خرید تور تابستان ایران بوم گردی

اولین شهرک خورشیدی کشور در قزوین

شهرک خورشیدی قزوین به مساحت 100 هکتار، شامل ۳۱ نیروگاه خورشیدی به ارزش ۹ میلیون یورو به‌زودی افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

سایت قزوین‌نیوز نوشت: «اولین شهرک خورشیدی کشور در قزوین شامل ۳۱ نیروگاه خورشیدی به ارزش ۹ میلیون یورو معادل ۱۸ هزار سکه تمام بهار آزادی برای تامین مالی و ساخت توسط مردم، روی درگاه ملی مجوزها قرار گرفت.

قرار بود عرضه نیروگاه‌های شهرک خورشیدی قزوین محدودیت زمانی نداشته باشد اما محمود کمانی، معاون وزیر نیرو می‌گوید که «کل ظرفیت شهرک خورشیدی، کمتر از 3 ساعت تکمیل شد.»

سابقه نیروگاه خورشیدی در ایران به سال 1384 باز می‌گردد، جایی که 684 پنل خورشیدی ساخت داخل برای اولین بار برق خود را به شبکه تزریق کردند.

شهرک خورشیدی قزوین 100 هکتار مساحت دارد، اندازه 121 برابر زمین چمن استادیوم آزادی؛ با مدل‌های فعلی بازار برق سبز درآمد ماهانه یک نیروگاه از شهرک خورشیدی 340 تا 420 میلیون تومان است.

وزارت نیرو گزارش داد که طی یک برنامه 2 ساله قصد دارد، وسعت شهرک‌های خورشیدی کشور را 22 برابر کرده و از 100 هکتار به 2200 هکتار برساند.

سازوکار تامین مالی، یکی از مهمترین مسائل انرژی تجدیدپذیر در ایران است و هم اکنون علاوه بر سرمایه مردمی، ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی نیز قطار توسعه برق سبز را به پیش می‌برد.

علیرضا دهقانی‌ زاده، کارشناس اقتصاد انرژی، جذب سرمایه مردم در بخش مولد اقتصاد ایران را مسئله‌ای غیرممکن تلقی می‌کند و معتقد است، مادامی که رفتار سوداگرانه در بازارهایی نظیر مسکن و طلا وجود دارد، سرمایه‌گذاری مردم در قسمت تولیدی اقتصاد از جمله نیروگاه خورشیدی دور از انتظار است.

در مقابل، مجید میری، استاد دانشگاه، مردم را بهترین اقتصاددانان معرفی کرده و می‌گوید که وقتی 31 نیروگاه تجدیدپذیر 3 ساعته تامین مالی شد، یعنی مردم هوشمندانه فهمیده‌اند که در آینده سود تجدیدپذیرها با وجود رکود و بالارفتن هزینه سوداگری در اقتصاد با مالیات‌ستانی دولت، بیشتر از مسکن و طلاست.

تضمین سودآور بودن تجدیدپذیرها نیازمند بهبود شرایط فروش برق به قیمت واقعی در اقتصاد ایران است، در این راستا راه‌اندازی تابلوی برق سبز در بورس انرژی گامی اثرگذار برای افزایش سودآوری انرژی تجدیدپذیر به حساب می‌آید؛ در تابلوی برق سبز، نیروگاه‌دار به طور مستقیم برق خود را به تابلو عرضه کرده و خریداران پس از پرداخت ارزش واقعی برق، انرژی را دریافت می‌کنند. در شرایطی که متوسط قیمت فروش برق به مردم توسط دولت 100 تومان به ازای هر کیلووات ساعت است، برق تجدیدپذیر در مردادماه امسال کیلووات ساعتی 3600 تومان فروش رفت.

به گزارش قزوین‌نیوز، با همت و تدبیر تیم مدیریتی استان، اولین شهرک خورشیدی کشور در قزوین احداث شده و بزودی این پروژه عظیم با حضور وزاری صمت و نیرو افتتاح می‌شود.»

انتهای پیام

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا