خرید تور تابستان

تغییر لحن مولفان کتاب تاریخ دبیرستان | + تحلیل خسرو معتضد

خسرو معتضد شرایط روایت تاریخِ پیش از انقلاب برای نسل جدید را نامساعد می‌داند و معتقد است که برای روایت تاریخ معاصر افراد با سوادی در کشور نداریم و راه‌حل این مسئله باز شدن فضا برای سخن گفتن از تاریخ است.

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ در گفت‌وگویی با انصاف نیوز در پاسخ به این سوال که «شیوه روایت تاریخ معاصر برای نسل جدید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: در این حوزه آدم‌های باسوادی نداریم و برای نسل جوانی که به شکلی بدبین شدند، افسانه‌هایی روایت می‌کنیم که حقیقی نیست. زمان نوجوانی من امثال فلسفی و فاطمی و بهبهانی بودند اما الان چه کسانی را داریم که برای نسل جوان صحبت کنند؟

آقای معتضد در ادامه با اشاره به تحولات انقلاب اسلامی گفت: من گاهی اوقات برنامه‌های تاریخی شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌بینم؛ روایت‌های اینها از قبل از انقلاب درست نیست. مثل اینکه می‌گویند آمریکا خواهان انقلاب در ایران بود یا یک اقلیت انقلاب کردند؛ اینها هیچکدام درست نیست. ۳۵ میلیون ایرانی واقعا خواهان انقلاب بودند و یک انقلاب واقعی در ایران رخ داد.

او با توصیف شرایط قبل از انقلاب، وقوع انقلاب اسلامی را یک دستاورد دانسته و افزود: شاه به معنای واقعی کلمه دیکتاتور بود و در آن دوره از هیتلر و موسولینی و دیگر دیکتاتورهای هم‌دوره خودش تاثیر پذیرفته بود. خفقان شدید و محدودیت‌هایی که بر مطبوعات اعمال می‌کردند در نهایت جامعه را به مرحله انقلاب رساند. در آن دوره دکتر شریعتی سخنرانی می‌کرد که من هیچ وقت صحبت‌هایش را درک نکردم اما چون فضا انقلابی بود، شریعتی توجه ها را به خود جلب کرد. حتی در آن دوره کمونیسم خیلی رواج پیدا کرده بود و امثال چگوارا و فیدل کاسترو که نهایت کارشان را در شرایط اسفناک امروز کوبا داریم می‌بینیم، آن زمان برای مردم قهرمان شده بودند. حتی جشن‌های شاهنشاهی و دیگر هزینه‌های شاه هم به وقوع یک انقلاب کمک کرد.

این تاریخ‌پژوه با بیان اینکه «تبلیغات دولت درباره‌ی پیشرفت‌های بعد از انقلاب ضعیف است» گفت: من نمی‌خواهم جانبداری کنم اما کارهای بزرگی بعد از انقلاب صورت گرفته منتها همانطور که گفتم سواد تبلیغات و روایت کردن این پیشرفت‌ها را ندارند؛ آیا تهران امروز با تهران قبل از انقلاب قابل مقایسه است؟! پیشرفت‌های بزرگی بعد از انقلاب داشتیم. به نظر من باید فضا را هم باز کنند که هر کسی حرفش را بزند و یک عده بی‌سواد در ماهواره‌ها جدی گرفته نشوند.

این نویسنده روایت‌هایی مثل «جلاد» نامیدن افسران ارتش شاهنشاهی را نادرست دانست و افزود: این که در برخی روایت‌ها می‌گویند افسران ارتش شاهنشاهی جلاد بودند درست نیست؛ اعدام آنها هم در ابتدای انقلاب صحیح نبود و خلخالی اشتباهات بسیاری کرد. اگر همان ارتش شاهنشاهی نبود، عراق به سرعت ما را مغلوب می‌کرد.

خسرو معتضد در پایان گفت: من در مسئله روایت تاریخ معاصر برای نسل جدید امیدی ندارم چون وزارت آموزش و پرورش مسیر درستی را طی نمی‌کند. شنیدم که چند هزار مدیر مدرسه را تعدیل کردند و نیروهایی را آوردند که همسو با خودشان باشد! نباید این روند در آموزش و پرورش ادامه‌دار باشد.


مقایسه‌ی کتاب تاریخ دبیرستان چاپ 82 و 402

تصویر محمدرضا شاه و جیمی کارتر در یکی از صفحات کتاب تاریخ دبیرستان چاپ سال ۱۳۸۲

مقایسه‌ی ظواهر و محتوای کتاب تاریخ دبیرستان (پایه دوازدهم رشته‌ی انسانی) چاپ سال ۸۲ و سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که مولفان این کتاب در چاپ‌های جدید، روایت‌هایی با لحن معتدل‌تر و بدون پرخاش نسبت به دوره‌ی پهلوی دارند.

به گزارش انصاف نیوز، درس تاریخ یکی از دروس مهم رشته ادبیات و علوم انسانی متوسطه دوم است که جلد سوم آن با موضوع تاریخ معاصر ایران و جهان در پایه دوازدهم متوسطه ارائه می‌شود.

در مقایسه میان چاپ سال ۱۳۸۲ و سال ۱۴۰۲ کتاب تاریخ می‌توان تغییرات فراوانی را دید. این درس با همین عنوان قبل از تغییر نظام آموزشی از قدیم به جدید هم در برنامه‌ی آموزشی این رشته موجود بوده است.

این تغییرات نه صرفا به روز شدن محتوا، بلکه تغییر لحن روایت‌های تاریخی و دقت نسبی مولفان در ذکر جزئیات تاریخی است. در کتاب چاپ سال ۸۲، نوعی لحن احساسی و سوگیری در بیشتر بخش‌های کتاب مشهود است اما در کتاب چاپ سال ۱۴۰۲، گرچه اصل روایت از دوره پهلوی تغییر نکرده اما لحن مولف، تعدیل شده و ظاهر و محتوای آن، با کتاب چاپ سال ۸۲ تفاوت های بسیاری دارد.

مقایسه این دو کتاب نشان می‌دهد که مولفان چاپ جدید برخلاف مولفین قبلی این کتاب، توجه و دقت بیشتری نسبت به ارائه مطالب تاریخی دارند.

یکی از نکات قابل مشاهده در مقایسه این دو کتاب، نظر نسبتا مثبت کتاب جدید نسبت به دکتر مصدق و جریانات ملی تاریخ معاصر ایران است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. استدلال جناب معتضد مبنی بر پیشرفت کشور نسبت به قبل از انقلاب کاملا اشتباه و گمراه کننده هست.قطعا حکومت پهلوی در بهره برداری و استفاده از تکنولوژی روز و پیشرفتهای دنیای مدرن موفق تر از جمهوری اسلامی بوده.جناب معتضد چرا به جای قیاس تهران قبل و بعد از انقلاب ؛امارات؛کره ی جنوبی؛بحرین ؛قطر؛عربستان؛ترکیه وچین قبل و بعد از انقلاب ایران را مقایسه نمی کنند؟

 2. اقای معتضد..! یکی از افرادی که تاریخ را در گفتارتان تحریف کرد، شما بودید…. تا این نبود، شما را در تلویزیون خودمانی راه نمی دادند….
  دانش اموزان تاریخ را از شما و کتابهای درسی یاد نگرفتند.. بلکه از والدینشان یاد گرفتند..(البته والدینشان با تاخیر در دسترسی به واقعیتها) . و انچه تحریف شده بود را خود تصحیح کردند…
  در یک محیط روانی، اجتماعی،…. بسته و بیمار نمی توان از مدرسه تاریخ راذ یاد گرفت.
  لطفا تاریخ را کنار بگذارید و به یک شغل ابرومندانه روی اورید که لازم به دروغ نباشد..

  142
  41
  1. سلام هموطن عزیز
   آیا شمامحقق وپزوهشگرعلم تاریخ درحوزه تاریخ معاصرهستید؟!!!
   تاجایی که بنده کارشناسی تاریخ راگذرانده ام صحبت های شمارا به هیچ وجه تاییدنمی کنم وحرف های جناب معتضدکاملا درست ومنطقی وبرپایه پژوهش می بینم.

   1. آره کاملا صحیح است!
    آقای معتضد فردی تاریخ دان و در حد کارشناس خبره بود اما به نحوی تسلیم جو انقلابی رسانه های حاکمیت شده بود که یواش یواش با معلوم شدن بیشتر حقایق و صورت واقعی نظام دینی بلاخص تندرویهای غیرعقلانی آن دارند کم کم از خواب و غفلت قبلی بیدار می شوند.
    شما در طول تاریخ هیچ نظام دینی نمی بینید که منجر به دیکتاتوری و یکسو نگری نشده باشد.
    اینها واقعیتهایی هستند که هر آدم باسواد مثل معتضد دارند بنوعی متوجه میشوند.

  2. دوست عزیز کاملاً درست فرمودید ، آقای معتضد بهتره بدونید مردم ایران آن چرا که می بینند قبول می کنند نه او چیزی که شما مغرضانه با تحریف واقعیت به هر دلیلی که خودتون بهتر میدونید، می خوایید توی مغز مردم جا کنید،روایت تاریخی شما برای مردم ایران اعتباری نداره و ساخته و پرداخته ذهن شماست

  3. چون از خاندان پهلوی انتقاد کرده شده ادم بد، قطعاً شاه برای درباریان و اطرافیان ادم مهربون خوبی بوده ، اما برای مردم نه، شما هم اگر پدر و مادرتان از مردم عامه بودند حتماً می گفتن که ما توی خونه کاه گلی و خشتی زندگی میکردیم ولی خاندان پهلوی در بهترین عمارت های شهرها

   2
   1
  4. خدا رو شکر آقای معتضد همیشه دست به کتاب بودند. و صفحه و پاراگراف گفتار تاریخی را می گفتند. اما اگر جامعه یا کسی نخواهد حقیقت را بشنوند ، کاری نمیشود کرد. فقط یک‌قلم‌ایشان الان گفتند. تهران ۵۰سال پیش تا امروز بسیار متفاوت است. درصورتی که کسانی که جنگ ایران و عراق را برای محافظت از اسراییل راه انداختند، کشور را تحریم کردند. وتحریم شدید تر از سال۸۹ شروع شد ترور شخصیتهای موثر انقلاب و… امروز شستن ذهن جوانان ما ونا امید کردن آنها و ترغیب به رفتن از کشور بالاخره پیشرفت نسبی حاصل تلاش نظام بوده نمیشود آن را نادیده گرفت.
   این تاریخ نزدیک سی چهل سال گذشته است. میتوان آنرا دید یا نادیده گرفت.

 3. عجب،استاد شما هم درد دانشگاه و آموزش و پرورش را متوجه شدید؟افراد کار بلد را حضرات از کشور اخراج کردند و هی میگویند این که هست اگر دوست ندارید از کشور بروید! در عوض امثال حدادیان و مداح های حلقه به گوش و مجریان خودی صدا و سیما این خلا ها را پرمیکنند.نتیجه چه شود معلوم است..

  3
  0
 4. جناب معتضد با توجه به افکار و آرای جنابعالی ،تنها شغل مناسب برای شما فعلا در این سن، بااین صدای دلنشینی که دارید ،هندوانه فروشی است.

 5. آقای معتضدی
  سلاااااااااااام
  دوستت داریم
  مرد میدان تاریخ
  مرد دوست داشتنی
  مرد خاطره ها
  ان شاءالله ۱۲۰ ساله بشی
  عزیز مائی
  سمندر بتاز بتاز از هیچی واهمه نداشته باش.
  احسنت براین آدم تاریخ دوست، و راوی تاریخ.
  کتابهای صوتیت را با دل وجان گوش میدهیم
  همیشه در خانواده ی مائی
  اصلا جزئی از خانواده ایرانیان اصیلی و اسلامی هستید.
  عشقی عشق
  درود بر تو و خانواده ی عزیزت .
  پایدار وپاینده باشی
  ازدور تورا می بوسیم .
  خدا یارت.

 6. آقای معتضدی
  سلاااااااااااام
  دوستت داریم
  مرد میدان تاریخ
  مرد دوست داشتنی
  مرد خاطره ها
  ان شاءالله ۱۲۰ ساله بشی
  عزیز مائی
  سمندر بتاز بتاز از هیچی واهمه نداشته باش.
  احسنت براین آدم تاریخ دوست، و راوی تاریخ.
  کتابهای صوتیت را با دل وجان گوش میدهیم
  همیشه در خانواده ی مائی
  اصلا جزئی از خانواده ایرانیان اصیلی و اسلامی هستید.
  عشقی عشق
  درود بر تو و خانواده ی عزیزت .
  پایدار وپاینده باشی
  ازدور تورا می بوسیم .
  خدا یارت.

  1
  1
 7. اگر تاریخ دان ما خسرو معتضد باشد، تاریخ کشور را باید به آتش کشید، ایشان نان به نرخ روز میخورد، یک چاپلوس به تمام معنا

 8. تهران الان رو با تهران قبل از انقلاب مقایسه میکنید!!!؟؟.
  چرا دبی و ابوظبی و دوحه و توکیو و غیره رو با تاریخ قبل از انقلاب مقایسه نمیکنید!!!! ‌؟؟؟؟؟
  همینجا داری تاریخ رو تحریف میکنی و بعد به دیگران میتازی که بیسوادن و بلد نیستن تاریخ روایت بکنند؟؟؟؟
  روایت تاریخ فقط صداقت میخواد و صداقت و صداقت.چون تاریخ ثبت شده و نمیشه مخدوش کرد یا عوضش کرد.
  همین تهران که میگید در اسناد تاریخی نوشته شده که با سئول و لس انجلس خواهرخواندگی داشت و شهرداران آسیایی برای الگوبرداری ازش به ایران میومدند.

 9. منصفانه اگرقضاوت کنیم شاه بعداز۲۸مرداد بیشتروبعدازدوران علی امینی تمام امور رودر دست خودش گرفت،واین ازنظرسیاسی اشتباه بسیاربزرگی بود،جبهه ملی ازصحنه سیاسی حذف وطبعاًباشاه دشمن شد،ولی درزمینه اقتصادی وهمچنین پیشرفتهای نظامی حرکتهای قابلی انجام داد،من منکرساخته شدن زیربنای افتصادی کشوردرزمان پهلویهانیستم،اما اصل اول دموکراسی اینست که:
  اگر یک ملت باتصمیم وخِردجمعی به راهی برودکه اشتباه باشد،نتیجه آن بسیاربهترازاین است که یک دیکتاتور با نیت نیک،بازور ملتی رابه طرف راه صحیح ببرد، چون ملت خام ونپخته بارمیاید،بله من درعلاقه شاه به ایران زمین شکی ندارم،اما به تنهایی وبادیکتاتوری انجامش کارغلطیست، دیکتاتوری مُصلح فقط برای زمان بابشو وناامنی کامل خوب است،آنهم برای مدت کوتاه.
  به هرحال من برای تمام دوستداران این آب وخاک توفیق ورحمت طلب میکنم.

 10. یکی از دلایل باور نداشتن مخاطبان کتابهای درسی در مدارس عملکرد مسوولین و کلا نظام است حالا دانش آموز می ماند که دم خروس را قبول کند یا قسم حضرت عباس را
  این مشکل در درک و باورشان در درس دینی و عربی هم وجود دارد.

 11. آقای معتضد فرمایش میکنید ایران قبل از انقلاب را مقایسه کنید با بعد از انقلاب اسلامی..!! مثل این میماند که آمریکا و اروپای پنجاه سال پیش را با الان مقایسه کنید!! تمام طرح های حالا از چندین دهه پیش استارد زده شده و البته شما همیشه تاریخ ایران را انگار به شما دیکته شده بیان میکنید!!!

  1. جناب آقای خسرو معتضد استاد تحریف و دستکاری کردن تاریخ هستند ، جناب خسرو معتضد از اساتید مغلطه هستند ، تنها نکته ای که در ایشان میتوانم نام ببرم صدای قوی و پر طنین ایشان که مناسب هندوانه فروشی است

 12. آقای معتضد شما یکی از بزرگترین منحرفین تاریخ بوده آید .شما تاریخ را مثل تمام نون به نرخ روز خور های قدیم و جدید از پایه و اساس به انحراف کشیدید .نسل های آینده حتما از شما به عنوان یکی از بزرگترین منحرف کننده تاریخ معاصر یاد خواهند کرد و نام شما به ننگی در تاریخ واقعی ثبت خواهد شد .‌

 13. با وجود احترامی که برای ایشان قایلم، باید عرض کنم ، همان‌قدر که گروهی از آن طرف پشت بام افتاده‌اند ایشان هم از طرف دیگر سقوط کرده‌اند .
  فرض بر دیکتاتور بودن پهلوی و فرض بر قدیس بودن برپا کنندگان انقلاب ۵۷ ، فقط کافیست خروجی ها را مقایسه کرد .
  معیار جناب معتضد و همفکرانشان جهت ارزیابی نتیجه ها قطعاً با معیار اکثریت جامعه متفاوت است .
  در کف دو طرف اگر شمعی از یک نوع بودی
  اختلاف از گفت مان بیرون شدی .
  با منطق دو دوتا ، اگر پیش برویم و خروجی هر کدام ، پهلوی و امام خمینی ، را مقایسه کنیم ، نظرات ایشان در این مورد اصلأ ارزش بازگویی هم ندارد.

 14. پدرو مادرها خفقان و فقر و نبود امکانات و بله قربان گوی آمریکا و انگلیس بودن و بی عرضه گی شاه و عواملش و وطن فروشی ها رو یادشونه البته به جز قشر همیشه طلبکار و فراموش کار که به خاطر مشکلات اقتصادی اخیر و یا عنادی که با دین و ایران مستقل دارند، به هر بهانه ای کتاب های تاریخ رو نفی می کنند و برای بیسوادها جای ظالم و مظلوم و جلاد و شهید رو عوض می کنند. مگر منبع کتاب ها چیه ؟ اسناد مختلف بخصوص اسناد ساواک و وزارت خونه – کتاب های تاریخی حتی با موضع گیری متفاوت – -خاطرات اشخاص مهم داخلی و خارجی حتی سفیر آمریکا – آرشیو نشریات و فیلم ها و عکس ها که آیینه تمام نمای اون دورانند . همه این ها دروغه و حرف دشمنان و ماهواره ها و فضای مجازی بی درو پیکر درسته؟ اندکی سواد و عقل و بصیرت و انصاف !

  10
  23
  1. عزیزم، نمیدونم چند سالته، ولی حتی اونایی که بچه بودن کاملا تفاوت سطح زندگی قبل و بعد انقلاب رو درک میکنن، پدر من در زمان شاه، کارمند ساده بانک بود با زندگی شاهانه، بعد انقلاب رییس بانک بود با زندگی معمولی رو به پایین…

   6
   3
 15. شما بزرگترین تحریف کننده تاریخ معاصر هستید و برای جا باز کنی از هیچ دروغ، نیرنگ و تحریف دریغ نگردید

 16. «همانطور که گفتم سواد تبلیغات و روایت کردن این پیشرفت‌ها را ندارند؛ آیا تهران امروز با تهران قبل از انقلاب قابل مقایسه است»
  بابا زاکانی! که کل تهران رو کرده شهر تبلیغات، انگار کار شهرداری فقط تبلیغاته! چطور میگی سواد تبلیغات ندارند!!!

 17. تو زمان جنگ جهانی دوم به خاطر بی عرضه گی رضا شاه انگلیس قحطی مصنوعی درست کرد و بین ۸ تا ۱۱ میلیون ایرانی را با گرسنگی کشت صرفا همین یک مورد کافیه که حکومت پهلوی رو به بدترین حکومت تاریخ ایران شناخت متاسفم برای کسانی که هنوز از رژیم پهلوی حمایت میکنند یک عده میشینن چرت و پرت های بی بی سی و سایر شبکه های فارسی زبان معاند رو گوش میدن و فکر میکنن اونا واقعیت رو میگن اگر واقعیت رو میخوایین بدونین از کشور های غربی برین اخبار و سخنانی که بین خودشون میگن رو ترجمه کنین و بخونین ببینین به ایران و جمهوری اسلامی چی میگن و چقدر از ما میترسند

  3
  6
 18. تاریخ از زمان پهلوی به این سو تاریخ نیست بلکه دیکته حکومتها بصورت رسمی است

  3
  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا