خرید تور تابستان ایران بوم گردی

حزب اتحاد: کاندیدا نداریم

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در آستانه‌ی برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: شرایط مشارکت جهت ارائه لیست فراهم نیست. در هیچ حوزه انتخابیه کاندیدا یا فهرست مورد تایید نداریم.

این حزب با طرح این موضوع که «جریان حاکم … عملا شرایطی را پیش آوردند … که رغبتی در احزاب و سازمان‌های سیاسی اصلاح‌طلب جهت ثبت‌نام افراد مورد اعتماد خود باقی نگذاشت»، همچنین به ردصلاحیت شخصیت‌هایی اشاره کرده است.

این در حالی است که به گزارش انصاف نیوز، تعدادی از اعضای حزب اتحاد در سراسر کشور ازجمله دو عضو شورای مرکزی این حزب در انتخابات مجلس ثبت نام کردند. اختلاف بر سر ثبت نام آنها به استعفاهایی منجر شد ازجمله رئیس شعبه‌ی کرمان این حزب که در انتخابات تایید صلاحیت هم شده، استعفا داده است. دو عضو شورای مرکزی نیز پس از سخت‌گیری انجام شده استعفا داده‌اند.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «حزب اتحاد ملت در کنار سایر اعضای جبهه اصلاحات ایران متکی به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و در چارچوب حقوق و تکالیف اخلاقی و قانونی خود، ضمن تاکید بر راهبرد متین و جامع انتخاباتی جبهه اصلاحات و رعایت تعهدات و مصوبات آن در مورد انتخابات اخیر، اعلام می‌کند که متاسفانه شرایط مشارکت را برای خود جهت ارائه لیست در این دوره از انتخابات فراهم نمی‌بیند و ضمن احترام به همه افرادی که اجازه‌ ورود در رقابت‌های انتخاباتی را یافته‌اند اعلام می‌کند که در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه کاندیدا یا فهرست مورد تایید و حمایت ندارد.»

تاکید اطلاعیه‌ی حزب اتحاد بر این که مواضع سایر اعضای جبهه‌ی اصلاحات نیز مشابه موضع این حزب، نداشتن شرایط مشارکت، ارائه‌ی لیست برای حمایت از کاندیداهاست، در حالی است که تعدادی از احزاب بزرگ عضو جبهه‌ی اصلاحات در این انتخابات در قالب حمایت از نامزدهای جریان میانه‌روها مشارکت دارند.

متن کامل این اطلاعیه به نقل از کانال تلگرامی این حزب، کانال امتداد، در پی می‌آید:

به نام خداوند بخشنده مهربان
انتخابات معنادار و مؤثر رکن مهمی از ارکان مردمسالاری است. مشارکت جمهور ملت در راه‌بری و اداره امور جامعه مستلزم فرایندهای مستمر و جاری و مؤثر است که انتخابات نقطه عطف و رویداد محوری تشخیص و تمییز اراده اکثریت برای جهت دهی به انتظام امور است.

نهاد‌های برآمده از انتخابات مؤثر باید تجلی‌گاه اراده اکثریت و رعایت حقوق اقلیت‌ها باشند تا تدبیر و تمشیت امور جامعه منتج به کسب حداکثر رضایت عامه شود. حزب اتحاد ملت ایران اسلامی همواره بر اعمال تغییرات و اصلاحات مبتنی بر خواست و‌ اراده اکثریت ملت و رعایت حقوق اقلیت‌ها که از خروجی صندوق‌های انتخابات آزاد و موثر حاصل می‌شود تاکید داشته و آن را ثمره دموکراسی و‌ مقوم‌ عنصر حاکمیت ملی  و تامین کننده امنیت ‌و منافع ملی می‌داند. 

متاسفانه علیرغم همه هشدارها و‌ انذار‌ها و پیش‌چشم آمدن نتایج سیاست محدود‌‌سازی قدرت انتخاب ملت و اعمال سیاست غلط نظارت استصوابی که موجب فاصله‌گرفتن مردم از مشارکت در برخی امور سرنوشت‌ساز سیاسی شده است و نهادهای متکی بر رای ملت را از تاثیرگذاری و شان والایی که در قانون اساسی دارند دور‌ کرده است، یکبار دیگر در سررسید دوره انتخابات، متصدیان امر با تداوم سیاست‌های غلط و مخالف خواست ملت و نشان دادن اراده تداوم آنها در انتخابات اسفندماه، امید به تغییرات واقعی از طریق صندوق رای را عملا از این بردند.

پیش از انتخابات، یا باید تغییرات سیاستی معطوف به مطالبات ملت از سوی حاکمیت اتفاق می‌افتاد تا نشانه‌ای از انعطاف در جریان حاکم دیده شود یا نشانه‌هایی از تغییر رویکرد به انتخابات تا مردم ناراضی به اتکای آن امیدوار به اعمال تغییر از طریق انتخابات شوند. اما به جای این تدابیر، با به کار بستن قانون جدید و پر مساله انتخابات، پیام منفی مضاعفی را به جامعه و نخبگان منتقل کردند و عملا شرایطی را پیش آوردند که بسیاری از صاحبان شرایط نمایندگی انگیزه‌ای برای ورود در انتخابات نیابند و تجربه‌های پیشین اعمال نظارت استصوابی و رد صلاحیت نخبگان و فرهیختگان و پیش‌بینی سخت‌تر شدن موانع، رغبتی در احزاب و سازمان‌های سیاسی اصلاح‌طلب جهت ثبت‌نام افراد مورد اعتماد خود باقی نگذاشت.

در عین حال بسیاری دیگر از شخصیت‌های صاحب صلاحیت و  مورد اعتماد مردم و نخبگان سیاسی و اجتماعی که ثبت‌نام کرده بودند با روال غلط احراز صلاحیت ناظران از گردونه بیرون ماندند. تکرار مکرر این رویه غلط بر فضای سرد سیاسی و بی‌اعتمادی و رویگردانی  اکثریت جامعه از مداخله در روند‌های انتخاباتی افزود تا جایی که معدود نظرسنجی‌هایی که نتایج آن جسته و گریخته منتشر شده است حاکی از عدم تمایل اکثریت جامعه به شرکت در انتخابات است. حزب اتحاد ملت در کنار سایر اعضای جبهه اصلاحات ایران متکی به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و در چارچوب حقوق و تکالیف اخلاقی و قانونی خود، ضمن تاکید بر راهبرد متین و جامع انتخاباتی جبهه اصلاحات و رعایت تعهدات و مصوبات آن در مورد انتخابات اخیر، اعلام می‌کند که متاسفانه شرایط مشارکت را برای خود جهت ارائه لیست در این دوره از انتخابات فراهم نمی‌بیند و ضمن احترام به همه افرادی که اجازه‌ ورود در رقابت‌های انتخاباتی را یافته‌اند اعلام می‌کند که در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه کاندیدا یا فهرست مورد تایید و حمایت ندارد. با این حال با تاکید بر اهمیت “نهاد انتخابات” که معنابخشی به آن عنوان مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و با توجه به نقش یگانه آن در تامین حق حاکمیت ملی، بر عهد خود برای تلاش جهت احیای این آرمان سیاسی با استفاده از ظرفیت‌های سیاسی و مدنی موجود پای می‌فشاریم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا