خرید تور تابستان ایران بوم گردی

میرلوحی در مورد ائتلاف میانه‌روها: باید صبر کرد تا لاریجانی یا روحانی لیست ارائه دهند

آسیه توحیدنژاد، انصاف نیوز: محمود میرلوحی ،معاون پارلمانی وزارت کشور سیدمحمد خاتمی، در مورد ائتلاف میانه‌روها می‌گوید باید صبر کرد تا علی لاریجانی یا حسن روحانی لیستی ارائه بدهند بعد در این باره نظر داد. شرح کامل مصاحبه انصاف نیوز با محمود میرلوحی پیرامون ائتلاف میانه‌روها را در ادامه می‌خوانید.

با یک «مسعود پزشکیان» بهار نمی‌شود!

محمود میرلوحی در مورد ائتلاف کشوری میانه‌روها تردید دارد و می‌گوید افرادی نظیر آقای لاریجانی یا حسن روحانی اصلا لیستی ارائه نداده‌اند که بتوان در مورد نقش‌آفرینی‌شان در قالب ائتلاف میانه‌روها نظری داد. میرلوحی با تاکید بر تردیدش به مثال مسعود پزشکیان اشاره می‌کند و می‌گوید: با یک گل بهار نمی‌شود!

این عضو حزب اتحاد با اشاره به ردصلاحیت‌های گسترده می‌گوید تعداد تایید صلاحیت شدگان حتی میان احزابی مانند کارگزاران یا ندای ایرانیان که معتقد به مشارکت فعالانه در انتخابات هستند طوری محدود است که امکان ارائه یک لیست وجود ندارد. 

او حرفش را اینطور ادامه می‌دهد: ائتلاف این چیزی نیست که شما می‌گویید. شما به آقای پزشکیان اشاره کردید. ائتلاف یعنی من هم فردی را داشته باشم تا ائتلافی با دیگری تشکیل دهم و توافق کنم. در این شرایطی که کل افراد تایید صلاحیت شده‌ی حزب کارگزاران و ندای ایرانیان و اعتماد ملی هم اینقدر اندک است دیگر ائتلاف چه معنی دارد؟! 

همین تایید صلاحیت شده‌ها هم معلوم نیست اصلاح‌طلب باشند

محمود میرلوحی می‌گوید حتی در مورد یکی از همین تایید صلاحیت شدگان محدودِ این احزاب تحقیق کرده و دریافته که در آن شهر اصلا کسی این فرد را به نام آن حزب نمی‌شناسد! او تاکید می‌کند که سی کاندیدایی که از جانب حزب ندای ایرانیان یا کارگزاران سازندگی تایید صلاحیت شده‌اند را نیز نمی‌شناسد و باید صبر کرد و منتظر ماند و دید که آیا علی لاریجانی یا حسن روحانی لیستی ارائه خواهند داد یا خیر. 

میرلوحی مجددا به این امر اشاره کرد که تعداد تایید صلاحیت‌شدگان کمتر از آن است که به لیست یا ایجاد یک ائتلاف برسد؛ امثال مسعود پزشکیان و علی مطهری بسیار اندکند و روی تعدادی اندک که معلوم نیست رای بیاورند یا نه نمی‌شود تمام ظرفیت را بسیج کرد.

پررنگ شدن سعدآباد در رسانه‌های دولتی و نقشه‌ی ردصلاحیت حسن روحانی

آقای میرلوحی در مورد رد صلاحیت‌ها و آقای روحانی نیز گفت: خبر دارید از ماجرای سعدآباد؟! خبر دارید رسانه‌های دولتی چه بازی‌ای درآورده‌اند؟! می‌دانید قصد و غرض اصلی مطرح کردن این قضیه چیست؟! 

محمود میرلوحی حرفش را اینطور ادامه داد: دارند تلاش می‌کنند آقای روحانی هم تایید صلاحیت نشود. آقای علوی هم این‌ها ردصلاحیت کردند. با «اگر و اما» نمی‌شود نظر داد اگر این افراد لیستی ارائه دادند آن زمان می‌توان نظر داد. قرائن نشان می‌دهد امسال اتفاق خاصی نخواهد افتاد. 

او می‌گوید علیرغم تاکید رهبری بر اهمیت این انتخابات و تکرار چندباره این موضوع، مسئولان امر هیچکدام در عمل توجهی به این تاکید نداشته‌اند و حتی تصویب این قوانین جدید برای انتخابات خلاف آن تاکیدها بوده است. به نظر میرلوحی این امر طبیعی‌ است چون از ابتدا بناشان بر افزایش مشارکت و توجه به توصیه‌ی رهبری نبوده. او با تاسف از این موضوع می‌گفت که وقتی یک امام جمعه بر موضوعی تاکید دارد بسیج و اراده‌ای واقعی صورت می‌گیرد اما در مورد حرف‌های رهبری  چنین نشده است.

قرار بود هیئت اجرایی پلیس بد باشد و شورای نگهبان پلیس خوب؛ چه شد؟!

آقای میرلوحی در مورد نگاه برخی به مراحل مختلف تایید صلاحیت گفت: بعضی فکر می‌کردند هیئت اجرایی پلیس بد است؛ شورای نگهبان پلیس خوب خواهد شد؛ خب چه شد؟! اتفاقی افتاد؟!

این عضو مرکزی حزب اتحاد در پاسخ به این سوال که مگر اصلاح‌طلبان نزدیک به اندیشه‌ی او داوطلبی داشته‌اند که اینقدر بر ردصلاحیت تاکید دارد؟! گفت: خب می‌دانستند که ثبت‌نام نکردند. وقتی ان قانون تصویب شد ما مکرر گفتیم اگر می‌خواهید به آن فرمایش رهبری بپردازید مسیرش این نیست! اما خب دیدیم تاثیر ندارد. این برای ما کاملا قابل رصد بود که مسیر خالص‌سازی 98 و 1400 را ادامه خواهند داد. جبهه اصلاحات هم که دیدید سکوت کرد؟! افراد سرشناس اصلاح‌طلبان که سابقه‌ی کار قانونگذاری داشته‌اند ثبت‌نام نکردند چون همین پیش‌بینی را داشتند. همین است که ما جز آقای پزشکیان و تعداد محدود دیگر کسی را میان تایید صلاحیت شدگان اصلاح‌طلب نمی‌شناسیم. 

آقای باهنر لیست اصلاح‌طلبان تایید شده را ارائه دهید | تا سیه‌روی شود هرکه در او غش باشد

میرلوحی در پاسخ به اینکه «آیا شرایط 94 و کاندیداهایی که ناشناس بودند نیز مانند الان نبود؟» پاسخ داد: خیر، سال 94 سرشناس‌ترها مدنظر بودند اما امکان بستن لیست با سرشناس‌ها فراهم شد. آن زمان که در تهران مسئولیت داشتم حداقل 150 نفر را می‌شناختیم. همیشه دست ما پر بود طوری که برای یک صندلی دو نفر رقابت می‌کردند. این‌بار اما اصلا نرفتند که ثبت‌نام کنند. یکی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران چند روز پیش به من می‌گفت تنها یک نفر را دارند! 

محمود میرلوحی پاسخش را تکمیل کرد: الان فقط آقای باهنر و ترقی‌ هستند که می‌گویند اصلاح‌طلبان کاندیدا دارند. حالا که اینقدر اصرار دارند که اصلاح‌طلبان کاندیدا دارند آقایان لطف کنند منتشر کنند. تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد! دیگر کی می‌خواهند اسامی این افراد را اعلام کنند؟!

او با اشاره به تجربه 94 می‌گوید در آن سال یا انتخابات مشابه آن این واهمه وجود داشته که کسی را به دلیل اصلاح‌طلب بودن ردصلاحیت کنند اما حالا که اصرار همه بر مشارکت اصلاح‌طلبان است و چنین واهمه‌ای وجود ندارد آقای باهنر و ترقی و امثالهم لیست اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت‌شده را اگر وجود دارد اعلام کنند.

او در واکنش به این جمله‌ی خبرنگار که «به هر حال تعداد کمی هستند مانند مسعود پزشکیان، علی مطهری، غلامرضا تاجگردون و… که تایید شده‌اند.» گفت: آقای مطهری که با تمام احترامی که برایشان قائلم خود را اصلاح‌طلب نمی‌دانند.

مگر اصلاح‌طلب غیرمیانه‌رو هم داریم؟! | از جنس حرف‌های آقای شریعتمداری‌ست

انصاف‌نیوز: بلاخره نیروی میانه‌رویی هستند که می‌خواهند در مقابل تندروها عمل کنند.

مگر اصلاح‌طلب غیرمیانه‌رو داریم؟! این را آقای شریعتمدار می‌گوید شما که نباید دامن بزنید. اصلاح‌طلبان به حداقل‌ها قانع بودند. طوری صحبت می‌شود که انگار اگر کسی بگوید که امکان بستن لیست برای ما نگذاشته‌اند یا ما نفر نداریم معنایش تندروی‌ است. تندرو کسانی هستند که مسائل را اینطور می‌بینند و می‌گویند مثلا آقای ترقی و اعضای حزب پایداری را هم اگر مجبورید حمایت کنید. چه اجباری وجود دارد؟! این چه حرفی‌ست که حتما باید لیست ارائه بدهید؟!

انصاف نیوز: سال 94 مگر همین آقای مطهری جزو لیست امید نبودند؟

الان هم من بسیار به ایشان ارادت دارم اما می‌گویم آقای مطهری خود را اصلاح‌طلب نمی‌دانند.

انصاف نیوز: بحث اصلا اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی نیست بحث میانه‌روهایی‌ هستند که می‌توانند در مقابل تندروها بایستند.

من اینطوری بگویم هر وقت آقای پزشکیان، آقای مطهری، آقای نوبخت و… توانستند لیستی 30 نفره تهیه کنند آن موقع اظهار نظر می‌کنیم. 

اصلاح‌طلبانِ میانه‌رویِ ماله‌کشِ پایِ صندوقِ رای

انصاف نیوز: منظور ما بیشتر آن گروه از اصلاح‌طلبان است که حتی عنوان ماله‌کش به آن‌ها می‌دهند و با همین شرایط حداقلی هم از انتخابات استفاده می‌کنند و به آن معتقدند.

خب ما هم معتقدیم! مگر ما معتقد نیستیم؟! ولی ما می‌گوییم انتخابات باید از این شرایط خارج شود و مجددا مشارکت حداکثری در دستور کار بیاید. ما هم همین حرف را می‌زنیم. اما هرکس راهی را انتخاب می‌کند. یک نفر ممکن است بگوید بیایید همین که هست را انتخاب کنید و هر چه آن‌ها جلو آمدند شما عقب‌نشینی کنید تا درست شود. ما می‌گوییم نه اینطور نمی‌شود و همین‌جا می‌ایستیم. ما می‌گوییم خبرگان نباید صنفی باشد؛ نباید فقط آقایان باشند و… ما برای اینکه انتخابات واقعی شود نقد می‌کنیم. 

میرلوحی در تکمیل پاسخش گفت که او و همفکرانش کماکان به انتخابات معتقدند اما به شیوه‌های اجرایی‌اش در این سال‌ها معترضند و باید اصالت آن را بازگرداند. او آزادی را از مهم‌ترین ارکان انقلاب اسلامی می‌دانست و انتخابات و مجلس را از تاکیدات امام می‌دانست که حالا انگار به فراموشی سپرده شده‌اند.

جبهه اصلاحات به آخر و عاقبت نهصت آزادی دچار خواهد شد؟

انصاف نیوز: آقای میرلوحی فکر نمی‌کنید جبهه اصلاحات با ادامه این مسیر به عاقبت نهضت آزادی دچار خواهد شد؟ آن‌ها هم از یک جایی دیگر کاندیداهایشان تایید صلاحیت نشد و بعد هم به مرور کنار گذاشته شدند.

من نمی‌دانم چرا دوستان خود ما راه جلوی آقایان می‌گذارند که چنین کنند! یعنی چه؟! آن زمان نهضت آزادی رفت و همه با هم کمک کردند و این‌ها را منزوی کردند. حالا دلیل ندارد آن اشتباه تکرار شود. آن اتفاق برای بیست سال پیش است الان هم بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر از آن اشتباهات نکنیم. 

اصلاح‌طلبان با نگاه میانه‌روانه و اصلاح‌طلبانه همواره تاکید کرده‌اند که مقابله می‌کنند با نگاه براندازانه و نگاه آنان که دنبال انقلابی دیگر در کشور هستند. خیر، یکبار نتیجه انقلاب را دیده‌ایم الآن باید روشی اصلاح‌طلبانه و تدریجی داشت. اما معنی تدریجی و آرام تسلیم و یک کاسه شدن با جبهه پایداری نیست.

میرلوحی به سال 92 اشاره کرد؛ زمانی که اصلاح‌طلبان بنا بر مصالح ملی حسن روحانی که یک اصولگرا بود را معرفی کردند و توانستند چنان مشارکتی را رقم بزنند. او در پاسخ به این سوال که آیا حالا نیز نمی‌توانند چنین کنند توضیح داد: «خیر، آقای روحانی سال 96 به بعد طوری عمل کرد که نظر رای دهندگانش نه فقط نسبت به خود او که نسبت به اصلاح‌طلبان که از او حمایت کرده بودند نیز تغییر کرد.»

سیدمحمد خاتمی تَکرار نخواهد کرد

او ادامه داد: رایشان نسبت به اصلاحات هم برگشت و الآن هم برآورد ما این است که بازنخواهند گشت. دوستان ما نگاه و تشخیص مردم را خیلی دم دستی می‌بینند و فکر می‌کنند اگر آقای خاتمی دوباره بیاید بگوید 92 یا 96 تکرار می‌شود. خیر، اینطور نیست. سال 92 اصلاحات با وجود حضور آقای عارف که معاون اول آقای خاتمی بودند بنا بر مصلحت از آقای روحانی حمایت کرد و آن اتفاق افتاد. اما امروز خود آقای خاتمی هم بارها گفته است که ان «تکرار» را نه می‌کند و نه نتیجه خواهد داد.

حتی سال 1400 هم رئیس جبهه اصلاحات، بهزاد نبوی، در کلاب‌هاوس حرف زد و حتی از آقای کروبی که خدا حفظشان کند بیانیه‌ای گرفتند اما دیدید که نتیجه چه شد. لذا برآورد ما همان است که گفتم.

جبهه اصلاحات دوپاره نخواهد شد

انصاف نیوز: آقای میرلوحی در حال حاضر تعدادی از اصلاح‌طلبان به همین انتخابات با همین امکانات حداقلی پایبندند به نظر شما همین دو دیدگاه متفاوت در جبهه باعث دو تکه شدن جبهه اصلاحات نمی‌شود؟

خیر، چرا چنین بشود؟! تا جایی که من اطلاع دارم یکپارچگی جبهه اصلاحات تقریبا قابل رویت است. در جبهه و احزاب نظر اکثریت مهم است. حالا اگر 3، 4 حزب نظر متفاوتی داشته باشند برآورد من این است که بااکثریت همراهی می‌کنند. بعضی‌ها انتظار دارند اکثریت خود را تطبیق دهند چنین چیزی که بعید است!

انصاف نیوز: مثلا در سال 98 دو گروه شدند. عده‌ای به مشارکت باور داشتند و عده‌ای باور نداشتند.

خیر، 98 مصوبه آن بود که هر کس اختیار دارد بدون نام جبهه شرکت کند حالا آن مصوبه نیست. اینکه دو تکه یا دو شقه شود را من نمی‌بینم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. با سلام این آقای میرلوحی همان میرلوحی کمیته هستند که مردم را بدونی دادگاه ببرند شلاق میزدند یه نه این یکی دیگریست هر کسی اطلاعات کاملی دارند لطفا بنویسند

    1
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا