خرید تور تابستان ایران بوم گردی

مسجد علی بن ابی طالب (ع) با قدمتی بیش از ۱۴۰۰ساله در صنعای یمن

از زمان ورود اسلام به یمن، مساجد بسیاری در این کشور ساخته شد و یکی از این مساجد، مسجد «علی بن ابی طالب (ع)» است که در قلب شهر قدیمی صنعا قرار دارد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.

سایت شیعه نیوز نوشت: «اسلام از زمان ظهور به سرعت در یمن گسترش یافت و مردم یمن از اولین کسانی بودند که به رسول اکرم (ص) ایمان آوردند و از او حمایت کردند و در گسترش اسلام نیز تأثیر زیادی داشتند.

مردم یمن با فتح اسلامی، یمن را ترک کردند و تعداد زیادی از مجاهدین و قبایل یمنی در شام و کشورهای مختلف جهان اسلام ساکن شدند.

از زمان ورود اسلام به یمن، مسلمانان شروع به ساختن مساجد در سرتاسر یمن کردند و یکی از شهرهای باستانی یمن شهر صنعا است، جایی که مساجد با مناره‌های سر به فلک کشیده و گنبدهای سفید درخشان، مهم‌ترین آثار تاریخی آن را تشکیل می‌دهند. شهر صنعا دارای مساجد زیادی از جمله مسجد البکیریه، مسجد طاووس و مسجد الزمر، مسجد الابهر، مسجد قبه المهدی است و مسجد جامع صنعاء نیز یکی از قدیمی ترین مساجد اسلامی و اولین مسجدی است که در یمن ساخته شده و از مساجد تاریخی آن به شمار می رود که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ساخته شده است.

یکی از مساجد معروف صنعا، مسجد امام علی بن ابی طالب (علیه السلام) است که در قلب شهر قدیمی صنعا قرار دارد و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.

تاریخ ساخت این مسجد به سال هشتم هجری برمی‌گردد که امام علی(ع) به یمن سفر کردند، آثار باستانی حکایت از آن دارد که زنی یمنی که نامش همانطور که در کتیبه نشان داده شده است (سعیده البزرجیه) در سفر امام علی (ع) به یمن به اسلام گروید و مسجد را ساخت و نام مسجد را امام علی بن ابی طالب(ع) نهاد.

خاطره بسیاری از یمنی‌ها درباره اقامه نماز در مسجد امام علی بن ابیطالب (ع) و صحبت در مورد سفر امام علی (ع) به یمن و تمجید ایشان از یمنی‌ها پیوند خورده است.

وصف مسجد

سبک معماری مسجد قدیمی است و بر کتیبه های داخل مسجد، نام محمد رسول الله – علی ولی الله – فاطمه (س) و حسن (ع) و حسین(ع) آمده است که نشان از جایگاه بزرگ اهل بیت علیهم السلام در قلب مردم یمن دارد.

امیرالمؤمنین (ع) در یمن

سیره نویسان ذکر کرده اند که پیامبر (ص) خالد را به یمن فرستاد و آنها را به اسلام دعوت کرد، او شش ماه در میان آنها ماند، اما کسی جواب او را نداد و این باعث شد تا پیامبر اکرم(ص)، اما علی(ع) را به یمن فرستاد.نماز صبح را در آنجا اقامه کرد و نامه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را خواند و پس از آن، تمام قبیله همدان در یک روز اسلام آوردند و مردم یمن با اسلام بیعت کردند. رسول خدا (ص) برای خدا به سجده کرد و دو بار فرمود: «سلام خدا بر قبلیه همدان»

پیامبراکرم(ص)، یک بار دیگر حضرت علی(ع) را به عنوان قاضی به یمن فرستاد و بر سینه او زد و فرمود: (اللهم سدّده ولقّنه فصل الخطاب). این مسئله نشان می دهد که حضرت علی(ع) مدت زیادی در یمن بوده که در آن به قضاوت مشغول بوده است.

شیعیان یمن

برخی ادعا می کنند که تفکر شیعی با آن کشور بیگانه و یا از کشورهای فارس وارد شده است، اما مرور سریع تاریخ خلاف آن را ثابت می‌کند و ندای اسلام با تلاش امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) به یمن رسید و خود شروع به دعوت قبایل یمن به اسلام کرد.

این قبایل داوطلبانه و به ابتکار خود وارد اسلام می شدند و با اهل خود به مدینه منوره می‌رفتند و اسلام آوردن خود را اعلام می‌کردند. بر اساس شواهد تاریخی، برخی از قبایل یمن در حجه الوداع و در مراسم غدیر خم شرکت کردند و سخنان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را که گفت «هر که من مولای او هستم علی مولای اوست» را شنیدند. مردم یمن شخصیت امیرالمؤمنین علیه السلام را خوب می شناختند و از دوستداران و پیروان آن حضرت بودند.

موقعیت جغرافیایی یمن

جمهوری یمن در جنوب غربی شبه جزیره عربستان و جنوب غربی قاره آسیا واقع شده است. مساحت آن حدود نیم میلیون کیلومتر مربع است.جمعیت یمن به بیش از ۲۰ میلیون نفر رسیده است. مسلمانان اکثریت مردم این کشور را تشکیل می دهند. ۴۷ درصد جمعیت یمن را شیعیان تشکیل می‌دهند

شیعیان اثنی عشری در شهرهای عدن و صنعا حضور گسترده دارند و در شهرهای دیگر مانند الجوف، مأرب، ذمار و ورداع نیز حضور دارند.

آزار و اذیت شیعیان زمان معاویه در یمن

مورخان ذکر می‌کنند که صنعا در فرقه گرایی اهل بیت علیهم السلام از نظر تاریخی با کوفه قابل قیاس بود، اما چنان که تاریخ یمن ذکر می کند، دچار فجایع غیرقابل تصوری شد، که کشتند، اسیر و مصلوب کردند. قدرت تشیع در یمن دلیلی شد تا بنی امیه به شیعیان آنجا حمله کنند، زیرا معاویه بسر بن ارطاه را به یمن فرستاد و بیش از سی هزار نفر را که به حضرت علی(ع) وفادار بودند، را کشتند که از جمله آنان، فرزندان عبید الله بن عباس بودند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا