خرید تور تابستان ایران بوم گردی

هشدار کاوه مدنی: ادعای تاثیر آلاینده‌ها بر کم‌بارشی ایران حاوی اطلاعات نادرست است

کاوه مدنی، مدیر موسسه آب، محیط زیست و بهداشت دانشگاه سازمان ملل درباره‌ی ادعاهایی غیرعلمی نسبت به تأثیر آلاینده‌ها بر کم‌ببارشی در ایران که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، هشدار داد و تاکید کرد: ذهن مشوش مردم را بیش از این با داستان‌های دنیای مجازی و اطلاعات گمراه کننده درگیر نکنید.

او در صفحه‌ی شخصی خود نوشت:

نکنید آقا، نکنید!

‏ذهن مشوش مردم را بیش از این با داستان‌های دنیای مجازی و اطلاعات گمراه کننده درگیر نکنید.

‏چگونه از یک نقشه رنگارنگ شاخص آلودگی هوا به این نتیجه رسیدید؟ توجیه فیزیکی ادعای شما که این‌همه پژوهشگر و متخصص ایرانی و غیرایرانی از درک آن عاجزند، چیست؟ با بررسی کدام آمار بارش باران و برف در ایران، ترکیه و عربستان چنین حکمی صادر کردید؟

‏هم‌بستگی بین دو متغیر دلخواه ما بیانگر رابطه علی-معلولی بین آن دو نیستند. اگر هست، من ادعا می‌کنم که عامل نباریدن ابرها در ایران رسمی بودن مذهب شیعه، اجباری بودن حجاب، اعتقادات ضعیف ائمه جمعه، کیفیت بد نماز باران و فعالیت‌های هسته‌ای در این کشور است. لطفا با استفاده از سند و مدرک ثابت کنید که موارد مذکور در کم بارشی ایران در سال جاری بی‌تأثیر هستند.

‏اگر همچنان بر این باورید که بالا بودن سطح آلاینده‌های هوا عامل اصلی نباریدن است، دلایل نباریدن بی‌سابقه در کشوری نظیر کانادا (دومین کشور پهناور جهان) در سال جاری را با اتکا بر نظریه خود توضیح دهید.

‏جهت اطلاع شما ۷۵ درصد جمعیت کانادا معمولا «کریسمس سفید» را تجربه می‌کند اما امسال حتی در استان آلبرتا که به طور متوسط حداقل ۵ ماه شاهد انباشت برف روی زمین است، دما در روز کریسمس ۷ درجه سانتیگراد بود و در بسیاری از شهرهای کانادا هنوز خبری از برف سنگین نیست.

‏من هم مثل شما و بسیاری از دلسوزان ایران نگران نباریدن در ایران، ⁧مازوت سوزی⁩، آلودگی کشنده‌ هوا، مصرف بی‌رویه سوخت و کمبود منابع انرژی‌ام آن هم در برهه‌ای از زمان که مردم سرخورده، مضطرب، خسته و ناامید دیگر حتی توان اعتراض به عاملان تخریب محیط زیست و سلب ⁧ حق تنفس⁩ از آنها را ندارند و از فرط استیصال چاره‌ای جز پذیرفتن مرگ خاموش جان میهن و هم‌میهنانشان از سر تقدیر و جبر جغرافیایی به ذهنشان نمی‌رسد.

‏اما در علم، هدف خوب وسیله بد و ناقص را توجیه نمی‌کند و در این راستا ما موظفیم جز حقیقت را به مردم نگوییم حتی اگر آن حقیقت مطلوب ما و دسته‌ای که به آن تعلق خاطر می‌کنیم نباشد.

‏هر چند که آلودگی هوا و گرمایش منطقه‌ای و جهانی می‌تواند به کاهش بارش، افزایش گرما و تبدیل برف به باران کمک کند، معرفی آلاینده‌ها به عنوان عامل خشکی ایران در سال جاری با اتکا به یک نقشه رنگی حرکتی ضد علمی و عامل تشویش اذهان عموم غیرمتخصص و نگران است و ما را از مسیر یافتن راه حل مناسب دور می‌کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا