خرید تور تابستان

پیش‌پرداخت لوازم‌خانگی را به‌اندازه پرداخت کن!

پرداخت مبلغ سنگین پیش‌پرداخت برای خرید اقساطی بعضی از کالاها ما را دچار نگرانی می‌کند. پس چه‌بهتر که موقع خرید اقساطی از یک فرد باتجربه و مورداعتماد درباره کارمزدها، قیمت تمام‌شده کالا و… راهنمایی بگیریم. اما اگر چنین فردی در کنار ما نباشد، چه؟ جواب ساده است؛ از یک فروشگاه معتبر و شناخته‌شده مثل «شهر لوازم‌خانگی» خرید کنیم.

مراقب باش از کجا خرید اقساطی می‌کنی!

هنگام خرید اقساطی از یک فروشگاه سودجو، ممکن است فریب عددها را بخوریم. آن‌وقت با شنیدن عددهای 10 درصد پیش‌پرداخت و 2.5 درصد سود ماهانه، هیجان‌زده می‌شویم و فورا چند برگه چک تقدیم فروشنده می‌کنیم. شاید این عددها کوچک به نظر بیایند؛ اما همین‌ها باعث گران تمام‌شدن خرید ما به میزان بسیار زیادی می‌شوند.

این گرانی خرید زمانی بیشتر می‌شود که فروشگاه با پنهان‌کاری و ابهام در قیمت‌ها و هزینه‌ها، قصد سود چندبرابری داشته باشد؛ مثلاً بخواهد به‌صورت غیرقانونی بر مبلغ پیش‌پرداخت کارمزدی اضافه کند. شاید تا امروز و در خریدهای قسطی‌تان بی‌توجه به این بی‌قانونی، کارمزد اضافه پرداخت کرده باشید.

این کار به میزان زیادی باعث گران‌شدن خرید کالای موردنظرتان می‌شود. به این مثال توجه کنید:

اگر کالایی 100 تومان باشد و شما قصد خرید اقساطی آن را در 6 ماه با نرخ پیش‌پرداخت 10 درصد و کارمزد ماهانه 2,5 درصد داشته باشید، این کالا برای شما به قیمت 115 تومان تمام می‌شود:

((6×.025) × 100) + 90 + 10=  115

این در حالی است که اگر کارمزدی به مبلغ پیش‌پرداخت تعلق نگیرد، مبلغ تمام‌شده این کالا چنین خواهد شد:

((6×.025) × 90) + 90 + 10= 113,5

شاید در نگاه اول اختلاف قیمت 1,5 تومان در مثال بالا، چشمگیر نباشد اما فروشگاهی که چنین سواستفاده‌ای می‌کند، حتما خواب‌های دیگری هم برای مشتریانش دیده است!

در خرید اقساطی عددهای کوچک را هم جدی بگیر!

همان‌طور که گفتیم اعداد ما را فریب می‌دهند. ما در مثال بالا نرخ کارمزد 2,5 درصد ماهانه را که به‌ظاهر عدد کوچکی است مبنای خرید اقساطی خود قرار دادیم. بیشتر فروشگاه‌ها این عدد را به عنوان کارمزد در نظر می‌گیرند.

حالا بیاییم آن را کاهش دهیم و به عدد یک درصد نزدیک کنیم. فرض کنیم بدون اینکه کارمزدی برای پیش‌پرداخت کالای دلخواهمان پرداخت کنیم، آن را با نرخ سود شش‌ماهه هفت درصد بخریم. نتیجه این می‌شود:

(.07×90) + 90 + 10 = 106,3

به نظر می‌رسد الان قیمت جدید اختلاف قابل‌توجهی با قیمت محاسبه اول، یعنی 115 تومان پیدا کرده است. اما این همه ماجرا نیست. این رقم می‌تواند بسیار کمتر از این مقدار شود اگر بدانیم بسیاری از فروشگاه‌ها کالاهای خود را با مبلغی خارج از عرف و بیشتر از مبلغ مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه می‌کنند.

برای اینکه هیچ‌وقت گرفتار فروشگاه‌های سودجو و گران‌فروش نشوید، سایت 124.ir را به یاد داشته باشید. این سایت مرجع رسمی قیمت کالا و خدمات است و به شما امکان شکایت از فروشگاه‌های گران‌فروش را می‌دهد.

حالا که با بعضی از پیچیدگی‌های خرید اقساطی کالا، آن هم از جنبه پیش‌پرداخت آشنا شدیم، این سؤال مطرح می‌شود که آیا فروشگاه معتبری نیست که شرایط فروش اقساطی آسان و مطمئنی داشته باشد؟ آیا همه فروشگاه‌ها منفعت‌طلب هستند و تنها به سود بیشتر فکر می‌کنند؟ خوشبختانه حداقل یک استثنا وجود دارد و آن هم شهر لوازم‌خانگی است.

«شهر لوازم‌خانگی»؛ فروشگاهی که می‌شود به آن اعتماد کرد

برخلاف بسیاری از فروشگاه‌های دیگر در شهر لوازم‌خانگی کارمزدی به مبلغ پیش‌پرداخت اضافه نمی‌شود. مبلغ پیش‌پرداخت از مبلغ کل جدا و مبلغ باقی‌مانده با درصد مشخصی کارمزد به‌عنوان کل اقساط تعیین می‌شود.

جالب است بدانید حتی سودی که شهر لوازم‌خانگی از فروش اقساطی کالا برای خود در نظر گرفته بسیار ناچیز و چیزی حدود یک درصد ماهیانه است. این فروشگاه برای اقساط شش‌ماهه، حداکثر هفت درصد کارمزد تعیین کرده است. شرایط فروش اقساطی کالا برای حالت‌های دیگر عبارت است از:

  • برای اقساط ۱۲ماهه حداکثر 13 درصد کارمزد
  • برای اقساط ۲۴ماهه حداکثر 25 درصد کارمزد

شهر لوازم‌خانگی می‌تواند چنین خدماتی ارائه کند؛ چون مرجع تخصصی لوازم‌خانگی است. قیمت‌ها در این فروشگاه بزرگ بر اساس نرخ مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایت 124.ir است. بنابراین شما با خیال راحت و بدون نگرانی از هر بی‌قانونی و سوءاستفاده‌ای می‌توانید خرید اقساطی انجام دهید.

شما برای خرید از این فروشگاه بزرگ می‌توانید به شعب مختلف آن واقع در شهرهای تهران، اصفهان و ساری مراجعه کنید.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا