطین را می‌توانید در ادامه بخوانید؛ فیلم این گفت‌وگو نیز در پایان این مطلب قابل مشاهده است.

«کسی نگفته اسرائیل را به رسمیت بشناسید؛ عربستان و خیلی از کشورهای عربی هم به رسمیت نشناخته‌اند. بحث درباره‌ی اسرائیل این است که یک موجودیتی شکل گرفته است؛ چه این مشروع باشد، چه نامشروع به هر حال این موجودیت شکل گرفته. من یک بار هم بحث می‌کردم گفتم که مگر نمی‌گویید نامشروع است، خب اصلا نامشروع است، مگر بچه‌ای که نامشروع به دنیا می‌آید می‌توانید بروید بکشید؟! نباید آن موقع اجازه می‌دادند که به وجود بیاید. الان آنها هفتاد سال است که در آنجا هستند، زاد و ولد کردند، بچه‌هایشان به دنیا آمدند، چه کارشان کنید؟ می‌خواهید به کجا دیپورتشان کنید؟!

آن کسی که به این موضوع انتقاد دارد این است که بحث سیاست «نابودی اسرائیل» برای زمان جنگ سرد بوده است که خیلی از گر‌وه‌های چپ هم  آن را در جهان مطرح می‌کردند، خود سازمان آزادیبخش فلسطین هم مطرح می‌کرد. در آن دوره، این هزینه‌ای نداشت. انقلاب ایران هم به واسطه‌ی همان فضا این را گفت، آن موقع هم مسئله‌ای نبود. اما یک اتفاقی در دنیا افتاده، شوروی از بین رفت و بعد این مسئله مطرح شد که آیا در اینجا صلحی مطرح شود یا نه؟

اصلا لازم نیست اسرائیل را به رسمیت بشناسید، بحث بر سر این است که می‌خواهید با این چه کار کنید؟ چند راه بیشتر ندارید؛ یکی اینکه بگویید می‌خواهم نابودش کنم. اولا از چه راهی می‌خواهی نابودش کنی؟ چطور می‌خواهی این کار را کنی؟ نابودی اسرائیل به منزله‌ی تقریباً هفتاد تا هشتاد میلیون کشته در خاورمیانه است. نکته‌ی بعد اینکه در آنجا بیست درصد فلسطینی هستند، آنها که در داخل هستند، در همسایگی‌اش چهار تا پنج میلیون جمعیت دارد.‌ اینکه می‌گویند حیفا را با خاک یکسان می‌کنند نصف جمعیت آن عرب‌های مسلمان یا مسیحی هستند این را چطور می‌خواهی نابود کنی؟!

ثانیا، می‌گویند از نظر فیزیکی نمی‌خواهیم آنجا را نابود کنیم یا آنطور که جمال عبدالناصر گفت آنها را در دریا بریزم. پس می‌خواهید چه کار کنید؟

یک راه حل این است که اینها کرانه‌ی باختری را اشغال کردند و نمی‌خواهند از این اشغالگری دست بردارند، سازمان ملل هم می‌گوید در ازای تامین امنیت‌شان باید دست از اشغالگری بردارند شما بیایید از همین حمایت کنید. هم اسرائیل مخالف این است و هم دنیا موافق این؛ پس ابزاری می‌شود که فشاری هم روی اسرائیل وارد کنید. راه دیگر این است که بگویید همه‌اش یک‌ کشور بشود (از رود تا دریا) و همه هم رای مساوی پیدا کنند. من خودم طرفدار این هستم که از رود تا دریا یک کشور شود و همه‌ی عرب‌ها، یهودی‌ها، مسیحی‌ها حق رای مساوی داشته باشند.

ایران برای مردم خودش حاضر نیست برای مسائل کوچک هم رفراندوم برگزار کند بعد از اسرائیل می‌خواهید بگوید تمام یهودی‌هایی که غربی بودند به سر جایشان برگردند، همه‌ی فلسطینی‌ها و آوارگان فلسطینی هم به آنجا بیایند بعد رفراندوم برگزار شود!؟ یهودی‌هایی که ریشه‌ی فلسطینی دارند شاید با تمام نواده‌هایشان ۵۰۰هزار نفر هم نشوند. یعنی می‌شود پانصدهزار نفر در برابر ده تا یازده میلیون نفر، با این وضع تن به رفراندوم بدهد؟!

من می‌گویم فلسطین دو راه حل دارد، هر راهی را که خود فلسطینی‌ها بپذیرند اجرا شود. آنها می‌گویند ما می‌خواهیم یک کشور مستقل داشته باشیم که پایتختش هم بیت المقدس شرقی باشد و در مرزهای ۱۹۶۷؛ ولی در اسرائیل یک جریان‌های بسیار تند و نژادپرست هستند که با این مخالفند و شهرک‌سازی‌ها را گسترش می‌دهند. شما باید این را در جهان مورد توجه قرار دهید که اسرائیل تحت فشار قرار بگیرد. وقتی می‌روی می‌گویی اسرائیل باید نابود شود چه کسی حرف تو را می‌پذیرد؟! همه در واکنش می‌گویند نگاه کنید می‌خواهند هولوکاست راه بیندازند اما اگر بروی بگویی این شهرک‌ها چرا ساخته شده است واکنش‌ها متفاوت خواهد بود.

الان خیلی از کشورهای عربی هم اسرائیل را به رسمیت نشناخته‌اند، پشت پرده‌اش را کاری ندارم اما روی پرده و به طور رسمی اسرائیل را به رسمیت نشناخته‌اند، اصلا بحث به رسمیت شناختن نیست، بحث پیدا کردن یک راه حل عملی است که هم از رنج فلسطینی‌ها بکاهد و هم به نفع‌شان باشد. سیاست جمهوری اسلامی سبب آن شده که گسترش شهرک‌ها ادامه پیدا کند، توجه از این جنایت بشری به جاهای دیگر منتقل شود و کل اعراب هم بروند با اینها دوست شوند.

فلسطین قربانی یک سیاستی شده که نمی‌دانم به چه دلیل روی آن پافشاری می‌کنند. الان ما برای فلسطینی‌ها چه کردیم؟ این شهرک‌ها همینطور دارد گسترش پیدا می‌کند و الان هم که دولتی آمده که اساساً حقی برای فلسطینی‌ها قائل نیست. همین بهترین امکان است که آن را روی میز بین‌الملل بگذارید که اینجا دارد ستمی اتفاق می‌افتد و این هم عوارضش است. ولی وقتی همه‌ی اینها را نادیده بگیری و بگویی من کاری به جزییات ندارم و آن کلا باید نابود شود چه کسی حرفت را می‌خواند؟! آن که آنجا کشته می‌شود هم حرف تو را قبول ندارد. عرفات که دیگر رهبر ملی آنجاست، چند بار باید می‌گفت دست از سر ما بردارید و دارید برای ما دردسر تولید می‌کنید؟!»


فیلم کامل گفت‌وگو با احمد زیدآبادی

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقایان مسول
  1- فرضا ،سلاحی ساختید که در زمان (صفر)نابودی فلسطین اشغالی، فقط صهیونیسم ها را می کشد (نه مسلمان ،نه یهودی ،نه مسیحی ،نه…) مانند کرونا یاب، در این صورت واکنش دنیا چیست ؟
  2-یا چقدر احتمال می دهید ،صهیونیسم ها از ترس و وحشت مقابله با فلسطین ها،سرزمین های اشغالی را ترک کنند ؟
  3-یا چقدر احتمال می دهید در صورت وقوع جنگ با صهیونیسم ها ،کشور های مسلمان و عرب با ما ،همکاری و کمک کنند؟
  4-اصلا ما امکانات لازم( مانند سلاح و یا تدارکات پشتیبانی و سیاسی و اقتصادی و….)را برای نابودی صهیونیسم و حامیان او داریم ؟
  …………….
  اما ،اما،اگر اسراییل و حامیانش ،به ایران و مردم ایران کوچکترین تعرضی داشته باشند ، ملت ایران ،از هر قوم و مذهب و عقیده ای ،از ایران تا پای جان دفاع خواهند کرد .

  1. جناب اقای جانباز یک بار ملت ایران از هر قوم و مذهب و عقیده ای از ایران تا پای جان دفاع کردند و شد اونچه که نباید میشد پس لطفا از سهم خودتون صحبت کنید که احتمالا با شرایط حاضر متوجه باخت دادنتون در همان زمان هم هستید؟

   4
   1
 2. سلام‌‌یا‌این‌یا‌اینکه‌ایران‌برود‌واعلام
  کند‌طبق‌قطعنامه‌سازمان‌ملل‌
  اسرائیل‌نصف‌قدس‌را‌و…‌تخلیه
  کند‌کشور‌فلسطین‌تشکیل‌شود‌.
  آنگاه‌مادیگر‌با‌اسراییل‌کاری‌نداریم
  ‌اینطوری‌داخل‌یهودیان‌اختلاف
  میافتد‌یک‌عده‌میگویند‌تخلیه
  کنیم‌راحت‌شویم‌یک‌عده‌‌مخالفند
  ‌ایران‌چقدر‌برایش‌منفعت‌درست
  میشود‌‌وچه‌تبعاتی‌خوبی‌دارد
  خیلی‌ازیهودیها‌ثروتمند‌مهاجرت
  میکنند‌میروند‌اورپا‌وامریکا‌و….
  البته‌‌ادامه‌وضع‌کنونی‌موارد‌و
  تبعات‌خطرناکی‌نیز‌متصور‌است
  برای‌ایران‌داشته‌باشد‌که‌فکری
  بدان‌نشده

 3. جناب زید ابادی به نظرتون راجع به این که کلا فلسطین و به حال خودشون بزاریم و اجازه بدیم خودشون توی تعیین و تکلیف مملکتشون مستقل باشن چیه ؟ و کمی فقط کمی به جای تعیین تکلیف برای یمن و سوریه و فلسطین خاکی هم بر سر مردم و مملکت خودمون بریزیم ؟نظرتون چیه که اگر ما نسل جدید نخایم که بیش از این کاسه داغ تر از اش برای ممالک دیگر نباشیم چه باید کنیم نظرتون چیه ؟

  3
  3
 4. عزیز ناشناس
  1-دفاع از سرزمین ،هیچ وقت باخت نیست ،بلکه وظیفه است ،حتی اگر منجر به شکست شود(در دفاع مقدس ،الحمدالله شکستی نبود)
  2-دفاع از سرزمین ،ربطی به نوع حکومت و حاکم ندارد.بلکه وظیفه مردمان ان سرزمین است .حتی اگر حکومت مورد تایید نباشد.
  3-پایان جنگ دفاعی، در هر دولتی بعهده فرمانده ویا حاکم است .نمیشود هرکسی پایان جنگ دفاعی را اعلام یا کنارگیری کند.(اظهار نظر متخصصین ،باید ازاد باشد،ولی تزلزلی در بین نیروهای دفاعی نباید ایجاد کند.)

 5. سیاست ایران باعث غلطیدن اعراب به دامن اسرائیل شده؟!!
  همینقدر ساده لوحانه
  وقتی درهرزمینه ای اظهارنظر کنی ازاین گاف ها هم میدی

 6. اینکه راه حل انتخابات با مشارکت مسلمان و مسیحی و یهودی هست راه حلی هست که رهبری در بیاناتشان چند بار اعلام کردند. اینکه گفتند حیفا را با خاک یکسان میکنیم رجزخوانی در مقابل دشمن هست. اینکه گفتند اسرائیل از صفحه روزگار محو شود منظور دولت اسرائیل هست.
  یک مقدار بروید مواضع رهبری را درباره اسرائیل مطالعه کنید بعد بیایید شبهه کنید

 7. جناب زیدآبادی ما در پاسخ به تهدیدات مکرر و جدی اسراییل گفتیم که در صورت تعرض تل آویو و حیفا را با خاک یکسان می کنیم و نه ابتدائا.
  این مساله هیچ ربطی به مساله اسراییل و فلسطین ندارد.
  این اشتباه فاحش از شما بعید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا