خرید تور تابستان ایران بوم گردی

هزار زنا در روز و خون یک بی گناه!

حجت الاسلام هادی سروش، استاد حوزه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «هزار زنا در روز و خون یک بی گناه!» نوشت:

چهل سال از سی ام دی که آیت الله سید احمد خوانساری (ره) چشم از جهان بست گذشت.

وی از مراجع تقلید و مورد اهتمام بزرگانی چون امام خمینی بود. و این اهتمام در حالی بود که آن مرجع زاهد در مسائل سیاسی و اجتماعی چون امام راحل فکر نمیکرد.

مرحوم آیت الله خوانساری در خودسازی توفیقات بسیاری داشت، مرحوم استاد آیت الله اشتهاردی در دهه هفتاد در شبهای پنجشنبه در مدرسه فیضیه حوزه قم درس اخلاق داشت و در یکی از جلسات فرمود: “روزی دختر مرحوم آیت الله خوانساری فرزند خردسالش را پیش آقا میگذارد و دنبال کاری میرود … نوه آیت الله خیلی شلوغ میکند و کتابهای پدربزرگ رابهم میریزد و خلاصه حوصله آیت الله را سر میبرد تا اینکه مادرش می آید … آیت الله خوانساری روی به دخترش میکند و میگوید: این بچه امروز آرامش مرا گرفت و “نزدیک بود بهش بگویم نکن!”

او در فقه و اصول دارای نظرات قابل توجهی است مثلا در فقه در بحث اجرای حدود بر این باور است که اجرای حدود شرعیه اختصاص به زمان حضور امام معصوم (ع) دارد. و یا در اصول فقه در بحث حجیت خبر واحد قائل به عدم حجیت خبر واحد در امور مهمه است.
اهل فکر به یاد دارند که امام (ره) وقتی فتوا به عدم اشکال بازی شطرنج در صورت بازی فکری دادند و آخوندهای متحجر، امام را مورد حمله قرار دادند! امام راحل برای حقانیت فتوای خویش به سخن آیت الله خوانساری در کتاب “جامع المدارک” اشاره فرمودند.

الغرض؛
مرحوم حجت الاسلام سید مهدی طباطبائی نقل میکند؛
من از امام خمینی سؤال کردم که راجع به بعضی از مسائل قضائی می توانم سراغ آیة الله سید احمد خوانساری رفته و از ایشان سؤال کنم؟ فرمودند: ایرادی ندارد. وقتی من رفتم خدمت آقای خوانساری فرمودند: “اگر روزی هزار زنا بشود گناهش کمتر از آن است که خون یک نفر بیگناه ریخته شود.”

آیا اگر هزار زنا کمتر از ریختن خون یکنفر بی گناه باشد ، پس حکم “خونِ بی گناه” هر قصه ای مانند بی حجابی، و یا درگیری، و یا ریختن خونی که هدر بودنِ آن خون به دلیل قطعیِ صددرصدِشرعی ثابت نباشد در فقه آیت الله خوانساری چه خواهد بود؟!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا