خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ناگفته های پوتین از مذاکره با رهبر گروه واگنر

ولادیمیر پوتین گفت: به شورشیان واگنر این فرصت را دادم تا در روسیه به حیات سازمانی خود ادامه داده و خدمت کنند، اما پریگوژین نپذیرفت.

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگو با روزنامه کامرسانت روسیه گفت که پنج روز پس از تلاش نظامیان واگنر برای کودتا، در دیدار با ده‌ها تن از اعضای این گروه پیمانکار نظامی و یوگنی پریگوژین، بنیانگذار و فرمانده آن، به آن‌ها پیشنهاد داد که در روسیه در کنار هم مانده و خدمت کنند.

بر اساس این پیشنهاد پوتین، نظامیان واگنر میتوانستند در روسیه بمانند و تحت فرامین پریگوژین فعالیت کنند.

کامرسانت به نقل از پوتین درباره دیدار با ۳۵ عضو واگنر و پریگوژین در کاخ کرملین نوشت: همه آن‌ها می‌توانستند در یک جا جمع شده وبه خدمت خود ادامه دهند. هیچ چیز هم عوض نمی‌شد. رهبرشان همان کسی باقی می‌ماند که در همه این مدت رهبر واقعی‌شان بود.

از آنجا که ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس‌جمهوری روسیه فرمانده کل قوا محسوب می‌شود، میشود این برداشت را از اظهاراتش کرد که گروه واگنر باید در چارچوب ارتش روسیه فعالیت کند.

پوتین گفت: بسیاری از نظامیان واگنر هنگامی که من این را گفتم، سر تکان دادند، اما پریگوژین مخالفت کرد و گفت: نه. این پسرها با چنین تصمیمی موافقت نخواهند کرد.

او در این مصاحبه با بیان اینکه واگنر دیگر نمی‌تواند با شکل و ساختار فعلی به فعالیت ادامه دهد، گفت: واگنر وجود ندارد. هیچ قانونی درباره سازمان‌های نظامی خصوصی وجود ندارد.

سربازان واگنر در پیشروی ارتش روسیه در شرق اوکراین و تصرف شهر باخموت نقشی کلیدی داشتند؛ اما پریگوژین دائماً فرماندهان نظامی روسیه را متهم می‌کرد که از افرادش حمایت نمی‌کنند و حتی در برهه‌های کلیدی نبرد باخموت، سهم واگنر را از گلوله‌های توپخانه و دیگر مهمات کاهش داده‌اند.

پس از ماه‌ها تنش‌ کلامی پریگوژین با فرماندهان ارتش روسیه، نیروهای واگنر در ۲۴ ژوئن از اوکراین به روسیه برگشته و کنترل شهر جنوبی روستوف-آن-دون را به دست گرفتند، دیگر واحدهای این گروه نیز به سمت مسکو حرکت کردند.

اما تنها ۲۴ ساعت پس از آغاز شورش و با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، پریگوژین به نیروهایش دستور داد تا پیشروی خود به سمت مسکو را متوقف کنند. پرونده‌های قضایی باز شده علیه او مختومه شد و در آن زمان چنین گفته شد که به سربازانش این فرصت داده شده تا یا به عضویت ارتش اوکراین در آیند، یا همراه رهبر خود به بلاروس بروند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا