خرید تور تابستان ایران بوم گردی

“کوتاهی قد” در کودکان درمان می‌شود؟

خبرگزاری ایسنا نوشت: یک فوق تخصص غدد کودکان به تشریح علل و عوامل کاهش قد کودکان پرداخت و افزود: تا قبل از رسیدن به سن بلوغ می‌توان اقدامات درمانی خوبی برای افزایش قد کودکان انجام داد.

دکتر سیدمحمود قاسمی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه قد کودکان متاثر از دو عامل ژنتیک و محیط است، گفت: در خصوص عامل ژنتیکی می توان گفت که قد کودکان برآیند قد والدین آنهاست و در بیشتر موارد اگر پدر و مادر هر دو کوتاه قد باشند، کودکان آنها نیز کوتاه قد خواهند شد.

وی افزود: در خصوص عامل محیطی هم عواملی مانند تغذیه یا برخی بیماری‌های خاص مانند التهاب روده یا کم کاری تیروئید که روی رشد کودکان اثرگذار است، در میزان قدکشیدن کودکان نقش دارند.

قاسمی گفت: همچنین می توان به شرایط داخل رحمی به عنوان یکی از عوامل محیطی که بر روی قد کودکان اثرگذار است، اشاره کرد. بطور مثال افزایش فشار خون مادر حین بارداری یا بیماریهای عروق جفتی یا مصرف سیگار توسط مادر باردار موجب شده نوزاد آنها جثه کوچک تری داشته و در آینده نیز قد و هیکل کوچک تری نسبت به همسالان خود داشته باشد.

این فوق تخصص غدد کودکان با بیان اینکه برای بهبود قد کودکان تا پیش از سن بلوغ راهکارهای درمانی وجود دارد، گفت: در وهله اول تشخیص تاخیر در رشد کودکان از سوی والدین بسیار مهم است و اینکه هرچه سریعتر برای درمانشان اقدام شود.

وی افزود: روند قد کشیدن کودکان به این صورت است که تا یک سالگی ۷۵ سانتی متر رشد کرده، تا رسیدن به دو سالگی ۱۲ سانت دیگر به قد آنها اضافه می شود، در سن سه سالگی هفت تا هشت سانتی متر دیگر رشد می کنند، از سن چهارسالگی تا اوایل سن بلوغ هر سال ۶ تا ۷ سانت رشد می کنند و در سن بلوغ طی دو سال ۱۸ تا ۲۵ سانتیمتر دیگر به قد آنها اضافه می شود.

وی افزود: بطور معمول افراد با پشت سرگذاشتن دوران پس از بلوغ ۹۵ درصد قد خود را پیدا کرده‌اند و تنها چند سانتی متر از افزایش قد آنها مانده که طی سالهای پس از بلوغ اضافه می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به این روند رشد، عمده قدکشیدن افراد در سنین قبل از بلوغ رخ می دهد و اگر قد کودکی مطابق با این روند پیش نمی‌رود نیاز است که حتما به پزشک مراجعه شده و علت آن شناسایی شود.

قاسمی گفت: در کودکانی که قد کوتاه آنها متاثر از ژنتیک است، هورمون رشد تزریق می شود که احتمال می‌رود این کار تا حدی روی بهبود رشد آنها اثر گذار باشد، اما در کودکانی که قد کوتاه آنها متاثر از عوامل محیطی مانند بیماری خاص یا تغذیه و… است، اول باید علت یابی دقیق توسط پزشک صورت گرفته و مشکل برطرف شود و در مرحله بعد به این کودکان هورمون رشد تزریق می شود.

این فوق تخصص غدد کودکان خاطرنشان کرد: در هر صورت اگر کودکی از رشد خوبی برخوردار نبود حتما باید به پزشک مراجعه شود و این زمان مراجعه بهتر است قبل از سن بلوغ باشد، زیرا هرچه مراجعه زودتر باشد، نتیجه و اثرگذاری هورمون رشد بهتر خواهد بود.

وی افزود: سن پایان بلوغ پسران ۱۶ سال و در دختران ۱۴ سال است و بعد از آن استفاده از هورمون رشد جواب نمی دهد و به جای رشد طولی موجب رشد عرضی می شود، بنابراین باید خیلی زودتر برای بهبود رشد کودکان اقدام کرد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا