خرید تور تابستان

در پشت پرده اوقاف چه خبر است؟

«در پشت پرده اوقاف چه خبر است؟»، این پرسشی است که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها پرسیده می‌شود و همه به دنبال پاسخی برای این سوال هستند.

ماجرا از یک «افشاگری» از سوی وحید اشتری (کارمند یک خبرگزاری اصولگرا) آغاز شد. او که به عنوان یکی از چهره‌های اصلی جریانی که با عنوان «عدالتخواه» مشهور شده‌اند شناخته می‌شود، مدعی شد که یکی از بزرگترین موقوفات قزوین «تقریبا به‌صورت رایگان» به عروس رئیس سازمان اوقاف واگذار شده است.

در واکنش به این ادعا اداره‌ی اوقاف قزوین با انتشار جوابیه‌ای اعلام کرد که این معامله در سال ۹۵ و «قبل از انتصاب خاموشی به ریاست سازمان اوقاف» انجام شده بود.

بنا بر ادعای «اوقاف» دلیل این اقدام اشتری «برخورد اوقاف با اباحه‌گری صورت‌گرفته در حسینیه‌ی امینی قزوین» بوده است.

خبرگزاری اصولگرای تسنیم در خبری پیرامون آنچه از سوی اوقاف قزوین «اباحه‌‌گری» خوانده می‌شود، در ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ نوشته بود: «کلیپی در فضای مجازی دست به دست می‌شد که در آن دختری با ظاهری غیرمناسب در حسینیه تاریخی امینی‌های قزوین در حال تردد بود».

درباره‌ی دلیل واقعی اقدام اشتری دیدگاه‌های غیر رسمی دیگری نیز منتشر شده است ازجمله تلاش برای تخریب یک جریان سیاسی با احتمال تاثیرگذار شدن آن در آینده کشور؛ پروژه محمدباقر قالیباف نیز همسو با این جریان سیاسی ارزیابی می‌شود.

البته برخی تحلیلگران معتقدند آینده سیاسی سید مهدی خاموشی نظیر طرح نام او برای اداره آستان قدس رضوی با توجه به کسالت تولیت کنونی از دیگر اهداف این اقدام بوده است.

جریان موسوم به عدالتخواه که وحید اشتری از اعضای آن است، نزدیک به طیف احمدی نژاد و سعید جلیلی است، در صورتی که خاموشی در تقسیمات سیاسی جزو جریان سنتی اصولگرا محسوب می‌شود.

جریان موسوم به عدالتخواه در سال‌های اخیر در مواقع جابه‌جایی‌های مدیریتی بارها با کارهای رسانه‌ای برای تاثیر گذاری تلاش‌هایی کرده‌اند. در این تلاش‌ها معمولا به همه‌ی گزینه‌ها غیر از گزینه مورد نظر این جریان، انگ‌هایی زده می‌شود.

نقد مدیریت خاموشی

بر اساس ماده‌ی ۵ قانون «تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه»، «سازمان حج و اوقاف و امور خیریه می‌تواند در اموری که اداره آن به عهده این سازمان است شخص یا هیاتی از اشخاص متدین و معروف به امانت را به عنوان امین یا هیات امناء تعیین نماید»

یک کارشناس که در دفتر انصاف نیوز حضور یافت معقتد است آقای خاموشی با استفاده‌ی حداکثری از این ماده قانونی افراد مورد اطمینان شخص خود را به عنوان «امین» انتخاب کرده و مدیریت موقوفات را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

بر اساس گفته‌های او، ماده‌ی ۵ این قانون باید به عنوان آخرین گزینه مورد استفاده قرار بگیرد و اگر این کار به جای افراد «امین» بر عهده‌ی کارمندان اوقاف قرار بگیرد وضعیت بهتری ایجاد خواهد شد.

این کارشناس در گفت‌وگویی با انصاف نیوز با اشاره به انتقادات نسبت به عملکرد سازمان اوقاف و اینکه نقدهایی متوجه ضعف مدیریت در این سازمان است، گفت: سازمان اوقاف در کشور اشکال ساختاری دارد و شفاف نیست و از آن بدتر این است که نمی‌خواهند هم که شفاف شود.

او با بیان این ادعا که «بیشتر دستورات در سازمان اوقاف شفاهی مطرح می‌شود و در چنین ساختاری امکان اثبات تخلفات پایین می‌آید»، گفت: سازمان اوقاف در سال‌های اخیر اشتباه‌های مدیریتی آشکاری داشته که کمتر رسانه‌ای شده است.

این کارشناس در پاسخ به اینکه «مصادیق این اشتباه‌ها کدام است؟»، گفت: برای مثال اوقاف در یک شرکت دانش‌بنیان مربوط به تولید موتورهای برقی سرمایه‌گذاری کرده است که در نهایت هم به جایی نرسید و ورشکست شد. یا در مثالی دیگر در مقطعی دست به واردات گسترده‌ی گوسفند زد که همه‌اش در اصفهان تلف شد.

او پیرامون نحوه‌ی مواجهه‌ی اوقاف با آنچه اشتری مدعی شده است، گفت: بزرگترین اشتباه اداره کل اوقاف ارسال پیامک به کارمندان درباره‌ی پاسخگویی به مطالب مطرح‌شده از سوی اشتری در خبر ۲۰:۳۰ بود که این کار به نوعی گاف بزرگی از سوی همکاران خاموشی بود.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند که اوقاف در پیش از انقلاب سازمانی با ساختاری سنتی بود که با وقوع انقلاب نیز تغییر چندانی در آن رخ نداد اما در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح‌ رویه‌های نادرست در این سازمان در دستور کار قرار گرفته است.

یکی دیگر از کسانی که با ساختار اوقاف آشنایی دارد در گفت‌وگو با انصاف گفت «اوقاف ساختار معیوبی دارد» اما معیوب بودن این ساختار لزوما به معنای فاسد بودن آن نیست و دستگاه‌های نظارتی در این سازمان فعال هستند.

او در پاسخ به این سوال که «چرا در همه‌ی این سال‌ها اقداماتی برای اصلاح این «ساختار معیوب» انجام نشده است؟»، گفت: در چند سال گذشته کارهای متفاوتی برای ارتقا شفافیت انجام شده اما همچنان این ساختار نیاز به اصلاح دارد و امکان تخلف در آن وجود دارد.

ماجرای عروس رئیس

موقوفه‌ها در کشور به دو نوع متصرفی و غیرمتصرفی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ موقوفات متصرفی، موقوفاتی هستند که مستقیماً توسط سازمان اوقاف اداره می‌شوند و موقوفات غیرمتصرفی موقوفاتی را شامل می‌شود که متولی از طرف واقف دارند و اوقاف حق دخالت در آنها را ندارد.

بعد از طرح موضوع اوقاف از سوی وحید اشتری نظرات مختلفی در فضای مجازی به‌ویژه توئیتر مطرح شد.

برخی کارشناسان با اشاره به تفاوت «عرصه» و «اعیان» در موقوفات معتقد هستند که سند اجاره‌ی مورد اشاره‌ی وحید اشتری مشکلی ندارد اما قیمت اعلام‌شده بسیار پایین است.

از سوی دیگر با انتشار قول‌نامه خرید اعیان یک زمین به تاریخ سال 95 ماجرا شکل دیگری پیدا کرد. در این قول نامه منتشر شده ظاهرا فرزند خاموشی در سال 95، یک قطعه زمین را از فرد ملّاکی به نام صفویه خریداری کرده است. مبلغی که برخی دیگر از کارشناسان معتقدند به قیمت بوده و این معامله اساسا نیازی به داشتن رانت اطلاعاتی نداشته است و هر کسی می‌توانست و می‌تواند چنین زمینی را با همین قیمت در آن منطقه خریداری کند.

یک کاربر فعال در توئیتر با نام ایزد طلائی مدعی شد با مالک قبلی زمین گفت‌وگو کرده و او برای فروش قطعات دیگر اعلام آمادگی کرده است.

اسناد منتشر شده در این باره می‌گوید این زمین متعلق به موقوفه غیر متصرفی است، متولی مشخصی دارد، از فرد حقیقی خریداری شده است و اساسا امکان مداخله‌ی اوقاف در آن وجود ندارد و برای همین رانت موضوعیتی ندارد.

دعوای متولیان

آنچه در فضای مجازی منتشر شد اما حکایت از یک دعوای خانوادگی دارد. بنا بر وقف‌نامه، متولی موقوفه می‌بایست پسر بزرگتر باشد اما به دلیل اختلافات خانوادگی میان آنها و ادعاهای گوناگون طرفین پرونده‌ای در دادگاه تشکیل شده و در حال پیگیری است اما تاریخ موضوع ارتباطی به موضوع مورد اشاره‌ی اشتری ندارد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. حکم جدید اعلام میکنید هر جا از فساد و رانت پرداری بشه محکوم میشود؟؟؟مگر سیسمونی لاکچری نوه قالیباف چیزی جز واقعیت بود
   در نظام قضایی شما چون حقیقت اشکار بشه باید محکوم شود ؟؟؟

 1. کی معلوم نیست اتفاقا خوب مشخص چه خبر هست مثل جاهای دیگه هرکس دستش میرسه می‌کنه ومیبره وچون همه باهم فامیل هستند هیچ کسی پیگیر نمیشه

  24
  1. آقاجان همه دارند می برند و می خورند یک اشتری پیدا شده از آنطرفیا می گوید ولی اینطرفی که ما اصلاح طلبها هستیم کسی نیست رو کند و خطا را گوشزد کند

 2. تمام سندهایی که انتشار پیدا کرده دست نویس و بدون مهر محضری هست . مگه میشه همچین مبالغی رد و بدل بشه و سند خرید و فروش در هیچ محضری ثبت نشه و کل قرارداد رو یک ورق کاغذ نوشته بشه و دوتا امضا پایینش و باهاش چند میلیارد پول و بیشتر از صد هکتار زمین رد و بدل بشه . مثل همچین سندهایی رو هر کسی میتونه تو خونه روزی صدتا صادر کنه.
  دیگه مردم رو چقد احمق فرض کردین که حتی زحمت تهیه چنتا سند معتبر رو بخودتون ندادین.
  دیگه مردم گول این بازیها رو نمیخورن.

 3. سلام لطفاً بزرگان و وکلای ملت نسبت به تحقیق و تفحص در اوقاف اقدام کنندیک ساختاری اوقاف داره همه برای پاپوش درست کردن و حق کشی دور هم جمع شده اند

 4. مهم اینه که تو دعواهای تقسیم مدیریت بیش عزیز کردهاشون بعضی وقتها پته همو می ریزن بیرون طوری که دود از کله ملت بلند میشه

 5. اولا صدور حکم تولیت و نظارت جهت موقوفات غیر متصرفی و نیز موقوفات متصرفی از سوی ادارات کل تحقیق سازمان اوقاف صورت می گیرد و نتایج آرای این مرجع به ظاهر مستقل و غیر وابسته که ریاست و کارمند آن از سوی ریاست سازمان اوقاف تعیین میشود ، در
  صورت اعتراض در محاکم قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرد و متاسفانه بعضا در صدور آرای تولیت و نظارت موقوفات ، سلیقه و روابط ما چندان و روسای سازمان اوقاف دخیل می شود ثانیا تنها سازمانی که عملکردش در وصول درآمد موقوفات و مخارج و اجرای نیات واقفین خیراندیش و سرمایه گذاری درآمد موقوفات و سایر امور مربوط به موقوفات و غیره در خود مجموعه سازمانی مورد رسیدگی قرار می گیرد، سازمان اوقاف است و در سازمان اوقاف ، نماینده ولی فقیه و سر پرست سازمان اوقاف و امور خیریه یعنی دو شخصیت حقوقی متفاوت ، از سوی یک شخص حقیقی صورت می گیرد ثالثادر سال ۱۳۸۷ و در زمان تصدی آقای مصلحی بعنوان ریاست سازمان اوقاف و در دوره ریاست جمهوری اقای احمدی نژاد ، بر خلاف اصول قانون اساسی و قانون مدیریت خدمات کشوری مدیران کل ،عملیاتی و ستادی سازمان اوقاف همگی از کلاسهای درس حوزه های علمیه و نهادهای نظامی تعیین شدند و در یک تغییر و تحول اساسی و بنیادی ، کل حسابهای موقوفات در شهر ستانها به یک حساب کل موقوفات و بقاع متبرکه در تهران بصورت متمرکز به نام راسخون منتقل شد و کل واریزیهای مختلف موقوفات اعم از پذیره ، اجاره ،بازدهی و برگشت سرمایه و غیره ، تحت عنوان درآمد موقوفات متعدد شهرهای مختلف کشور به حساب متمرکز درآمد موقوفات و بقاع متبرکه کشور واریز می شود و برداشت از حساب مذکور با امضای الکترونیک و تایید سازمان اوقاف در تهران و در چارچوب دستورالعمل و درصدهای تعیین شده و استعاره مشخص و گاها مغایر با مفاد وقفنامه صورت می گیرد ضمنا چنانچه در پایان هر سال مانده درآمد موقوفات هزینه نشود ،کل مانده درآمد موقوفه در سرفصل مازاد قرار می گیرد و با نظر ولی فقیه بعنوان مازاد هزینه می شود. از سوی دیگر اولین اصل حسابرسی ،انطباق مانده موجودی دفاتر کل و روزنامه ادارات اوقاف شهرستانها ، با مانده حساب بانکی است اما متاسفانه از زمانیکه حساب موقوفات متمرکز شده انطباقی بین دفاتر روزنامه و دفتر کل ادارات اوقاف شهرستانها با مانده حساب بانکی متمرکز در تهران که متعلق به کل موقوفات کشور است صورت نمی گیرد و حسابداران و مسیولین شهرستان اطلاعی از مانده موجودی بانک متمرکز در تهران و انطباق کل دفاتر روزنامه و کل سایر ادارات اوقاف شهرستانها ندارند و این امر باعث عدم شفافیت و عدم تحقق اصول حکمرانی خوب می شود و همچنین نظارتی از سوی واحد‌های صفی و میانی صورت نمی گیرد و شائبه های مختلف جهت مستاجرین موقوفه و موقوفه علیهم بعنوان ذی نفعان اصلی وقف ایجاد میشود و این عدم شفافیت و نظارت مستمر بعضا باعث گسترش فساد در سازمان اوقاف شده است رابعاً بکار گیری نیروهایی خارج از مجموعه اوقاف از بین نیروهای بسیج و غیره تحت عنوان امین موقوفات بر خلاف قانون مدیریت خدمات کشوری جهت انجام امور موقوفات نیز باعث عدم رعایت عدالت در بکارگیری افراد متقاضی و جویای کار شده است و در نتیجه سازمان اوقاف را از اصول حکمرانی خوب و اصل فطری و حس نوع دوستی وقف دور کرده است خامسا تصمیمات سلیقه ای در واگذاری زمین به قیمت و نرخ پذیره های متفاوت و سلیقه ای به برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی منجر به گسترش تبعیض و عدم تحقق اصول حکمرانی خوب شده است

 6. نه هرگز
  دعوای اینها دعوای زرگری هست
  انتخابات مجلس رو امسال داریم شروع کردن بازی با اذهان مردم و متأسفانه مردم ایران با احساسات عجیب وارد این بازی ها میشن و کم هم نیستن

  3
  2
 7. آسمون و ریسمان به هم بافتی ولی نفهمیدیم چی گفتی.
  حالا ما به جهنم خودت فهمیدی چی گفتی؟

  3
  1
 8. همه اشون دستشون تو یه کاسه اس
  اونم
  چیزی به اسم بیت المال که از حضرت علی ع رسید دستشون
  الان دیگه نه بیتی مونده نه مالی قشنگ مشهوده

 9. شما ها دیگه چه هیولاهایی هستید!!!!؟؟؟ خداوند سبحان و شیطان رجیم هم تو کارتون موندن. فریب فریب فریب اما مطمئن باشید روزی به خودتون میایید و میبینید از کسایی که سالها فریبشون دادید فریب خوردید.(برگرفته از کلام حضرت امیرالمومنین). دیگه خود دانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا