خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«پایین آمدن میانگین سنی ارتکاب جرم در خراسان شمالی»

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از بروز زمینه‌های شکل گیری برخی آسیب‌های اجتماعی منجر به قتل و خودکشی و پایین آمدن میانگین سنی ارتکاب جرم در استان ابراز نگرانی کرد. به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان، حجت الاسلام والسلمین «براتی زاده» در هفتمین نشست شورای قضایی استان طی سال جاری اظهار کرد: این که طی چند سال اخیر برخی آسیب‌های اجتماعی منجر به بروز قتل یا خودکشی، به تدریج روند روبه رشد داشته و نیز میانگین سنی ارتکاب جرم پایین آمده، در واقع یک زنگ خطر جدی را به صدا درآورده و حکایت از آن دارد که برای از بین بردن زمینه‌های شکل گیری این آسیب‌ها و پیشگیری از وقوع جرم لازم است همه دستگاه‌های ذی ربط از جمله نهادهای فرهنگی و صدا و سیما پای کار بیایند و در این حوزه‌ها بیشتر و بهتر نقش آفرینی کنند.

او بیان کرد: پیش تر دستگاه قضایی استان به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مأموریت داده بود که ضمن شناسایی مناطق و کانون‌های شکل گیری آسیب‌ها و برنامه ریزی هدفمند و تشکیل کارگاه‌های مختلف در جوامع هدف در این خصوص چاره اندیشی کنند. وی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان در همین راستا از کارشناسان و متخصصان مرتبط با این مباحث دعوت کرده است تا بتواند با جلب مشارکت نهادهای علمی و پژوهشی و متولیان امور فرهنگی و اجتماعی اجرای طرح‌های پیشگیرانه را در جوامع هدف در دستور کار قرار دهد.

حجت الاسلام والسلمین براتی زاده همچنین از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی خواست برای تأمین و ارائه محتوای آموزشی و فرهنگی مناسب در این خصوص با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همکاری نماید. وی با اشاره به این که بسیاری از مصادیق آسیب‌های اجتماعی ریشه در اختلافات خانوادگی دارد، تصریح کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده نهاد خانواده به عنوان نخستین خاستگاه تربیتی و در عین حال فرهنگی و آموزشی می‌تواند در پیشگیری از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نقشی مهم و سازنده داشته باشد لذا باید از این ظرفیت مهم و ارزشمند به نحو شایسته استفاده شود.

مقام عالی قضایی استان همچنین موضوع انتخابات را یکی دیگر از مهم ترین اولویت‌های دستگاه قضایی برشمرد و با اشاره به موضوع تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی برای ورود در عرصه رقابت‌های انتخاباتی گفت: هر چه به انتخابات اسفندماه سال جاری نزدیک تر می‌شویم حساسیت‌ها و در عین حال دشمنی‌های نظام سلطه و دشمنان نظام و انقلاب به طور قابل ملاحظه و چشمگیری افزایش خواهد یافت لذا علاوه بر کار فرهنگی و رسانه ای، سازوکارهای مدیریتی و نظارتی با محوریت اتکا به موازین قانونی و اصول پیشگیرانه باید در اولویت اقدام و عمل قرار گیرد. رئیس کل دادگستری استان گفت: برقراری فضای رقابتی سالم هیچ گاه مانعی برای امنیت و ثبات انتخابات نبوده و نیست بلکه چنانچه در چارچوب موازین قانونی باشد می‌تواند در بالابردن نشاط اجتماعی و جلب مشارکت مردمی به طور مؤثر نقش آفرینی کند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا