خرید تور تابستان ایران بوم گردی

محسن هاشمی: یک آیت‌الله هاشمی می‌خواهیم که به میدان بیاید و ائتلاف میانه‌روها را شکل بدهد

تنها 45 نفر از کاندیداهای مورد نظر کارگزاران تایید صلاحیت شدند | کف انتظارات ما بودند

سرویس سیاسی، انصاف نیوز: محسن هاشمی معتقد است شرایط برای تشکیل و موفقیت ائتلاف میانه‌روها به شدت سخت شده و با این حال هنوز ممکن است با الگوگیری از مدل سیاست‌ورزی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی، به میدان آمد و این ائتلاف را به پیروزی رساند.

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره امکان تاثیرگذاری ائتلاف میانه‌روها که اخیرا از سوی مسعود پزشکیان مطرح شده است، به خبرنگار انصاف نیوز گفت: باید به سابقه چنین ائتلافی نگاه کنیم؛ یک‌بار در سال 92 این اتفاق افتاد. هنگامی که شورای نگهبان اعلام کرد صلاحیت آیت‌الله هاشمی را برای حضور در انتخابات احراز نکرده است، ایشان قهر نکرد و به میدان آمد.

او افزود: حرکت آقای هاشمی در آن سال به رقم خوردن یک حماسه سیاسی در کشور منجر شد. یعنی ائتلاف نانوشته‌ای میان اصلاح‌طلبان و معتدل‌ها حاصل شد که نتیجه داد. ائتلافی که می‌گویید از آن‌جا شکل گرفت و بعد هم در انتخابات سال 1394 برای مجلس و برای انتخابات خبرگان تکرار شد، نتیجه بسیار خوبی داد و توانست آن حماسه سیاسی سال 92 را تداوم دهد. پس از فوت حاج آقا، همان ائتلاف کارکرد خود را حفظ کرد و بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر در سال 96 تاثیر گذاشت.

فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی، به تغییر رویه در برگزاری انتخابات اشاره کرده و ابراز عقیده کرد: از بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 96، نظام تصمیم گرفت انتخابات در کشور خیلی پر شور برگزار نشود و بنابراین در ردصلاحیت‌ها به سبک دیگری عمل شد.

مهندس هاشمی به مرور اجمالی تحولات انتخاباتی 1392 تا 1398 پرداخت و گفت: نقش‌آفرینی آقای هاشمی در زمان حیات و بعد هم فوت‌شان که بر انتخاب مردم موثر واقع شد، به همراه استفاده از رده‌های میانی جریان‌های سیاسی برای ثبت‌نام و اعلام کاندیداتوری، باعث کسب چند موفقیت شد.

او به انتخابات دوره یازدهم مجلس و دوره سیزدهم ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در این دو انتخابات موفقیت پیشین تکرار نشد چون به نظر می‌آید اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که دیگر صلاحیت را گدایی نکنند، با اتفاقات انتخابات سال 1400 هم معتدلین به این نتیجه رسیدند که نباید صلاحیت را گدایی کنند. ضمن این‌که بعضی اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند که به قول معروف از رحم اجاره‌ای برای معرفی کاندیدا استفاده نکنند. به همین دلیل به نظر می‌رسد در انتخابات اخیر آن ائتلاف تاثیرگذار نتوانست شکل بگیرد.  

محسن هاشمی به تشکیل معدود جلساتی میان آقایان روحانی، ناطق‌نوری، خاتمی، سیدحسن خمینی و اسحاق جهانگیری اشاره کرد و افزود: با این‌که تعداد این جلسات زیاد نبود اما امید می‌رفت که حاصل آن، اتفاق جدیدی باشد و بتواند یک حرکت جدی را شکل دهد اما به دلیل این‌که شورای نگهبان حاضر نیست در نحوه بررسی صلاحیت‌ها درست عمل کند و بجای استفاده درست از نظارت استصوابی، نظارت استرجاعی را دردستور کار قرار داده‌، یعنی بررسی صلاحیت‌ها را به گروه‌هایی ارجاع داده که تقریبا همه را رد کرده‌اند، بنابراین ائتلاف میانه‌روها نتوانسته شکل بگیرد.

او از ردصلاحیت 50 درصد از کاندیداهای وکالت برای دوره دوازدهم مجلس خبر داد و گفت: در این شرایط فکر می‌کنم شکل گرفتن ائتلاف میانه‌روها کار سختی است.

هاشمی با بیان این‌که هر تغییری در فضای سیاسی و هر نوع تحول در کشور از طریق انتخابات انجام می‌شود، درباره نقش‌آفرینی فراانتخاباتی ائتلاف میانه‌روها گفت: اگر این ائتلاف نتواند در انتخابات شکل بگیرد، بعدا هم نمی‌تواند کاری صورت دهند. در انتخابات است که می‌توانند کار تشکیلاتی کنند. اگر از انتخابات عبور کنند دیگر نمی‌توانند کاری کنند چون هم در اصلاح‌طلب‌ها و هم در جریان اعتدال، تفرق وجود دارد. الان اصلاح‌طلب‌ها بیش از 30 حزب و تشکل دارند، اعتدالی‌ها هم همین‌طور. در زمان انتخابات است که این تعداد حزب و گروه می‌توانند جبهه‌ای تشکیل دهند و برای در دست گرفتن قوه مجریه یا مقننه اقدام کنند.

آقای هاشمی بار دیگر به وضعیت بررسی صلاحیت‌ها اشاره کرد و در پاسخ به این پرسش خبرنگار انصاف نیوز که به نظرتان هنوز فرصت هست یا نه، پاسخ داد: شاید بشود اما در مورد حزب کارگزاران، ما روی حداقل 160 کاندیدا حساب می‌کردیم در حالی‌که در کل کشور 45 نفر بیشتر تایید نشده‌اند و تاییدشدگان هم کف انتظارات ما بوده‌اند و نمی‌توانند کار خیلی ارزنده‌ای برای رای‌آوری انجام دهند.

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: مجلس با قانونی که تصویب و کاندیداتوری را به پیش ثبت‌نام مشروط کرد، دولت با نحوه عملکرد هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان با این شکل ردصلاحیت‌ها، انگیزه‌های انتخاباتی را کشتند.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره امکان‌پذیری ائتلاف میانه‌روها در شرایط موجود، کار گروه‌های سیاسی برای ورود به میدان انتخابات را بسیار مشکل خواند و افزود: ائتلاف میانه‌روها هنوز می‌تواند شکل بگیرد اما خیلی مشکل و با کف انتظار از کسانی که در صحنه باقی مانده‌اند. در واقع یک آیت‌الله هاشمی دیگر لازم است که بتواند به میدان بیاید و به ائتلاف میانه‌روها شکل بدهد.

او در پایان، عملکرد مجریان انتخابات دوره دوازدهم مجلس را خلاف منویات رهبری خواند و گفت: آن‌هایی که مدعی طرفداری جدی از رهبری هستند، کاملا برعکس آن‌چه ایشان خواسته بود عمل کردند و انگیزه‌ها برای حضور گروه‌های سیاسی و مردم در صحنه انتخابات را به حداقل رساندند.

انتهای پیام 

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. اقا محسن هم انگار میخواد تنش به خارش بیوفته. تا گیر میوفتن پشت مردم قایم میشن. نقد واسه خودشونه ولی نسیه واس مردم همیشه در صف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا