خرید تور تابستان ایران بوم گردی

پرسش زیدآبادی درباره عملیات ۷ اکتبر حماس

احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی، در کانال تلگرامی خود نوشت:

همهٔ کسانی که عملیات ۷ اکتبر حماس علیه اسرائیل را اقدامی “راهبردی” توصیف کردند، تمام دستاوردهای این عملیات را در “ضربه به اسرائیل” خلاصه کرده‌اند.

حالا پس از گذشت بیش از چهارماه از آن عملیات، این افراد باید توضیح دهند که فلسطینی‌ها بخصوص سازمان حماس از آن عملیات چه نفع مشخصی برده است؟

در پاسخ به این پرسش اغلب گفته می‌شود، اسرائیل به رغم شخم زدن نوارغزه، هنوز پس از گذشت چهارماه به اهداف اعلام شدهٔ خود دست نیافته است. مسئله اما به نظر من این است که حماس چه اهداف استراتژیکی از عملیات داشته و به کدام‌یک از آنها رسیده است؟

سطح و حجم و عمق ویرانی در نوارغزه و وضعیت بی‌نهایت مصیبت‌بار و دلخراش مردم آن، عیان و آشکار است.
این حجم از ویرانی و گرسنگی و مرگ در کجای معادله پاسخ داده می‌شود؟

می‌دانم که برخی محافل صاحب قدرت، از طرح این نوع پرسش‌ها برانگیخته و عصبی می‌شوند، اما شرایطی که در نوارغزه در حال رقم‌خوردن است، عریان‌تر و جدی‌تر و مصیبت‌بارتر از آن است که بتوان بیش از این، از زیر بار پاسخ به این سنخ پرسش‌ها شانه خالی کرد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. آقای زید آبادی به درستی از حجم عظیمی از ویرانی
  و گرسنگی و مرگ در غزه سخن می گویند.
  ولی همه دنیا اسرائیل را مسئول این امر می دانند.
  علاوه بر آن این حجم عظیم ویرانی ناشی از یک
  ایدئولوژی فرسوده است.

  3
  1
 2. در هر صورت باید کارشناسان نظامی مانند سردار علایی یا امرای ارتش که بیطرف هستند نسبت به این موضوع مهم و تعیین کننده نظر دهند ، ولی هر انسان معقول و منصفی میداند که این حرکت حساب نشده و بیشتر به ناشیگری و شاید یک حربه و تله ای از طرف نفوذی های اسراییل باشد که با طعمه قرار دادن عده ای از نفوس خود نفس غزه و حماس را به شمارش انداخت و به اهدافی که می خواست رسید و جان بیش از بیست و هفت هزار انسان را به هدر داده و خسارات مادی هم به جای خود.

 3. خُب دلیلش اینه که امثال این فرد حداکثر تا نوک دماغشون رو میتونن ببینن نه بیشتر و الا چنین پرسشی و در پی آن چنان تحلیل سطحی ای را از خود صادر نمی نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا