خرید تور تابستان

هنری کیسینجر درگذشت

ایسنا نوشت: هنری کیسینجر، استاد دانشگاه هاروارد و دیپلمات سرشناس آمریکایی که موافقان و مخالفان بسیاری داشت، در سن ۱۰۰ سالگی در منزلش در ایالت «کنتیکت» درگذشت.

او که مشاور ارشد ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سیاست خارجی بود، در مورد خروج آمریکا از جنگ فاجعه‌بار ویتنام مذاکره و جایزه صلح نوبل را که جنجال به پا کرد، دریافت کرد.

کیسینجر همچنین طراح سیاست تنش‌زدایی بود که جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی را خنثی کرد و به فروریختن دیوار بزرگ دیپلماتیکی که چین کمونیست را برای دو و نیم دهه تحت کنترل داشت، کمک کرد.

هنری آلفرد کیسینجر زاده مه ۱۹۲۳ که در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ درگذشت، سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلیتیک آلمانی-آمریکایی بود که به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد فعالیت کرد.

او که یک پناهنده یهودی بود که در سال ۱۹۳۸ با خانواده‌اش از آلمان نازی گریخت، در سال ۱۹۶۹ مشاور امنیت ملی و در سال ۱۹۷۳ وزیر امور خارجه آمریکا شد.

کیسینجر در سال ۱۹۷۳، به خاطر اقداماتش برای آتش‌بس در ویتنام، جایزه صلح نوبل را تحت شرایطی مناقشه‌برانگیز که دو نفر از اعضای کمیته به نشانه اعتراض استعفا دادند، دریافت کرد.

بسیاری این مرد را یک «نظریه پرداز» می‌دانستند، در حالی که برخی دیگر او را «جنایتکار جنگی» می‌دانستند، زیرا تصویر او با صفحات تاریک تاریخ آمریکا پیوند خورده بود.

او در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد بر سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. آخی. همون بند خدایی بود که بعد از فروپاشی شوروی جشن گرفته بود و پی در پی در اظهار نظرهاش میگفت دیگه هیچ چیزی جلودار سیستم سرمایه داری نیست و سرمایه داری اخرین و موفقترین متد اداره جهان خواهد بود. البته افرادی نظیر فرانسیس فوکویاما که به لحاظ فلسفه و جهان شناسی هزاران قدم از برژینسکی جلوتر بود همیشه نظریات برژینسکی رو مسخره میکرد و میگفت در اینده جهان طوری خواهد بود که ما حتی برای بقا بعنوان یک کشور مشکلات عدیده ای خواهیم داشت.برژینسکی مرد نه جمهوری اسلامی از بین رفت و نه ایران تجزیه شد تا خیال عربستان و اسراییل یکبار برای همیشه راحت بشه. ظرف چند سال اینده دیوید راکفلر و بوش پسر و … هم میمیرن و حسرت نظم نوین جهانی رو به گور خواهند برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا