خرید تور تابستان ایران بوم گردی

چهار پیشنهاد حسین موسویان برای احیای برجام و ماندگاری آن

سیدحسین موسویان، دیپلمات ارشد سابق ایران، چهار پیشنهاد را برای احیای برجام و ماندگاری این توافق مطرح کرد که در ادامه می‌خوانید:

 1. گفتگوهای مستقیم ایران و آمریکا درمورد احیای برجام،
 2. کشورهای 1+5 و ایران برای احیای برجام براساس متن اوت 2022،
 3. گفتگوی بین نمایندگان کنگره آمریکا و مجلس ایران،
 4. گفتگوهای جامع بین دولتهای آمریکا و ایرا

مقاله‌ی آقای موسویان در میدل ایست آی در پی می‌آید:

راهی برای احیای برجام: آیا ۱۰ - ۱۵ سال تمدید می‌شود؟

با توجه به درپیش بودن سال انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا و عدم موافقت کنگره با برجام؛ بایدن رئیس جمهور آمریکا، احیاء برجام را رها و به قصد مدیریت بحران، سیاست “نه برجام ، نه بحران” را بعنوان یک سیاست انتقالی کوتاه مدت انتخاب کرده درحالیکه احیاء برجام میتواند زمینه ساز بهبود روابط دوکشور باشد.

دولت بایدن متوجه شده که خروچ ترامپ از برجام و اعاده تحریمها علیه ایران، نتیجه باخت-باخت برای غرب و ایران داشت. من درسخنرانی اخیر خود درفرماندهی استراتژیک آمریکا چند دلیل در مورد خسارت غرب ارائه کردم ازجمله اینکه:

1) ایران برنامه هسته ای خود را توسعه داد، سطح غنی سازی از 3.67% را به 60% افزایش یافت و زمان گریز هسته ای نیز از یکسال به حدود 12 روز رسید.

2) تحریمهای ترامپ و خرابکاری ها و ترورهای اسرائیل علیه برنامه هسته ای ایران نتوانست مانع پیشرفت برنامه هسته ای ایران شود،

3) چرخش ایران به شرق بویژه روسیه و چین و پیوستن ایران به سازمان شانگهای و گروه کشورهای بریکس سرعت یافت. ایران پهباد به روسیه صادرکرد و غرب هم مدعی است که این پهبادها درجنگ علیه اکراین استفاده شده است.

همچنین خروج ترامپ برای ایران هم خسارت داشته است. تحریمهای یکجانبه آمریکا حدود یکهزارمیلیارد دلار به ایران خسارت زده و تعداد ایرانیهای زیر خط فقر به حدود 30% از کل جمعیت ایران رسیده است.

در عین حال اخیرا وساطت قطر و عمان منجر به یک معامله کوتاه مدت بین ایران و آمریکا شده که طبق گزارش رسانه ها، بر این اساس است:

1) ایران سطح غنی سازی و ذخائر اورانیوم غنی شده را افزایش نخواهد داد و پنج زندانی ایرانی و آمریکایی را آزاد خواهد کرد. متقابلا آمریکا نیز پنج ایرانی-آمریکایی را آزاد و علاوه برآن شش میلیارد دلار ازوجوه بلوکه شده ایران برای نیازهای پزشکی و غذایی ایران را آزاد خواهد کرد.

2) نیروهای آمریکایی درمنطقه توسط متحدین منطقه ای ایران مورد حمله قرارنخواهند گرفت، متقابلا ایران قادر به فروش نفت بیشتری خواهد بود و همانطور که علی باقری معاون وزیرخارجه ایران گفته وجوه بلوکه شده ایران درعراق هم آزاد خواهد شد.

3)آنطور که یک مقام اروپایی به من گفت درحالیکه کشورهای غربی از همکاری نظامی با ایران پرهیز خواهند کرد، اما مانع اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت نخواهند شد و اروپایی ها هم از اسنپ بک برای اعاده تحریمهای سازمان ملل علیه ایران استفاده نخواهند کرد. طبق برجام و قطعنامه 2231، محدودیت همکاری تسلیحاتی با ایران از اکتبر 2023(ماه آینده) برداشته خواهد شد.

این توافق کوتاه مدت تحولی مثبت است. اما به سه دلیل فعلی ممکن است پایدار نماند:

1) بازیگران منطقه ای و بین المللی قدرتمندی درمنطقه حضور دارند که میتوانند حملاتی علیه نیروهای آمریکایی را ساماندهی کنند و ایران متهم ماجرا شود،

2) نتیجه انتخابات آمریکا مشخص نیست. اگر یک رئیس جمهور رادیکال از جمهوریخواهان انتخاب شود، ممکن است برجام را برای همیشه نابود کند،

3) تاکنون معادله چانه زنی بین آمریکا و ایران اینگونه بوده که هرگاه آمریکا تحریمها را افزایش داده، ایران هم برنامه هسته ای خود را توسعه داده و آمریکا درمنطقه هم دچار خسارتهایی شده است. بنابراین ممکن است آمریکا با توافق فعلی تحت سیاست “نه برجام، نه بحران”، بخواهد ضمن حفظ تحریمها، توسعه برنامه هسته ای ایران وتقابلات منطقه را مهار کند.
اما برجام جایگزین ندارد و احیاء آن هم امکان پذیر است منتهی نیازمند دو عامل است:

1)گفتگوهای مستقیم ایران و آمریکا،
2) توافق کشورهای 1+5 و ایران برای احیاء برجام براساس متن اوت 2022.

فضای مثبتی که براثر توافق کوتاه مدت اخیر حاصل شده، ایجاب میکند که بایدن سیاست “نه برجام، نه بحران” را به ” برجام، نه بحران” تبدیل کند. احیاء برجام و اجرای درست آن، زمینه را برای گفتگوهای ایران و آمریکا درمورد سایرموضوعات را فراهم خواهد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل تا چند روز دیگر آغاز میشود. این نشست فرصت خوبی برای آغاز گفتگوهای مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا و متعاقب آن برگزاری نشست کشورهای 1+5 و ایران و گفتگو برای احیاء برجام است.

دیپلماسی جهت مهار تقابلات یک الزام غیرقابل اجتناب است. درسخنرانی اخیرم درمرکز فرماندهی استراتژیک آمریکا پیشنهاد کردم که گفتگوهای جامع بین تهران و آمریکا به منظور پایان بخشیدن به خصومتهای 40 ساله دوکشور و برقراری روابطی براساس احترام متقابل و عدم مداخله، آغاز شود. درعین حال معتقدم بهتر است قبل از آغاز گفتگوهای جامع دو دولت، گفتگوی بین نماینده گان کنگره آمریکا و مجلس ایران انجام شود زیرا درکنگره آمریکا و درمجلس ایران مخالفتهای جدی با گفتگو وبهبود روابط دوکشور وجود دارد. گفتگوهای جامع دو دولت نیازمند صدای واحد در داخل هردوکشور است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. چرا در این سایت یا هنرمندان فاسد ضدانقلاب یا سیاستمداران که سابقه جاسوسی و معاند هستند یا اخراجی دانشگاهی و یا اغتشاشگران اعدامی و یا زنان خراب و یا کسانی که از کشور فرار کردن و یا کارکنان شبکه‌های فارسی زبان معاندین و یا زنان و مردان همجنسباز و یا آخوند های ضدانقلاب و یا هزاران بی ناموسی دیگر در این سایت پوشش داده می شود این مملکت سازمان های امنیتی ندارد به حساب شما بی ناموسها و وطن فروشها برسند من خودم یک سال هست از تمامی محتوای سایت شما کپی برداری کردم و بعنوان رزمنده و جانباز دفاع مقدس از شما در دادستانی و دستگاههای امنیتی شکایت کرد و از طرف خون شهدا شاکی خواهم شد شما حیا نکردید

  6
  5
 2. مقصر اصلی کارشکنی ها در مذاکرات برجام متاسفانه ما هستیم نه آنها و طرفهای غربی و اروپایی حسن نیت نشان دادند ولی بدخواهان ودشمنان کشور ومردم آن رانپذیرفتند

  2
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا