خرید تور تابستان ایران بوم گردی

حذف غیرمنتظره سه کاندیدای طیف قالیباف از لیست اصولگرایان؛ توانگر، پیرهادی و محبی!؟ | در غیاب اکثریت اصلاح طلبان و حضور اندک میانه روها اصولگرایان در مقابل هم قرار گرفته اند

به نظر می رسد سه نماینده اصولگرای طیف قالیباف یعنی مجتبی توانگر، جلیل محبی و محسن پیرهادی از لیست ائتلاف اصولگرایان حذف شده اند. این در حالی است که انتظار نمی رفت دهنوی در لیست باشد که همچنان در این لیست است. همچنین به نظر می رسد بر اساس آمارهای قبلی تهران پایین ترین درصد مشارکت در انتخابات را داشته باشد

جلیل محبی در توییتر خود نوشت: شانا، امت، وحدت، مصاف، صدای ملت و ندا لیست های تهران هستند.

این فعال سیاسی نزدیک به قالیباف از لیست علی مطهری یعنی صدای ملت حمایت کرده بود.

خبرآنلاین در این باره نوشت:

ازار لیست های انتخاباتی در اردوگاه اصولگرایان داغ شده است اما نگاه ها بر دو لیست اصلی این اردوگاه متمرکز شده است، یک سو لیست شورای وحدت که چند روز پیش منتشر شد و حالا لیست مشترک شانا – پایداری که با تفاوتی محسوس نسبت به لیست ۹۸ منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با انتشار لیست مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری برای تهران، که البته براساس شنیده های خبرگزاری اصولگرای تسنیم است نه به صورت رسمی، مشخص شد که خبری از وحدت و لیست واحد در جریان اصولگرا نیست و آنها با ۲ لیست اصلی «شورای وحدت» و لیست مشترک «شورای ائتلاف – جبهه پایداری» و همچنین لیست‌های دیگری مانند امنا می‌خواهند در انتخابات مجلس دوازدهم به‌جای رقابت با اصلاح‌طلبان با یکدیگر رقابت کنند.

اشتراک صفر لیست شورای وحدت با لیست اصولگرایان در انتخابات ۹۸

براساس آنچه تاکنون در خبرگزاری‌ها منتشر شده، لیست شورای وحدت برای تهران اشتراکی با لیستی که در جریان انتخابات مجلس یازدهم منتشر شده بود، ندارد. 

لیست امسال شورای وحدت با لیست منتشر شده شانا-پایداری نیز هیچ اشتراکی ندارد، این موضوع را می توان در شرط و شروطی که هر دو شورا برای کاندیداهای خود گذاشته اند تفسیر کرد. چه آنکه شورای وحدت کاندیداهای خود را از حضور در لیست شانا منع کرده است و شانا و پایداری نیز چنین منعی را برای کاندیداهای خود قابل هستند.

۱۱ اشتراک بین لیست ۱۴۰۲ و ۱۳۹۸ شانا و پایداری

از سویی لیست منتشرشده از سوی شورای ائتلاف و جبهه پایداری که نشان از هم‌پیمانی قالیباف با محصولی و آقاتهرانی دارد، با فهرست نهایی اصولگرایان در تهران در انتخابات مجلس یازدهم تنها ۱۱ اشتراک دارد و مانند دور گذشته، در صدر آن محمدباقر قالیباف و مرتضی آقاتهرانی نشسته اند. ۹ نفر دیگر مشترک در لیست امسال با لیست ۹۸ عبارتند از؛ دهنوی، روح‌الامینی، قاسم‌پور، شریعتی، شریفیان، خضریان، کوثری، لاجوردی و رضوانی.

البته از میان ۳۰ نماینده مجلس فعلی تهران سیدرضا تقوی، میرسلیم و نادران کاندیدای این دور از انتخابات نشده اند. فاطمه رهبر نیز در لیست اولیه شورای ائتلاف بود که در دوران کرونا فوت کرد و محمد کوثری در انتخابات میان‌دوره‌ای جایگزین او شده بود. سیداحسان خاندوزی نیز بعد از شروع به کار دولت سیزدهم به عنوان وزیر اقتصاد از مجلس خداحافظی کرد.

کدام نمایندگان فعلی تهران از لیست ۱۴۰۲ حذف شدند؟

زهره الهیان، مجتبی توانگر، محسن پیرهادی، مجتبی رضاخواه، سمیه رفیعی، ابوالفضل عموئی، اقبال شاکری، نظام الدین موسوی، احمد نادری، سیدمحمود نبویان، سیدعلی یزدی خواه، رضا تقی پور، بیژن نوباوه و روح الله ایزدخواه کاندیداهای لیست ۹۸ هستند که در لیست ۱۴۰۲ حذف شده اند.

این اتفاق درحالی افتاده است که پیشتر شورای ائتلاف مدعی بود همه نمایندگان فعلی تهران مورد حمایت آنها هستند و یک مبنای اختلاف این شورا با شورای وحدت بخاطر اصرار شانا بر حمایت مجدد از این کاندیداها بود اما شورای وحدت مدعی بود که عملکرد نمایندگان فعلی تهران در مجلس قابل قبول نیست و باید تغییر کنند.

از سوی دیگر در لیست شورای ائتلاف حضور مشاوران و معاونان فعلی قالیباف پررنگ است، خاصه «احدیان» مشاور قالیباف، که نامش این روزها در جدل با رائفی‌پور هم گره خورده است.

ناشناس ها پشت چهره های شاخص پنهان شدند

نکته مورد توجه دیگر حضور چهره‌های ناشناس و گم‌نام در لیست های انتخاباتی است که تا به امروز منتشر شده است، چهره های گمنامی که گویا قرار است پشت نام چند چهره نام‌آشنا پنهان شوند تا بلکه وارد مجلس دوازدهم‌ شوند. 

**در جدول ذیل اسامی کاندیداهای حذف شده از دو لیست قرمز رنگ شده اند. لیست کاندیداهای مشترک نیز با قلم مشکلی مشخص شده است.

لیست واحد اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهملیست «شورای وحدت» در انتخابات مجلس دوازدهملیست مشترک «شورای ائتلاف و جبهه پایداری» در انتخابات مجلس دوازدهم
محمدباقر قالیبافمنوچهر متکیمحمدباقر قالیباف
مرتضی آقاتهرانیکمال اکبریمرتضی آقاتهرانی
سیدمصطفی میرسلیملاله افتخاریمصطفی غفاری
عزت الله اکبری تالارپشتیعلی اکبر ترابیمرتضی کامل نواب
زهره الهیانسیدجواد جلالیسیدمجتبی صفایی
محسن پیرهادیمرتضی چیت سازیانسعید احدیان
سیدرضا تقویحبیب الله حبیبیبابک نگاهداری
مجتبی توانگرابراهیم حسن بیگیسعید آجرلو
سیداحسان خاندوزیسیدجواد حسینیشکری
سیدمحسن دهنویزهرا حجازی زادهسیدمحسن دهنوی
مجتبی رضاخواهسیدابوالقاسم رئوفیانمحمدابراهیم رسولی
سمیه رفیعیعلی آرش رناسیحسن خجسته
فاطمه رهبر /جایگزین محمد کوثریعلی روزبهانیمحمد کوثری
عبدالحسین روح الامینیسیدمهدی رفیعیعبدالحسین روح الامینی
فاطمه قاسم پورحمیدرضا سیفیفاطمه قاسم‌پور
مالک شریعتی نیاسرسیدسعید سیدآقابنی هاشمیمالک شریعتری نیاسری
مهدی شریفیانمصطفی زندیمهدی شریفیان
ابوالفضل عموئیفرید شهابالهه عطایی
اقبال شاکریحسن صفرخانیمحمدحسین بحرینی
سیدنظام الدین موسوینیره قویعلیرضا سلیمی
الیاس نادرانفریدون قدیری ابیانهاصغر پورمحمدی
احمد نادریصادق کرمیزهرا قلنبر
سیدمحمود نبویانسمیه گلپور کمرکوهیحسین نجابت
سیدعلی یزدی خواهسیدهمایون عباسیفاطمه حائری
علی خضریانحلیمه عالیعلی خضریان
زهره سادات لاجوردیسعید مهدوی کنیزهره سادات لاجوردی
رضا تقی پورزهرا عباس‌زاده تالارپشتیمجتبی زارعی
بیژن نوباوهاحمدعلی یوسفیمحمود دهقانی
غلامحسین رضوانیفیصل مرداسیغلامحسین رضوانی
روح الله ایزدخواهلیلا لاریجانیزهره طبیب‌زاده

انتخاب در این باره نوشت:

شنیده‌ها حاکی از آن است، پس از انتشار این لیست، مالک شریعتی و فاطمه قاسمپور طی نامه‌ای اعلام کرند لیست منتشر شده، بیشتر شباهت به لیست مشهد دارد، اکثر اسامی از اطرافیان قالیباف هستند.

کانال نمایندگان نوشت: اعضای هیات انتخاب شانا فهرست مشترک این ائتلاف و جبهه پایداری را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کردند.

محمدباقر قالیباف، حجت الاسلام والسلمین مرتضی آقاتهرانی، مصطفی غفاری، مرتضی کامل نواب، سیدمجتبی صفایی، سعید احدیان، بابک نگاهداری، سعید آجرلو، ‏شکری (شهرری)، شریفیان (اسلامشهر)، امیرابراهیم رسولی، حسن خجسته، اصغر پورمحمدی، حسین نجابت، ‏فاطمه قاسمپور، زهرا قلنبر، فاطمه حائری، الهه عطایی، ‏حجت الاسلام محمدحسین بحرینی، حجت الاسلام علیرضا سلیمی، ‏محمد کوثری، مالک شریعتی، عبدالحسین روح‌الامینی، محسن دهنوی، ‏علی خضریان، غلامحسین رضوانی، مجتبی زارعی، محود دهقانی، زهره سادات لاجوردی، زهره طبیب‌زاده


شنیده‌ها حاکی از آن است، پس از انتشار این لیست، مالک شریعتی و فاطمه قاسمپور طی نامه‌ای اعلام کرند لیست منتشر شده، بیشتر شباهت به لیست مشهد دارد، اکثر اسامی از اطرافیان قالیباف هستند.

جبهه پایداری هم معتقد است برخی اسامی که در لیست هستند، فساد خود و اطرافیان‌شان محرز است که نباید در لیست قرار بگیرند و اینکه این جبهه اصلا اسامی مورد نظر خود را رسما اعلام نکرده

تابناک نوشت:

8 روز تا یازدهم اسفند و برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری باقی است. در این روز‌ها، برگزارکنندگان انتخابات، دنبال فراهم آوردن برگزاری انتخابات و فعالان سیاسی هم به دنبال تبیین مواضع و گا‌ه کنایه به جناح رقیب در فضای مجازی هستند. در مطالب زیر مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.کد خبر:۱۲۲۳۲۱۳تاریخ انتشار:۰۳ اسفند ۱۴۰۲ – ۰۰:۴۹22 February 2024

نن

8 روز تا یازدهم اسفند و برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری باقی است. در این روز‌ها، برگزارکنندگان انتخابات، دنبال فراهم آوردن برگزاری انتخابات و فعالان سیاسی هم به دنبال تبیین مواضع و گا‌ه کنایه به جناح رقیب در فضای مجازی هستند. در مطالب زیر مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.

وزیر کشور: آینده ایران دست رای اولی‌ها است
وزیر کشور تصریح کرد: جوانی که در ۱۱ اسفند پای صندوق می آید و جوانان رای اولی با مطالبه‌گری می‌خواهند ایران را بسازند و این افراد کسانی هستند که آینده ایران به دست آنها خواهد بود.احمد وحیدی روز چهارشنبه با حضور در گردهمایی پنج هزار نفری دختران رای اولی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکزی افزود: جوان یعنی پویایی، آزادگی، ساختن آینده که در وجود شما جوانان متبلور است، امروز در آستانه میلاد مهدی موعود و در روز میلاد حضرت علی اکبر(ع) جشن ظهور با ۱۱ اسفند پیوند خواهد خورد که در آن اراده جوانان ما یک بار دیگر در صحنه خواهد درخشید.

فرزند آیت‌الله مهدوی کنی کاندیدای انتخابات مجلس دوازدهم شد 
عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه با دعوت جامعه، نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی شده‌ام، گفت: با شورای وحدت و شورای ائتلاف برای حضور در لیست ها رایزنی‌ داشتم.محمد سعید مهدوی کنی، با بیان اینکه در انتخابات مجلس نامزد شده‌ام، اظهار کرد: جامعه روحانیت لیست جدا نداده دنبال اتحاد نیروهای انقلاب است در شورای مرکزی مقرر شد چند نفر از اعضای شورای مرکزی نامزد شوند لذا مقرر شده که بنده نامزد شوم.

لیست دقیق شورای وحدت اصولگرایان برای انتخابات مجلس 
شورای وحدت نیروهای انقلاب، فهرست انتخاباتی خود در تهران را منتشر کرد. بنا به اعلام روابط عمومی شورای وحدت این فهرست با سرلیستی منوچهر متکی به ترتیب حروف الفبا این شرح است:

1 – کمال اکبری
2 – لاله افتخاری
3 – علی‌اکبر ترابی
4 – سید جواد جلالی
5 – مرتضی چیت‌سازیان
6 – حبیب اله حبیبی
7- ابراهیم حسن بیگی
8 – سید جواد حسینی
9 – زهرا حجازی‌زاده
10- سید ابوالقاسم رئوفیان
11 – علی آرش رناسی
12 – علی روزبهانی
13 – سید مهدی رفیعی
14- حمیدرضا سیفی
15 – سید سعید سیدآقابنی هاشمی
16 – مصطفی زندی
17 – فرید شهاب
18 – حسن صفرخانی
19 – نیره قوی
20 – فریدون قدیری ابیانه
21- صادق کرمی
22 – سمیه گل پور کمرکوهی
23 – زهرا عباس‌زاده تالارپشتی
24- حلیمه عالی
25 – فیصل مرداسی
26- سعید مهدوی کنی
27 – منوچهر متکی
28 – علی یزدی‌خواه
29 – احمدعلی یوسفی

بنا بر اعلام شورای وحدت یک کاندیدای زن به لیست این تشکل سیاسی اصولگرا برای انتخابات مجلس دوازدهم تا روزهای آتی اضافه می‌شود

احتمال حضور باهنر در لیست شورای وحدت چقدر است؟
متکی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال قرارگرفتن محمدرضا باهنر در فهرست شورای وحدت در کرمان، اظهار کرد: انتخاب نامزدها در استان‌ها برعهده شورای وحدت استان‌هاست‌. اگر شورای وحدت استان به نتیجه نهایی درباره نامزد یا نامزدها در چارچوب دستورالعمل شورای وحدت، برسد با آنان مخالفتی نداریم. اما اگر در موردی به اختلاف برسند یا نتوانند تصمیم بگیرند، از تهران به این موضوع رسیدگی می‌شود و کرمان از این قاعده مستثنی نیست.

اعلام لیست نهایی شورای ائتلاف تبریز با سرلیستی میرتاج‌الدینی
پس از رای گیری از اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، لیست نهایی این شورا برای حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو مشخص شد.در این جلسه حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمدرضا میرتاج الدینی با کسب ۲۶ رای حائز اکثریت آرا شد و عهده‌دار سرلیستی این جریان اصولگرایی در حوزه  آذربایجان شرقی، خواهد بود.

اسامی اعضای لیست شورای ائتلاف در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در ادامه آمده است:

۱- محمدرضا میر تاج الدینی
۲- علی آجودان زاده
٣- علیرضا نوین
۴- علیرضا منادی
۵ روح‌الله متفکر آزاد
۶- علی جعفری آذر

همسر واعظی: اکثریت زنان لیست صدای ملت از حزب اعتدال و توسعه هستند
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه شش نفر از لیست سی نفره صدای ملت زنان هستند،گفت: اکثریت این زنان عضو حزب اعتدال و توسعه هستند.پروین داداندیش، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در گفتگو با برنا در مورد اینکه چند نفر از اعضا حزب اعتدال و توسعه در لیست صدای ملت قرار دارند، گفت: قطعا از سی نفر کاندیدایی که در لیست صدای ملت قرار دارند شش نفر خانم هستند و از این تعداد شش نفر خانم، بیشتر اعضا از حزب اعتدال و توسعه هستند.

خضریان: جبهه پایداری در صورت نرسیدن به وحدت لیست جداگانه‌ای می‌دهد
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با بیان اینکه از امشب بررسی کاندیداهای جبهه پایداری در تهران شروع می شود، گفت که جبهه پایداری در صورت نرسیدن به وحدت با سایر گروه‌های انقلاب اسلامی لیست ۳۰ نفره جداگانه‌ای در تهران منتشر خواهد کرد.

عضو مجلس خبرگان: ۹۰ درصد مذاکرات خبرگان قابل انتشار است
آیت‌الله محمدی عراقی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه مردم حق دارند و برای‌شان سوال است که در این مدت در خبرگان یا در کمیسیون‌ها چه می‌گذرد، گفت: قانون اساسی ما می‌گوید انتشار همه اخبار و اطلاعات برای مردم آزاد است الاّ در دو چیز، یک اینکه مخل مبانی اسلام باشد و دوم برخلاف امنیت ملی باشد. من نمی‌گویم همه مذاکرات منتشر شود ولی معتقدم ۹۰ درصد از مذاکرات خبرگان مخل مبانی اسلام نیست و نباید مردم از آن بی‌اطلاع باشند.

نظر حداد عادل درباره احتمال ائتلاف با جبهه پایداری: به نتیجه خوشبین هستیم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه از سوی ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری در حال مذاکره هستیم، گفت: ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری بر اساس گفت‌وگو پیش می‌رود و در حال حاضر به نتیجه ائتلاف خوشبین هستیم.

کواکبیان: لیست انتخاباتی علی مطهری کاملاً شخصی است
دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: ما در تهران داوطلب نداریم و مطهری در زمان بستن لیست از ما نخواسته که داوطلبی را معرفی کنیم.مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری، گفت: علی مطهری خودش لیست را بسته و لیست صدای ملت یک لیست شخصی است.آن گونه که ایرنا روایت کرده، دبیرکل حزب مردم سالاری افزود: تنها یکی دو حزب اصلاح طلب در لیست صدای ملت هستند که این به معنای آن نیست که این لیست اصلاح طلبان است.

کیهانیان: شورای وحدت ۴ سرلیست دارد
علی کیهانیان در حاشیه مراسم رونمایی از فهرست ۳۰ نفره شورای وحدت در نمایشگاه رسانه های ایرانی در گفت و گو با خبرنگار حوزه احزاب ایرنا درپاسخ به این‌ سوال که سرلیست شورای وحدت کیست؟ گفت: هدف ما براین بود تا طرحی متفاوت نسبت به انتخابات گذشته ارائه دهیم، از این رو سرلیست را به فضا و حرکتی که شورای وحدت دنبال می‌کند، اختصاص دادیم.وی حرکت سیاسی شورای وحدت را برگرفته از حضور احزاب، اقشار و روحانیت دانست و اعلام کرد: تصمیم گرفته شد ۴ نفر به عنوان شاخص لیست معرفی شوند.عضو هیأت عالی شورای وحدت گفت: براین اساس، یک نفر به عنوان نماینده ای از جامعه دیپلماسی کشور، یک نفر به عنوان نماینده بانوان، یک نفر از نماینده روحانیت و یک نفر دیگر به عنوان نماینده صنعتگران و جامعه کشاورزی و کارکردی در صدر فهرست خواهند بود و مابقی دوستان ذیل این ۴ نفر تعریف می‌شوند.

رئیس شورای ائتلاف: احتمال توافق با جبهه پایداری بالاست
رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی شهر تهران، احتمال توافق این شورا با جبهه پایداری بالا دانست و گفت: نظر شخصی من این است که ۵۰ درصد از ترکیب لیست شورای ائتلاف چهره‌های جدید خواهند بود.پرویز سروری در گفت‌وگویی درباره اشتراک صفر لیست شورای ائتلاف با شورای وحدت، اظهار کرد: ما براساس اشتراک صفر معتقدیم کسانی که در لیست ما هستند انحصاری ما باشند. به هیچ گروهی نظری نداریم و همه گروه‌ها برای ما محترم هستند اما برای انسجام پساانتخابات در مجلس، معتقدیم این اتفاقاتی که صورت می‌گیرد آثارش را در مجلس نشان می‌دهد و یک کار تشکیلاتی این اجازه را به ما نمی‌دهد.

اسامی بخشی از لیست صدای ملت و رئیس ستادشان مشخص شد
به نوشته فارس یک منبع آگاه اصلاح طلب گفت: بخش عمده ای از لیست صدای ملت که مورد حمایت اصلاح طلبان و برخی از احزاب این جریان سیاسی است مشخص شده و اسامی کامل و فهرست ۳۰ نفره، فردا در یک نشست خبری اعلام خواهد شد.

این منبع آگاه درباره اسامی که تا این لحظه در لیست قرار گرفته اند گفت: آقایان علی مطهری، سید محمد بطحایی، هوشنگ بازوند، منصور حقیقت پور، رضاامیدوارتجریشی، محمدعلی پرستاری، محمد اکرمی، علی عباس پور، اسماعیل دوستی، مهدی تندگویان، محبوب حضرتی و خانم ها پروین داد اندیش، زهرا ساعی و عفیفه عابدی در این لیست حضور دارند.

وی افزود: افرادی مثل خانم تاج الدین از کارگزاران از حضور در لیست انصراف داده و افرادی مثل حجت الاسلام مازنی، مصطفی خانزادی، محسن علیجانی، مهدی شیخ و علیرضا خامسیان حضورشان در لیست قطعی نشده است و آقای مطهری و بقیه دوستان مشغول بررسی رزومه ها و تبادل نظر درباره این افراد و بستن لیست نهایی هستند و انشاءالله فردا در یک نشست خبری جزییات آن اعلام خواهد شد.

وی در ادامه گفت: همچنین آقای اسماعیل دوستی عضو سابق شورای شهر تهران و از اعضای لیست صدای ملت ریاست ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان را بر عهده گرفته است.

واکنش جواد امام به رای اعتراضی که روحانی مطرح کرد
سخنگوی جبهه اصلاحات با اشاره به صحبت‌های حسن روحانی درباره رای اعتراضی اظهار کرد: رای اعتراضی به چه کسی بدهیم؟ این رای را به سبد تندروها بریزیم؟ به عنوان یک اصلاح طلب و شهروند کوچک و خادم ملت تقاضایم این بوده است که بر اساس آنچه در قانون اساسی ما آمده است، حقوق ملت را محترم بشناسیم و حق تعیین سرنوشت را به مردم بدهیم.

رفتار تبلیغی نامزدان انتخاباتی درفضا مجازی و حقیقی رصد می شود
رئیس بررسی تبلیغات انتخاباتی استان خراسان شمالی در برنامه گفتگوی ویژه خبری ضمن بیان فلسفه وجودی این نهاد قانونی گفت: رفتار تبلیغی نامزدان انتخاباتی در فضای حقیقی و همچنین فضای مجازی رصد می شود. عبدالصمد صفر نژاد دوم اسفندماه در این باره افزود: تخلفات انتخاباتی نامزدان توسط هیئت بازرسی، هیئت نظارت بر انتخابات و دستگاه قضایی مورد بررسی قرار می گیرد و با آن برخورد خواهد شد و در زیرمجموعه هیئت بررسی تبلیغات انتخاباتی نیز کمیته ای شکل گرفته که فضای مجازی را رصد می کند. 

خبرآنلاین به نقل از خراسان نوشت:جز در دوره اول انتخابات مجلس که مشارکت تهرانی ها بیشتر از مشارکت کل کشور بوده است، در بقیه انتخابات ها میزان مشارکت بافاصله چشمگیری پایین تر از میانگین مشارکت کل کشور بوده است. 

در نخستین انتخابات مجلس درسال ۱۳۵۸میزان مشارکت در کل کشور ۵۲.۱۴ درصد بود. میانگین مشارکت مردم استان تهران در این دوره از انتخابات ۶۱ درصد بود. در دومین دوره مجلس ۶۴.۶۴ درصد پای صندوق‌های رای رفتند. در همین حال میزان مشارکت شهروندان تهرانی ۶۰ درصد بوده است.

در سومین دوره انتخابات مجلس درصد مشارکت کمی کاهش پیدا کرد و به عدد ۵۹.۷۲درصد رسید. سهم مشارکت تهران هم ۴۳درصد بود که نسبت به دو دوره گذشته کاهش معنادار مشارکت را نشان می‌دهد.

روند نزولی مشارکت در دوره چهارم مجلس نیز ادامه پیدا کرد و ۵۷.۸۱ درصد رای دادند که دوباره شاهد کاهش مشارکت تهرانی ها یعنی به میزان ۳۹درصد بوده‌ایم.

ترمز روند نزولی مشارکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس کشیده شد و میزان مشارکت به عدد بی سابقه ۷۱.۱درصد رسید. میزان مشارکت مردم استان تهران در این دوره ۵۶ درصد بود.

از ششمین دوره انتخاب مجلس دوباره مشارکت نزولی شد و به ۶۷.۳۵ درصد رسید. ۴۷ درصد مردم استان تهران در این دوره پای صندوق‌های رای رفتند.

در دور هفتم ۵۱.۲۱ درصد رای های خود را به صندوق انداختند. میزان مشارکت مردم تهران در این دوره ۳۷ درصد بود.

مشارکت مردم تهران در انتخابات دور هشتم مجلس به ۵۵ درصد رسید ودر این دوره تنها ۳۰درصد مردم استان تهران پای صندوق‌های رای رفتند.

در دوره نهم ۶۴.۲درصد در انتخابات مشارکت داشتند و مشارکت مردم استان تهران هم ۴۸درصد ثبت شده است.

مشارکت در دور دهم تغییر چشمگیری پیدا نکرد و عدد ۶۱.۸۳ درصد به ثبت رسید و ۵۰ درصد از واجدان شرایط تهران در این انتخابات پای صندوق‌های رای رفتند.

در دور یازدهم در سطح ملی ۴۲.۵درصد مردم در انتخابات شرکت کردند که نرخ مشارکت در استان تهران به ۲۶درصد رسید( آمار مشارکت در مجلس یازدهم در گزارش روزنامه خراسان نیامده است)

بانگاهی به آمار و ارقام می توان فهمید که جز در دوره اول انتخابات مجلس که مشارکت تهرانی ها بیشتر از مشارکت کل کشور بوده است، در بقیه انتخابات ها میزان مشارکت بافاصله چشمگیری پایین تر از میانگین مشارکت کل کشور بوده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. به همان دلیل پنجم که تحریمها افزایش پیدا می کند شرکت نمی کنم تا اقتصادمان را به تصمیمات آمریکائیها گره نزنیم

    1
    4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا