خرید تور تابستان

حسن یزدانی به خط پایان رسیده است؟

«حسن یزدانی به خط پایان رسیده است و دیگر در میادین کشتی حضور نخواهد داشت؟»؛ این سوالی است که خبرگزاری تسنیم به آن پرداخته است که متن این گزارش در پی می‌آید:

در پایان مسابقات قهرمانی جهان در بلگراد، زمانی که حسن یزدانی برای پنجمین بار مقابل دیوید تیلور شکست خورد، علیرضا دبیر در حمایت از او به کتف آسیب‌دیده‌اش اشاره کرد و گفت او با این وضعیت غیرت کرده که به فینال جهانی رسیده است.

با وجود این، یزدانی نماینده 86 کیلوگرم تیم ملی آزاد در بازی‌های آسیایی هانگژو هم بود چراکه فاصله او با دیگر رقبای داخلی آن‌قدر زیاد بوده است که اولاً شناسایی نفر دوم این وزن کار راحتی نیست و ثانیاً نفرات بعدی احتمال کسب نشان طلای‌شان در هانگژو خیلی کم به‌نظر می‌رسید.

یزدانی بعد از کسب نشان نقره جهانی و طلای بازی‌های آسیایی، دو روز بعد از اعلام متأهل‌شدنش، کتفش را هم جراحی کرد و همین دو اتفاق در آستانه المپیک مسیر سختی را پیشِ‌روی او برای بازگشت دوباره و مقتدرانه به تصویر می‌کشید.

بعد از این خیلی‌ها عنوان کردند که یزدانی نمی‌تواند خودش را به المپیک برساند و فدراسیون کشتی هم در خبرش 4-5 ماه را دوره نقاهت او ذکر کرده بود.

روز گذشته علیرضا دبیر در مراسم تجلیل از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی، با بیان این جمله که «در ایران متأسفانه جراحی‌های کتف هیچ‌وقت خوب نبوده و منجر به بهبود و بازگشت مطمئن نشده است»، آب پاکی را روی دست همه ریخت و در ادامه هم تأکید کرد که «امیدوار است کتف حسن یزدانی اولین کتفی باشد که بعد از جراحی کاملاً بهبود می‌یابد».

کسی این صحبت‌ها را مطرح کرد که خودش بارها و بارها عنوان کرده است که دایره حرکتی کتفش بعد از جراحی بسیار ناچیز شده و همین امر منجر به خداحافظی از دنیای قهرمانی در 25سالگی شده است. دبیر با 5 مدال و در 25سالگی مجبور شد به‌خاطر آسیب‌دیدگی بهبودنیافته کتف، کشتی را کنار بگذارد اما حسن یزدانی تا امروز 9 مدال گرفته و در آستانه 30سالگی است.

در این رابطه سؤالات زیادی همچنان مطرح است که آیا حسن یزدانی آگاهانه از وضعیتش در بازی‌های آسیایی شرکت کرده و اساساً می‌دانسته است حضورش در المپیک مبهم است یا اینکه بعد از حضور در دو مسابقه متوالی در فاصله کم، متوجه شدت مصدومیت کتفش شده است که باید پیش از رقابت مهمی چون المپیک آن را جراحی کند.

امیدِ کشتی آزاد برای افسوس تاریخی نداشتنِ دو طلایی المپیک حالا دورتر از همیشه به طلای المپیک دیده می‌شود، از آن سو هم سکوت کامران قاسم‌پور با وجود تأکید فدراسیون و پژمان درستکار مبنی بر عدم بازگشتش به 86 کیلوگرم نکته جالب‌توجهی است.

آیا تمام این اتفاقات مسیر بازگشت کامران قاسم‌پور قهرمان 92 کیلوگرم جهان و مدعی سابق 86 کیلوگرم را به وزنی که صاحبش در این سال‌ها حسن یزدانی بوده است، هموار می‌کند؟

علیرضا دبیر درباره وضعیت جراحی حسن یزدانی گفته بود: شاید به خیلی از پزشکان بربخورد اما باید واقعیت را گفت. در 20 سال گذشته در جراحی کتف، هیچ دکتری نتوانسته یک قهرمان بزرگ را به میادین برگرداند، درست مثل خودم. این‌ها را به یزدانی هم گفتم. کتف او از دو جا پاره شده بود. حسن در جهانی هم که با همین وضعیت به میدان رفت، غیرت کرد و در بازی‌های آسیایی هم با میل خودش شرکت کرد اما با این کتف دیگر نمی‌توانست ادامه بدهد. به همین دلیل تصمیم گرفت عمل کند و امیدوارم اولین ورزشکاری باشد که توانسته باشیم کتفش را درست کنیم. هر جای دنیا لازم باشد، او را می‌فرستم. در گذشته که من مصدوم شدم، فدراسیون خرج مرا نداد، اما الان نفر چهارم را به بیمارستان خصوصی می‌بریم. من در 25 سالگی سوختم. به هر حال در المپیک به او نیاز داریم و امیدوارم اولین کسی باشد که عمل می‌کند و برمی‌گردد. هم ما دوست داشتیم در بازی‌های آسیایی شرکت کند، هم خودش. حسن 9 مدال دارد و با همان مدال اول نیز می‌توانست استخدام شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا