خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«در بحران آب چگونه شعار کاشت درخت سر دهیم؟»

«موضوع درختکاری یک موضوع چند وجهی است که باید تمامی ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد، یکی از مهم‌ترین موضوعات این طرح تامین آب مورد نیاز برای پرورش نهال، کشت و نگهداری درختان کاشته شده است، آن‌هم در شرایطی که تمام کارشناسان استان کرمان به بحران کم‌آبی در استان اشاره دارند.»

مهدیه السادات میر مهدی حسینی در روزنامه کرمان نوشت: «شاید تا کنون درباره پویش مردمی کاشت یک میلیارد درخت طی چهار سال(سالی 250 میلیون نهال) مطالبی به گوشتان خورده باشد. البته افرادی که در جریان اخبار و تبلیغات این پویش هستند، سئوالات زیادی نیز در ذهنشان شکل می گیرد اینکه چطور به چنین آمار و ارقامی دست یافته اند که در طول چهار سال می توان یک میلیارد درخت در کشور کاشت؟ آیا این کار شدنی است؟ این طرح چقدر با واقعیت های سرزمینی و منابع آبی و مالی هر استان همخوانی دارد؟ به عبارتی آیا چنین طرحی واقع بینانه است یا رویایی خیالی؟ در همین زمینه گزارشی تهیه شده که در ادامه قابل مطالعه است.

طرح کاشت یک میلیارد درخت از کجا شروع شد؟

تمام کشورهای دنیا از سال 2015 میلادی متعهد شدند که تا سال 2030 میزان تولید کربن خودشان را کاهش دهند. از سویی دیگر قانون افزایش بهره وری، قانون هوای پاک،قوانین منابع طبیعی، ماده 50 قانون اساسی ما را ملزم کرده که در مقابل تخریب طبیعت، احیا صورت گیرد. حتی محققان معتقدند که راه حل دیگری جز افزایش جنگل ها و پوشش گیاهی، آن هم در قالب اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت وجود ندارد وچنانچه این طرح اجرا نشود ظرف 20 سال آینده کل مردم کشور باید مهاجرت کنند.
در این میان کشورهایی همچون آمریکا، چین، عربستان متعهد شدند که هر کدام به ترتیب یکصد، 70 و 50 میلیارد درخت بکارند و ایران نیز متعهد به تولید و کاشت یک میلیارد درخت طی چهار سال شده است.

توسعه جنگل ها، افزایش سرانه پوشش گیاهی، کاهش درجه حرارت محیطی ناشی از تغییرات اقلیمی، کاهش آلایندگی هوا، جلوگیری از گرد و غبار، ارتقای سلامت جامعه، تلطیف هوا، ذخیره نزولات آسمانی، تولید اکسیژن، زراعت چوب، گسترش فضای سبز شهرها و روستاها، احیای جنگل های کشور از جمله مزایای اجرای این طرح است. این طرح به اعتقاد مسئولان و محققان، تحقق پذیر است اما همکاری و همت تمامی دستگاه های اجرایی را می طلبد.

«در بحران آب چگونه شعار کاشت درخت سر دهیم؟»
«در بحران آب چگونه شعار کاشت درخت سر دهیم؟»

سهم استان کرمان

آنگونه که مدیر کل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفته است؛ سهم استان کرمان از این یک میلیارد درخت، کاشت 60 میلیون اصله نهال است که بر اساس برنامه ریزی انجام شده باید سالانه حدود 15 میلیون اصله نهال کشت شود تا سهم خود را در طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور ادا کند. علیرضا ابوالحسنی، مدیر کل فعلی منابع طبیعی استان نیز برای اجرایی شدن این طرح خواستار مشارکت نهاد ها و دستگاه های مختلف به ویژه صنایع در استان شده است.

واقعیت این است که اگر در اجرای این طرح چالش های آن دیده نشود تنها به عنوان یک شعار باقی خواهد ماند و قابلیت اجرایی نخواهد داشت. موضوع درختکاری یک موضوع چند وجهی است که باید تمام ابعاد مختلف آن مورد توجه قرار گیرد، یکی از مهم ترین موضوعات این طرح تامین آب موردنیاز برای پرورش نهال، کشت و نگهداری درختان کاشته شده است آن هم در شرایطی که تمام کارشناسان استان به بحران کم آبی در استان اذعان دارند.

اگر منابع آبی در حوزه کشاورزی و درخت کاری توسط دولت تامین شود کشاورزان و مردم خودشان به کاشت نهال توجه نشان می دهند و حتی نیازی به تولید بذر توسط دولت هم نیست، منابع آبی در استان تا حدی محدود است که هم اکنون استان کرمان به دلیل کمبود منابع آبی بسیاری از باغ های میوه خشک می شوند و بنابراین نمی توان در این شرایط فقط شعار کاشت درخت را داد.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا