خرید تور تابستان ایران بوم گردی

پاسخ عماد باقی به انتقادات از یادداشت «تکریم امام حسین(ع) با مال شبهه‌ناک»

عمادالدین باقی، حقوقدان و فعال حقوق بشر در کانال تلگرامی خود نوشت:

در کنار هزاران تایید درتوییتر، اینستاگرام وتلگرام، چند فرسته انتقادی هم ازسوی برخی عزیزان آمده بود که پاسخ داده شد. از جمله در توییتر:

«اینکه راهپیمایی اربعین مردمیه درست و باید مردمی هم بماند درستتر، اما همین مردم برای رفتن به عراق احتیاج به زیرساختهای مناسب ندارند؟ جاده، اتوبوس، راه آهن و قطار فرودگاه و هواپیما که اگر نه این دولت هر دولت دیگه‌ای هم انجامش نده همه ازش طلبکار خواهند شدکمی انصاف خوبه».

یکی از اساتید محترم هم در پیامی، یک انتقاد را از قول بزرگواری به شرح زیر نقل کردند:

«وزیر راه وظیفه داره راه بسازه.حالا این راه میتونه مسیر یه روستای کوچک که ۱۰۰خانوار بیشتر توش ساکن هستند باشه یا یه راه شلوغ بین ایلام و مهران (که هزینش میشه ۳میلیارد) اینکه چه تعداد آدم از این راه استفاده می کنند مهمه؟ چه اشکالی داره راهی ساخته بشه که میلیونها نفر در اون تردد کنند فقط هم مختص اربعین نیست یه زیرساخت هست که به درد کل سال می خوره. حالا چون این زیرساخت خیلی به درد اربعین هم میخوره و کار چندمیلیون نفر رو راحت می کنه، حرومه؟ اگر کسی بخواد به کشورهای اروپایی سفر کنه هم براش زیرساخت فراهم شده، حالا چون من استفاده نمی کنم و ممکنه خیلی از ایرانی‌ها هم استفاده نکنند، پول بیت المال رو بیخودی خرج کردن؟».

در پاسخ، ضمن سپاس از بیان انتقادشان توضیح دادم:

۱- کسی مخالف هزینه‌کردن برای زیرساخت ها و راه سازی نیست. مسئله این است که مصارف اغلب بودجه های شهرداری و وزارت راه و دیگر سازمانها در خصوص راهپیمایی ربطی به این امور ندارند.

۲- به نوشته روزنامه جوان (ارگان منتسب به سپاه) خود وزیر گفته بخشی از این بودجه صرف راهسازی و پایانه می شود.
     
و در رسانه های دیگر جزییات بیشتری آمده مانند: ۷۰۰۰ اتوبوس و۲۰۰۰پرواز،درخدمت زائران اربعین. که هیچ ربطی به راهسازی و پایانه ندارد.

۳- اگر کسی خودش اهل سفر نباشد می تواند از راننده های کامیون وسرویس های بین شهری بپرسد در حالیکه سازمان راهداری از کل کرایه بار و مسافر، ۹ درصد نقدا از هر بارنامه می گیرد، وضعیت اغلب جاده های ایران چگونه است؟

کافیست گزارشهای مطبوعات و گزارشهای رسمی پلیس راه درباره حوادث و جاده ها ببینید. چرا توزیع عادلانه انجام نمی شود؟ مگر مردم در جاده های دیگر که نه فقط برای اربعین بلکه هر روز مسافر دارند انسان نیستند و‌ جان شان اهمیت ندارد؟

۴- مگر درفاصله یکماه می شود اتوبان و پایانه ساخت که با این جواب ها دیگران را بتوان اغوا کرد؟ اینها پروژه های چندین ساله اند.

۵- در متن یادداشت کوتاه من آمده که این فقط یکی از بودجه هاست. سازمان تبلیغات وشهرداری ها و دیگر نهادها هم هزینه می کنند که طبق اعلام خودشان شامل تبلیغات و خدمات و تغذیه و …‌ است.

۶- در متن نه فقط بودجه وزارت راه بلکه به وامهای تشویقی هم اشاره شده که متاسفانه آن هم ربوی است.

۷- بعنوان کسیکه خود از شیفتگان مرام امام‌حسین(ع) بوده و کتابها و مقالات چندی در این زمینه تحریر کرده ام، در این یادداشت هیچ مخالفت و قضاوتی درخصوص اصل راهپیمایی اربعین نکرده ام و فقط یک حکم شرعی، حقوقی و اخلاقی درباره ضرورت رضایت شهروندان برای مصرف پولشان در اموری که ملی و همگانی نیست و مختص بخشی از مردم است بیان گردیده. آیا چنین حکمی را قبول دارید یا خیر؟

۸-نکته مهم اینکه ۲۹میلیون نفر زیر خط فقر داریم که دراولویت هستند و برفرض که راهپیمایی اربعین مستحب هم باشد(که چنین حکمی نداریم) اما رسیدگی به مردم محتاج به نان شب و اجاره و خرج تحصیل، اوجب واجبات است. اساسا وقتی در نزدیکان شما کسی هزینه ازدواج نداشته یا نیازمند باشد، حج واجب هم‌ حرام می‌شود چه رسد به راهپبمایی اربعین.

۹- در شرایطی که کشور به خاطر تحریم دچار مشکلات ارزی است و به طرز خفت باری سیاست نفت در برابر غذا را برایش پیش گرفته اند تبلیغات برای کاری که حجم زیادی ارز را از کشور خارج میکند چه توجیه عقلی و شرعی دارد؟

همانطور که میلیونها ایرانی که به آنتالیا و … هم می‌روند شایسته بود که هم ارز را خارج نمی کردند هم سفر را داخلی می کردند که به بازار داخلی رونق بدهند و هم به فکر مردم محروم بودند.

۱۰- مگر برای میلیونها نفری که برای گردشگری به کشورهای دیگر می روند این امتیازات قرار داده می شود؟ اصل ۹ قانون اساسی ج.ا همه مردم از هر قوم و رنگ و نژاد و زبان را مساوی دانسته و هرامتیازی را نفی می کند چنانکه در اسنادحقوق بشر هم تصریح شده، لذا بهتر است این راهپیمایی خصوصا بخاطر جنبه مذهبی آن شبهه ناک نباشد و دستاویز به مخالفان مذهب ندهد و تماما با هزینه شخصی افراد بوده و اینهمه تبلیغات وایستگاه صلواتی و وام و … از طرف دستگاه های دولتی وبودجه عمومی به آن اختصاص ندهند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. آقای … شما از راهپیمایی میلیونی اربعین که جدالی عظیم سیاسی علیه استکبار صهیونیزم و بهائیت است عصبانی باش و …

  2. جانا سخن از زبان ما میگویی
    من به شخصه به عنوان یک ایرانی که به وضعیت معیشت مردم اگاهی دارم کما اینکه همه اگاهی دارند و مورد قابل چشم پوشی ای نیست نه راضی هستم که اینچنین هزینه ها و تبلیغاتی برای رونق کشور غیر اتفاق بیفتد چرا که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است اوضاع مملکت برای چنین مواردی زیادی افتضاح است

  3. سلام علیکم خوبه یه نگاهی به موقوفات عزای امام حسین نگاه کنیم و ببینیم چه عواید سنگینی در سال داره و حجم زیادی توسط دولت و مردم استفاده میشه فقط تو یک فقره دولت به وقف امام ۵ هزار میلیارد بدهکاره پس ما سر سفره عزای امام حسین نشسته هستیم نه عزای امام حسین سر سفره مردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا