خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«تهیه سند جامع پیشگیری از خودکشی در آذربایجان شرقی»

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: آگاه سازی و پیشگیری از وقوع خودکشی مهم‌ترین رویکرد ما در این زمینه است و در همین رابطه با همکاری بهزیستی استان 240 هزار نفر ساعت کلاس آموزشی برای افراد و خانواده های در معرض آسیب برگزار شده است.

پایگاه خبری نصرنیوز (شمال غرب کشور)، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی صبح امروز در نشست هم اندیشی با جمعی از اصحاب رسانه آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش رسانه ها در فرهنگ سازی و پیشگیری از وقوع جرم، افزود: تلاش و نقش رسانه ها در پیشگیری از وقوع جرم کاملاً موثر و راهگشا است و من از اصحاب رسانه به شبب همراهی شان با دستگاه قضایی متشکرم.

احمد موقری به انتقاد رسانه ها در موضوع آلودگی هوای تبریز اشاره کرد و گفت: بحث محیط زیست و آلایندگی های زیست محیطی یکی از حوزه هایی است که رسانه ها نقش بسیار خوبی در روشنگری و برخورد با متخلفان داشته اند و دستگاه قضایی هم در این خصوص با مردم و رسانه ها هم نظر است.

موقری با انتقاد از عملکرد دستگاه های مجری قانون هوای پاک، افزود: حفاظت محیط زیست به عنوان مجری قانون هوای پاک کدام مرجع و دستگاه را بازخواست کرده و کدام اعلام جرم را کرده است تا با متخلفان تهدید سلامت مردم برخورد شود؟
او با انتقاد شدید از تداوم مازوت سوزی نیروگاه حرارتی تبریز، اظهار داشت: مازوت سوزی تنها منبع آلودگی هوای کلان شهر تبریز نیست و اداره کل حفاظت محیط زیست استان باید بدون تعارف قانون هوای پاک را اجرا و با متخلفان برخورد کند و دستگاه قضایی هم در این خصوص همواره در کنار مردم و محیط زیست بوده است.

موقری تاکید کرد: بازخواست اشخاص، مسئولان و دستگاه های کم کار در اجرای قانون هوای پاک کمترین کاری است که حفاظت محیط زیست باید بدون تعارف انجام دهد تا این روند معیوب در آینده اصلاح شود.
او در ادامه به مشکلات زیست محیطی و اجتماعی معادن استان هم اشاره کرد و گفت: در بحث معادن رفته رفته مشکلات زیست محیطی برداشت های غیراصولی و به تبع آن مخالفت های جوامع محلی چالش های جدی ایجاد می کند و باید دستگاه های مسئول در این زمینه تدابیر لازم برای پیشگیری از مشکلات آتی را بیاندیشند، در غیر این صورت دستگاه قضایی استان به وظایف قانونی خود بدون چشم پوشی عمل خواهد کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی در ادامه به چالش پسماندهای بیمارستانی در برخی مراکز درمانی اشاره کرد و افزود: ما در معاونت پیشگیری به بیمارستان ها و مراکز درمانی فاقد تجهیزات بی خطرسازی پسماندهای پزشکی اخطارهای قانونی لازم را دادیم و آن ها را مجاب کردیم تا به قانون و حفظ سلامت محیط زیست و مردم تمکین کنند. همچنین به مراکز درمانی کوچک و درمانگاه ها نیز تکلیف شد تا با نزدیک ترین مرکز درمانی مجهز به دستگاه های بی خطرسازی پسماند پزشکی قرارداد همکاری امضا کنند تا پسماندهای خود را تحویل این مراکز دهند.
موقری در مورد تجمع مراکز پزشکی در نقاط خاصی از شهر تبریز هم گفت: هر چند تلاش کردیم تا به شهرداری تکلیف کنیم تا از صدور پروانه برای کلینیک ها و مراکز پزشکی جدید امتناع کند، اما در این مورد نقص قانونی داریم و باید با همکاری علوم پزشکی، شهرداری، سازمان نظام پزشکی این مساله مدیریت شود تا علاوه بر رفع مشکل ترافیک در چند محدوده خاص مراکز درمانی تبریز، عدالت در توزیع امکانات درمانی هم رعایت شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی در ادامه به موضوع تصادفات جاده ای و شهری هم اشاره کرد و گفت: ما به شهرداری ها و راهداری تکلیف قانونی کردیم تا نقاط حادثه خیز رانندگی را برطرف کنند و این روند تا پایان امسال سرعت بگیرد. همچنین گسترش طرح ال.ای.زد در تبریز و افزایش نظارت بر مراکز معاینه فنی استان نیز از دیگر تدابیر صورت گرفته برای کاهش تصادفات بوده است.

موقری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع آسیب اجتماعی خودکشی هم اشاره کرد و افزود: آگاه سازی و پیشگیری از وقوع خودکشی مهمترین رویکرد ما در این زمینه است و در همین رابطه با همکاری بهزیستی استان 240 هزار نفر ساعت کلاس آموزشی برای افراد و خانواده های در معرض آسیب برگزار شده است.
او ادامه داد: متاسفانه در آمار خودکشی جزو 10 استان اول کشور هستیم و سند جامعی در این خصوص تهیه شده که با همکاری 17 دستگاه، روند اقدام به خودکشی را در استان مهار کنیم.

این مقام قضایی تاکید کرد: همه دستگاه های ذی ربط در این رابطه باید به همه وظایف خود برای پیشگیری از وقوع خودکشی در استان عمل کنند.

موقری در ادامه به فرا رسیدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ما در انتخابات وظیفه داریم تا برای هر چه پرشورتر و سالم تر برگزار شدن انتخابات تلاش کنیم، چرا که این انتخابات سرنوشت چهار سال آینده کشور را تعیین خواهد کرد.
او افزود: برای پیشگیری از تخلفات انتخاباتی ستاد مرکزی مبارزه با جرایم انتخاباتی در دادگستری کل استان تشکیل شده و تا کنون 38 مصوبه هم داشته است. این ستاد در دادگستری شهرستان ها هم تشکیل شده تا از تخلفات جرایم انتخاباتی نامزدها و طرفداران آن ها پیشگیری شود.
انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا