خرید تور تابستان ایران بوم گردی

گزارش مناظره‌ی شفیعیان و امامقلی درباره‌ی انتخابات | «با اقدام تندروها در دی 96 در مشهد بازگشت تحریم‌ها شروع شد»

مدیرمسئول انصاف نیوز با اشاره به حوادث دی 96 در مشهد گفت: از وقتی که تندروها در دی ۱۳۹۶ در مشهد شروع به تحریک کردند، دست ترامپ باز شد تا از برجام خارج شود و از همان روز بازگشت تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم شروع شد.

گزارش خبرگزاری ایسنا از مناظره‌ی علی اصغر شفیعیان، مدیر انصاف نیوز، و مهدی امامقلی، روزنامه‌نگار اصولگرا، که در رادیو گفت‌وگو برگزار شد را می‌توانید در ادامه بخوانید:

ایسنا، پنجمین ویژه برنامه انتخاباتی «شش در دو» ویژه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان با حضور علی‌اصغر شفیعیان مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز و مهدی امامقلی روزنامه‌نگار، حقوقدان و کارشناس مسائل سیاسی در استودیو شماره دو ساختمان شهدای رادیوی سازمان صداوسیما برگزار شد.

در این برنامه ورود جدی جریان‌های سیاسی و برخی شخصیت‌های رسانه‌ای و سیاسی به عرصه انتخابات به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

امین صبحی مجری، برنامه را با این سوال آغاز کرد که با توجه به انتخابات اسفند ماه پیش‌بینی شما از مشارکت مردم چیست؟

علی‌اصغر شفیعیان پاسخ داد: بنده حتی نیم‌خیزی هم از نظر اجتماعی برای مشارکت در انتخابات نمی‌بینم. نظرسنجی‌ها هم تایید می‌کنند. خبرگزاری دولتی ایرنا چند روز قبل نوشت مشارکت مردم تهران در انتخابات اسفند بین ۸ تا ۱۰ درصد است.

مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز ادامه داد: رسانه‌های رسمی پروپاگاندایی به راه انداخته‌اند که گویا مشارکت در انتخابات یعنی تایید اصل نظام و این یعنی کنار رفتن بسیاری از منتقدان نظام. صدا و سیما و رسانه‌های وابسته در تلاشند مشارکت مردم در انتخابات پایین باشد. از سوی دیگر بخشی از روشنفکران هم گول این بازی تندروها را خورده‌اند و می‌گویند اگر مشارکت کنید یعنی روندها را تایید کرده‌اید. این دو دسته دست در دست هم موجب کاهش حضور و مشارکت مردم در انتخابات خواهند شد.

شفیعیان سپس نقل قولی از رهبری بیان کرد که مجری برنامه به دلیل اهمیت موضوع و اشتباه اتفاق افتاده در نقل قول، جمله او را به این شرح اصلاح کرد: «رأی مردم ربطی به نظام اسلامی و تأیید نظام اسلامی ندارد»! چرا آقاجان؛ حتّی کسانی که ممکن است در دل از نظام اسلامی گله‌مندی هم داشته باشند، امّا وقتی می‌آید در چهارچوب نظام رأی میدهد، معنایش این است که این چهارچوب را قبول میکند و به آن اعتماد میکند و آن را کارآمد میداند که در چهارچوب آن دارد حرکت میکند.»

توضیح انصاف نیوز: جمله‌ی نقل شده از رهبری مربوط به دی‌ماه 94 است که آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: «همه در انتخابات شرکت کنند؛ حتی کسانی که نظام را قبول ندارند برای حفظ اعتبار کشور شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، اما شرکت کند. انتخابات مال رهبری نیست، برای ایران اسلامی است»

در ادامه نشست مهدی امامقلی هم در پاسخ به پرسش گفت: بر خلاف ایشان به مشارکت خوب مردم در انتخابات خوشبین هستم. آماری که ایشان ارائه کرد را قبول ندارم.

روزنامه‌نگار، حقوقدان و کارشناس مسائل سیاسی پاسخ به سوال مذکور را نیازمند جامعه‌شناسی درست از جامعه ایران دانست و افزود: جامعه ایران جامعه‌ای است که سوپرایز می‌کند و نمی‌توان چنین جامعه‌ای را به طور حتم و با نظرسنجی پیش‌بینی کرد. تقریبا می‌توان گفت که نظرسنجی‌ها همیشه حرف آخر را نزده‌اند هر چند که آنها یک تحلیل از فضای انتخاباتی کشور ارائه می‌دهند. با این حال فکر می‌کنم مردم در انتخابات اسنفد سوپرایز خواهند کرد.

وی ادامه داد: درباره انتخابات سال ۱۳۹۸ نیز پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها حکایت از پایین بودن نرخ مشارکت بود اما این طور نشد با اینکه در آن سال کرونا کشور را فرا گرفته بود. طبق پیش‌بینی‌ها کرونا تاثیر منفی ۱۵ درصدی روی انتخابات گذاشت چون مردم به سلامتی خود اهمیت دادند.

امامقلی تصریح کرد: در آن انتخابات همه جریان‌های سیاسی به اتفاق معتقد بودند که عمق نارضایتی اجتماعی از دولت روحانی به شدت زیاد و رو به افزایش است. تورم‌های چند صد درصدی در مسکن و خودرو و عدم تحقق وعدههای آن دولت را همه شاهد بودند. مردم خدا خدا می‌کردند که دولت روحانی برود. در چنین فضایی مردم اصلا دوست نداشتند در انتخابات شرکت کنند با این حال حضورشان حدود ۵۰ درصد بود که در سطح استانداردهای جهانی بود.

دومین سوال مجری این بود که در شرایط فعلی چطور می‌توان رای‌های خاکستری را پای صندوق‌های رای آورد؟

شفیعیان پاسخ داد: ملزومات انتخابات پر شور، شب انتخابات فراهم نمی‌شود. شب انتخابات کاری نمی‌شود کرد. مخاطبان انتخابات پر شور هم، شنودگان برنامه شما نیستند بلکه جامعه بسیار بزرگ‌تری هستند.

وی ادامه داد: روحانی در ۱۳۹۲ با ۱۸ میلیون رای انتخاب شد و در ۱۳۹۶ با رای ۲۳ میلیونی بار دیگر انتخاب شد و این یعنی مردم او را می‌خواستند. در آبان ۱۳۹۶ ترامپ انتخاب شد اما تا یک سال اولِ دولتش نتوانست کار موثری علیه ایران انجام دهند اما از وقتی که تندروها در دی ۱۳۹۶ در مشهد شروع به تحریک کردند، دست ترامپ باز شد تا از برجام خارج شود و از همان روز تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم شروع شد.

مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز با بیان اینکه اگر دولت روحانی اجازه می‌یافت با ترامپ معامله کند شهید سلیمانی هرگز شهید نمی‌شد، ادامه داد: اگر این اجازه داده می شد چالشهای اقتصادی اتفاق نمی‌افتاد. مردم تا امروز تاوان اقدام دوستان مشهدی آقای امامقلی را می دهند. نتیجه اقدام دوستان شما در مجلس فعلی کاملا قابل مشاهده است.

شفیعیان اظهار کرد: پیش‌بینی از ترکیب مجلس خبرگان رهبری بسیار مهم و با اهمیت است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که واجد شرایط بودند یا چنین تصوری نسبت به خودشان داشتند به دلیل نگرانی از رد صلاحیت حتی ثبت‌نام هم نکردند.

در ادامه امامقلی گفت: مواجه ایران با آمریکا مواجهه با دمکرات‌ها یا جمهوری‌خواهان نبود بلکه با هیات حاکمه آمریکا بود. وحدت استراتژیک در هر دو جریان سیاسی در آمریکا موجب واحد شدن سیاست‌های آمریکا علیه ایران است. وندی شرمن عضو تیم مذاکره کننده هیات آمریکایی در خاطراتش نوشت وزیرخارجه ایران یک ماه با ما در چالش بود اما وقتی گریه من را درباره مسئله‌ای را دید، هیات مذاکره کننده ایران نظر ما را در برجام قبول کرد.

روزنامه‌نگار، حقوقدان و کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در مذاکرات چه جمهوری‌خواه و چه دمکرات در خصوص ایران نوع مذاکره‌شان یکسان بود و اساسا جریان آمریکایی توان حل چالش هسته‌ای ایران را نداشت.

وی مدعی شد: یک بخش رادیکال در صدد ساماندهی جریان‌های خیابانی بودند تا از رهگذر دولت روحانی به جریان اعتدالی قدرت وارد شود.

امامقلی تصریح کرد: مشارکت سال ۱۳۹۸ خوب بود ولی عالی نبود چون با وجود اپیدمی رونا، افزایش دستوری قیمت‌ها آنهم 6 ماه قبل از انتخابات و دیر برده شدن صندوق‌ها به برخی شعب اخذ رای به ویژه در روستاها که یک سوم ظرفیت شرکت کنندگان در انتخابات را تشکیل می دهند، همچنین تلاش تمام عیار رسانه‌های اپوزیسیون، و شکل نگرفتن دوقطبی های کاذب و هیجانی و یا با وجود رد صلاحیت‌های شورای نگهبان باز هم مردم مشارکت خوبی در انتخابات داشتند.

در ادامه شفیعیان گفت: تورم ابتدای سال ۱۳۹۷ نتیجه دومینویی بود که دوستان امامقلی از دی ۱۳۹۶ از مشهد مرتکب شدند و مسوولیت آن را هم تا امروز قبول نکردند. با اینکه مردم در انتخابات ۱۳۹۲ با وضعیت فجیع اقتصادی روبرو بودند اما برای خروج کشور از آن وضعیت پای صندوق‌های رای حاضر شدند و رای دادند.

وی ریشه چالشهای سیاسی و گرانیهای اقتصادی را اینگونه تحلیل کرد: همان وقت بارها مقاماتی در وزارت کشور و سایر جاها به صورت علنی اظهارات جانبدارانه ای بیان کردند از سوی دیگر طیف تندرو با شعارهای تندی علیه دولت روحانی کار را شروع کردند و این شعارها بعدا بوی شعار علیه نظام گرفت و خوراک رسانه‌های غربی جور شد و موج سواری ترامپ و غربی ها آغاز شد. در ادامهِ دی ۱۳۹۶ در ۱۳۹۸ در قیمت بنزین که مصوبه سران قوا بود جوری جلوه داده شد که گویی مسوولیت گرانی بنزین با دولت روحانی بود.

مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز خاطرنشان کرد: سخنان امامقلی درباره مذاکره ایران و آمریکا را نمی‌پذیرم. دیپلمات‌های ایرانی به حدی خوب مذاکره کردند که توانستند برجام را از طرف غربی بگیرند. آنان توان به نتیجه رساندن مذاکره با ۵+۱ را داشتند. این دستاورد، یک هنر بود. مذاکره، بده‌بستان بود و رهبری نیز به درستی این واژه را درباره مذاکرات برجام بیان کردند. اگر برجام خوب نبود ترامپ از برجام خارج نمی‌شد.

در ادامه امامقلی از شفیعیان پرسید چه کسانی قطار تحریم‌ها علیه ایران را به راه انداختند؟ که شفیعیان دولت احمدی‌نژاد را مسوول اعمال تحریمها علیه ایران اعلام کرد.

امامقلی سپس تصریح کرد: سه ماه قبل از انتخابات ۱۳۸۸ اوباما نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت مبنی بر مذاکره با ایران و خطاب به مردم ایران پیام نوروزی داد اما بعد از اتفاقات ۱۳۸۸ تمام جریان اصلاح‌طلب انتخابات را زیر سوال بردند و یک جنبشی را به راه انداختند و بعد از آن جریان غرب، قطعنامه ۱۹۲۹ صادر شد و این قطعنامه سنگ‌بنای بدترین و شدیدترین تحریم ها علیه ایران شد. چرا خانم هیلاری کلینتون وزیرخارجه وقت آمریکا در آن مقطع باید بگوید قطعنامه‌های آمریکا در حمایت از جنبش معترض ایران تصویب شد؟ چرا شیمون پرز، باید جریان اصلاح‌طلب را نماینده اسراییل در ایران بداند؟ یا نتانیاهو اصلاح طلبان را سرمایه های اسرائیل بداند؛ سخن این مردک برای من دردناک است اما متاسفانه بخشی از اصلاح‌طلبان موجب صدور قطعنامه‌های اصلی آمریکا علیه ایران شدند.

در ادامه شفیعیان در واکنش به سخنان امامقلی، گفت: سنگ‌بنای تحریم‌ها سال ۱۳۹۵ گذاشته شد نه بعد از ۱۳۸۸. استناد به سخنان آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها اصلا درست نیست. خوب است که بنده هم بگویم یکی از مسوولان اسراییلی احمدی‌نژاد را سرباز اسراییل خواند؟

وی خاطرنشان کرد: روحانی درباره اسراییل همان حرف آقای خاتمی و مقام معظم رهبری را بارها و بارها تکرار کرد. منظور روحانی از کدخدا بودن آمریکا این بود که تصمیم‌گیر اصلی در غرب آمریکایی‌ها هستند نه اروپاییها به همین دلیل هیات ایرانی با آمریکاییها مذاکره کرد.

مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز مدعی شد: از دی ۱۳۹۶ جریان انقلابی و اصولگرا بهانه داد دست غربی ها و تحریم‌ها علیه کشور برگشت.

در ادامه امامقلی مدعی شد: دولت روحانی توانایی بستن با آمریکا را نداشت. از روحانی می‌پرسم که آیا همچنان آمریکا را کدخدا می‌داند؟ جمهوری اسلامی آمد تا بگوید آمریکا کدخدا نیست.

شفیعیان در واکنش گفت: تاکید می‌کنم که منظور روحانی و هیات مذاکره کننده ایران از این جمله این بود که آنان طرف مذاکره کننده اصلی را آمریکایی‌ها می‌دانستند نه اروپایی‌ها. جریان اصولگرا توانایی این را نداشت که منظور نظام در مذاکرات را محقق کند.

امامقلی هم گفت: در دولت روحانی و همین طور در دولت خاتمی رفع مشکلات کشور را ریشه در خارج از کشور می‌دانستند.

شفیعیان در واکنش پرسید: مگر در دولت احمدی‌نژاد و رییسی چنین مذاکراتی استمرار نیافت؟

امامقلی در ادامه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی ۱۸ میلیارد دلار از ذخائر کشور را به باد داد. آیا این مسئله به برجام ربط داشت؟ همه تورم‌های کمرشکن به برجام ربط داشت؟ آیا فسادها و زد و بندها در واگذاری‌های پروژههای مختلف اقتصادی از جمله در هفت تپه و مجتمع گوشت اردبیل و ایران خودرو و پرونده حقوق‌های نجومی ربطی به برجام داشت؟ هرگز این طور نیست. اما دولت رییسی با تورم‌های کمرشکن میراث رسیده به این دولت کشور را اداره کرده است.

شفیعیان هم با اشاره به مصادیق فساد در دولت رییسی گفت: چرا وزیر صمت کنار گذاشته شد و یا قضیه فساد چای دبش چه بود؟

امامقلی در ادامه مدعی شد: دولت روحانی به دولت وعده‌ها نام گرفت. این مسئله فقط به حوزه‌های اقتصادی محدود نشد بلکه به حوزه زنان که این روزها برخی سعی می کنند با موضوع حجاب نزاع های سیاسی را ساماندهی کنند هم کشید. مگر دولت روحانی و اصلاح طلبان وعده ندادند که وزارت زنان تشکیل می دهیم یا زنان سرپرست خانوار را بیمه میکنیم . آیا انتصاب وزیر زن در دولت روحانی جزو وعده های آنها نبود؟ اما در نهایت چه کردند؟ معاون و مشاور دولت وقت از طرح عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب سخن به میان آورد از به رسمیت شناختن زنان روسپی و ارائه اطلاعات زنان مطلقه ایرانی برای کارآفرینی در آنتالیا! اساسا در حوزه های دیگر از جمله وعده های ارزی و مسکن هم همین بود.

شفیعیان پاسخ داد: روحانی سال ۱۳۹۲ زیر بار وعده نرفت او فقط گشایش در سیاست خارجی را از روز اول انتخاب وعده داد که به دنبال همین وعده قیمت دلار کاهشی شد و مذاکره با طرفهای غربی از بن بست خارج شد و رشد اقتصادی افزایشی شد و وضعیت خراب اقتصادی به جا مانده از دولت احمدی‌نژاد تا سال ۱۳۹۷ بسیار مطلوب شد.

وی ادامه داد: وعده روحانی غیر از این نبود. روحانی ریشه مشکلات کشور را تحریم‌ها می‌دانست اما جریان اصولگرا مشکلات کشور را ریشه در داخل و تصمیمات داخلی می‌دانست سوالم این است که آیا در دولت رییسی ریشه مشکلات در داخل است یا حالا معتقدید که خارجی‌ها مشکل‌ساز هستند؟ به نظرم جریان تندرو همان کاری که در انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ انجام داد و با کم فروغ کردن انتخابات وارد مجلس و دولت شدند همین کار را هم با انتخابات ۱۴۰۲ خواهد کرد. اگر مشارکت مردم در این دو انتخابات بیشتر بود جریان اقلیت امروز در مجلس و دولت نبود. در انتخابات اسفند بسیاری از کاندیداها توسط جریان اقلیت رد صلاحیت شدند و امیدوارم در مرحله سوم، شورای نگهبان تایید صلاحیت‌ها را مورد توجه قرار دهد و بیشتر کند تا لااقل جریان میانه‌رو در اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی شوند. این قضیه می‌تواند موجب امیدواری بخشی از جامعه و مشارکت در انتخابات شود.

در ادامه امامقلی با بیان اینکه از اجازه‌ای که مسوولان رادیو دادند برای بیان عریان‌تر مسائل تشکر می‌کنم، گفت: تایید یا رد صلاحیت‌ها توسط جریانی در انتخابات انجام می‌شود. هجمه این جریان به نظارت استصوابی شورای نگهبان به معنای مخالفت نکردن با حضور همه افرادی است که در انتخابات نام نویسی می کنند. زمانی که کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بود اعلام کرد 90 نماینده وقت مجلس به انواع مفاسد اقتصادی آلوده هستند. وای به روزی که نظارت استصوابی نباشد. در انتخابات فرانسه کاندیداها باید از 500 نفر امضا بگیرند. آیا در ایران اینگونه است؟ یک نماینده با یک وزیر زد و بند کرد و یک خانه 280 متری در خیابان الهیه گرفت تا او را استیضاح نکند.

در ادامه شفیعیان خاطرنشان کرد: طبق اعلام شورای نگهبان بیش از 1000 نفر از اصلاح‌طلبان برای انتخابات امسال تایید صلاحیت شده اند. به نظرم این سخن به خاطر منصرف کردن مردم از مشارکت در انتخابات است. می‌خواهند روی مخ مردم بروند تا در انتخابات شرکت نکنند.

مدیرمسئول پایگاه خبری و تحلیلی انصاف‌نیوز ادامه داد: شورای نگهبان باید بگوید با این سفت و سخت‌گیری‌ها چطور آن 90 نفر وارد مجلس شدند و نماینده شدند؟

وی سپس با بیان اینکه نوع مواجهه رسانه‌ها با افراد آبروداری نظیر آقایان خاتمی و روحانی شایسته نیست، گفت: این افراد بالاخره بخشی از جامعه را نمایندگی می‌کنند. رفتاری که با آنان می شود اصلا شایسته نیست به همین دلیل بخشی از مردم از شرکت در انتخابات رانده می‌شوند. به نظرم ته ماجرای انتخابات اسفند به جز چند سلبرتی، حاکمیت و چند کاندیدیی که تایید صلاحیت شده اند کسی باقی نمی‌مانند. آیا می‌توان توده مردم را اینگونه مجاب کرد تا مشارکت کنند؟

شفیعیان مدعی شد: جریان تندرو در تلاش است تمام احزاب سیاسی و اصناف اجتماعی از بین ببرد یا بی‌اعتبار کند. اگر بخشی از میانه‌روها تصمیم دارند در انتخابات شرکت کنند برای این است که تندروها بیش از این نتوانند شرایط کشور را وخیم‌تر کنند.

در ادامه امامقلی گفت: قبول دارم شورای نگهبان در انتخابات قبلی، اعتدالی نبود. اما این دلیل نمی شود که در هر انتخاباتی عده ای بیایند به نظارت استصوابی شورای نگهبان حمله کنند. در حالیکه در فرانسه و انگلیس و آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر نها متناظر شورای نگهبان و حتی سوپر رادیکال تر از آن وجود دارد. در انگلیس وزارت کشور در فرانسه و ششورای قانون اساسی و دیوان عدالت فرانسه و در آلمان و ترکیه و روسیه و …. دادگاه قانون اساسی دارند.

وی اظهار کرد: همینجا باید اشاره کنم که اخیرا دادگاهی در یکی از ایالات آمریکا ترامپ را محکوم کرد و در رسانه های آمریکا بحث قانون اساسی این کشور و منع اجازه به ترامپ برای کاندیداتوری مطرح شد. در قانون اساسی این کشور ماده ای هست مبنی بر اینکه هرگونه شورش و یا قیام یعنی insurrection or rebellion و حتی تسهیل گری و جاده صاف کنی علیه حکومت give aid or comfort باعث منع تصدی پست فدرال میشود حال شما از تایید صلاحیت آقایانی حرف میزنید که در 88 حجم گسترده ای از تهییج و تشویق و حمایت و تسهیلگری آنان برای اغتشاشگران، اشرار و شبکه های معاند باعث ورود میلیاردها خسارت و از بین رفتن دهها جان شهروند شد و هیچ وقت هم محاکمه نشدند.

در ادامه شفیعیان اظهار کرد: بخشی از اصلاح‌طلبی از نظام عبور کردند و دیگر چیزی به نام اصلاح‌طلبی باقی نمانده است. اکنون باید درباره جریان میانه‌رو سخن گفت.

وی تاکید کرد: ما به انتخابات معتقدم اما شخصا نمی‌توانم به کسانی که نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند خرده بگیرم. نتیجه مشروعیت‌زدایی از نظام، بدبختی است و هیچ کشوری از تحریم انتخابات نفع نبرده است که حالا تندروها بخواهند چنین نفعی ببرند.

شفیعیان در عین حال خطاب به معترضان و منتقدان وضعیت موجود، گفت: اگر کسانی می‌خواهند با شرکت نکردن در انتخابات پیامی را برسانند باید بدانند که راه‌های دیگری به این منظور وجود دارد. به نظر بنده می‌شود به نحوی این پیام را رساندن که موجب افزایش فشار خارجی به کشور نشود.

در پایان امامقلی، گفت: امیدوارم مردم پای صندوق‌ها بیایند و فضا پر شور شود و رسانه‌ها تصویر واقعی از انتخابات و همین طور از عملکرد مجلس و دولت قبلی ارائه دهند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. جمهوری خواهان سند دادند که ما از اصلاحات عبور می کنیم عبورشان از اصلاحات هم دقیقا به خاطر اقدامات اقتصادی و مالی سازی اقتصاد بود که روحانی کرد چرا هی ربطی میدیدی به این بدبختها عجیبه ها

  1. برجام یه پوسته داشت بی ارزش مثل مترسک.که هر روز و هر ماه یه تحریم توسط اوباما به تحریمها اضافه میشد. وروحانی وظریف میگفتند روح برحام مصون مانده و روح برجام مثلاً ساییده یا خلاف روح برنامه . یادتان هست؟ این هنوز زمان اوباما بود. نه ترامپ حالا ترامپ که جای خود دارد.
   ودرمورد عربستان شهید کردن حدود ششصد نفر در حج و بی خیال رییس جمهور در سازمان ملل که خون مردم را به جوش آورد. و مردم باشرف دیگر وجود سفارت در ایران رو بر نتابیدند. و کاری کردند که به مسیولین خودمان و عربستان نشان دهند یک‌گام از مسیولین کشور جلو ترند.
   و روحانی برای یک سخنرانی بی ارزش در سازمان ملل قید مردم و همدردی با خانواده های جان باخته حادثه منا را زد.

   2
   1
  1. چندان اغراق‌آمیز نیست. هنوز مصاحبه ذوالنور یادم نرفته که می‌گفت اوباما به ۱۵۰۰ نفر از سران حکومت گرین کارت داده و عملا به ترامپ خط داد. اونهم تا تنور داغ بود حرف های ذوالنور را توییت کرد تا باهاش به اوباما و کری و برجام حمله کند. پاس گل از این تابلوتر؟!
   اگر بخواهم از پاس گل های دلواپسان در ۴ سال دوم روحانی به ترامپ بگم، مثنوی هفتاد من می‌شود. وقتی هم ترامپ باخت، صداوسیما عملا عزا گرفته بود!

   1
   3
   1. روابط بین الملل و سود و زیان اقتصادی و سیاسی آمریکا در خروج از برجام برای تصمیم گیران کاخ سفید، بسیار مهمتر از مصاحبه و اظهار نظر چند نفری است که خود ایرانیان هم به آنان توجهی نمی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا