خرید تور تابستان ایران بوم گردی

اهتمام پیامبر به اقناع عمومی جامعه

حجت الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

مردم “ستون استوار” جامعه هستند و حکومت زمانی موفق است که حاکمان، محبوب قلوب عموم مردم باشند و راه رسیدن به محبوبیت، بها دادن به مردم است. باید آمال مردم اهداف حکومت باشد و مردم نسبت به اقدام‎های حکومت قانع شوند و به این اطمینان برسند که حاکمان جز صلاح و فلاح آنان، غایت دیگری ندارند و برای تحقق این غایت، هیچ سستی و قصوری به خود راه نمی‌دهند. توجیه و اقناع افکار عمومی باید سرلوحه برنامه‌های حاکمان باشد زیرا راه سلطه بر قلوب از اقناع افکار عمومی می‌گذرد. چنانچه افکار عمومی نسبت به رفتارهای حاکمیت و حاکمان قانع نشود و اهتمام بر اقناع عمومی نباشد، بین مردم و حاکمیت شکاف افتاده و روز به روز بر عمق این شکاف افزوده شده و خناسان هم با استفاده از این شکاف اعتمادی، می‌توانند برنامه‌های ضد مردم و ضد حکومت خود را پیش ببرند.

رسول خدا با هجرت به مدینه و پذیرش از طرف مردم مدینه اعم از مسلمان، یهودی و بت‌پرست، بنا بر عهدهایی که با آنان بست، علاوه بر شأن نبوت و رسالت، حاکم مدینه هم شد و باورش این بود که حکومت باید در ایجاد و تداوم مبتنی بر خواست حقیقی مردم باشد لذا در همه اعمال و رفتار حکومتی‌اش اقناع عمومی را مورد اهتمام جدی قرار ‌داد که در اینجا یک نمونه را یادآور می‌شویم:

کافی از امام صادق(ع) نقل می‌کند:
«أُتِيَ النَّبِيُّ(ص) بِشَيْ‌ءٍ فَقَسَمَهُ فَلَمْ يَسَعْ أَهْلَ الصُّفَّةِ جَمِيعاً فَخَصَّ بِهِ أُنَاساً مِنْهُمْ فَخَافَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) أَنْ يَكُونَ قَدْ دَخَلَ قُلُوبَ الْآخَرِينَ شَيْ‌ءٌ فَخَرَجَ إِلَيْهِمْ فَقَالَ مَعْذِرَةً إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ إِلَيْكُمْ يَا أَهْلَ الصُّفَّةِ إِنَّا أُوتِينَا بِشَيْ‌ءٍ فَأَرَدْنَا أَنْ نَقْسِمَهُ بَيْنَكُمْ فَلَمْ يَسَعْكُمْ فَخَصَصْتُ بِهِ أُنَاساً مِنْكُمْ خَشِينَا جَزَعَهُمْ وَ هَلَعَهُمْ.(کافی، ج3، ص550)
مقداری خوردنی و پوشیدنی به دست رسول خدا رسید و ایشان دید به همه اهل صفّه[نیازمندانی که زیر سایبانی در مسجد مدینه زندگی می‌کردند] نمی‌رسد ناچارا آن را بین جمعی از آنان تقسیم کرد. با تمام شدن اجناس و محروم ماندن جمعی، رسول خدا بیمناک شد که مبادا آنان که سهمی دریافت نکرده‌اند، مسأله‌دار و دل‌چرکین شوند[این دل‌چرکین شدن در صورت عددم اقناع، طبیعی هم هست]؛ لذا در جمع آنان حاضر شد و در حضور آنان از خدا و آنان عذر خواست و توضیح داد که مقداری اجناس به دست ما رسید و ما خواستیم آن را بین همه شما تقسیم کنیم ولی دیدیم کفاف نمی‌دهد و قابل تقسیم بین همه شما نیست ناچاراً آن را بین جمعی که نیاز بیشتری داشتند و خوف ناتوانی آنان از تحمل سختی گرسنگی و برهنگی و از پادرآمدن آنان می‌رفت، تقسیم کردیم.

طبیعی است حکومت و حاکمی که این قدر به مردم بها دهد و در صدد قانع و راضی کردن آنان باشد، محبوب مردمش خواهد بود و خواهد ماند. امید که اقتدا به سیره رسول خدا سرلوحه عمل مسئولان جمهوری اسلامی باشد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا