خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بیانیه حزب ندا به همراه لیست کاندیداهای حزب در سراسر کشور

حزب ندای ایرانیان در بیانه‌ای اعلام کرد: امکان این نیست که بتوان اکثریت مجلس را با نمایندگان واقعی ملت پر کرد / برای تشکیل مجلسی کَم‌خَطر برای منافعِ ملی و منافعِ اکثریتِ مردمِ ایران تلاش می‌کنیم.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، متن کامل این بیانیه در پی می‌آید:

این روزها در حالی بر آستانه انتخاباتِ مجلس ایستاده‌ایم که دو پرسش بنیادین ما را رها نمی‌کند: مشارکتِ مردم در انتخابات؛ و عملکردِ این اصلی‌ترین نهادِ جمهوریت. اگر منصفانه به مسئله بنگریم یکی از دلایلی که موجب شده تا مشارکت مردم بعد از قریب به نیم‌قرن حاکمیتِ نظام جمهوری، این‌چنین در مظان تردیدها و امّا و اگرها قرار بگیرد، در واقع عملکردِ ضعیف، پر اشتباه و بعضاً ضدِّ مردمی همین مجلس فعلی است. چه کسی می‌تواند تأثیر بسیار منفی و مخرِّبِ طرح‌های هزینه‌زای مجلس – صیانت، حجاب و عفاف، غربالگری و مانند این‌ها – بر نوع نگاه و استقبال مردم از انتخابات را منکر بشود؟! پیش‌تر هم هشدار داده بودیم، طرح‌هایی که بر اصلی‌ترین مجاری حیاتی زندگی مردم (مانند اینترنت) تأثیر قاطع دارد، اگر با همکاری و همیاری و همراهی ذی‌حقان و ذی‌نفعان (که همانا همۀ شهروندان ایران‌اند) انجام نشود، جایگاه مجلس را در ناخودآگاه سیاسی جامعه نابود می‌کند؛ که بدبختانه چنان کردند و چنین شد!

بپذیریم و تعارف را کنار بگذاریم که عملکرد مجالس اخیر و جایگاه مجلس در کشور، انتخابات را بلاموضوع و مردم را دل‌زده و مأیوس کرده است! چراکه مجلس دیگر نه بر رأس امور بلکه در حاشیه و فرعِ مسائل قرارگرفته است، آن‌چنان‌که گاه بود و نبودش مطلقاً تأثیر در مدیریت امور جاری کشور ندارد! مجلسی که بخشی از وظایف خود را با سو استفاده از اصل 85 برون‌سپاری کرده و بخشی از وظایف آن نیز به‌واسطۀ خلاءهای قانون اساسی و بدعت‌های حیرت‌آور سلب و به دیگر بخش‌های نظام حکمرانی – همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی و مانند آن – واگذارشده است، قطعاً شأن و منزلت پیشین را ندارد و به تعبیری، از چشم مردم افتاده است.

بااین‌حال، مرامنامۀ حزب و مشی و روشِ ما نداییان نشان داده که بر مبنای آرمانِ اصلاح‌طلبی و شعار «تعامل و مدارا، اصلاحات گام‌به‌گام و توسعه پایدار» جایگاهی استراتژیک برای «صندوق رأی» و «انتخابات آزاد» قائل هستیم؛ و از همین رو، در طی یک سال گذشته همه تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات پرشور که بتواند ضامن این رکن جمهوریت نظام باشد، به کار گرفتیم: از برگزاری جلسات منظمِ با گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی تا گفتگو با جامعه و ارائه پیشنهادهای متعدد در بیانیه‌های گوناگون؛ امّا، از یک‌سو رفتارِ نهادهای حاکمیتی – همچون شورای نگهبان با رد صلاحیت چهره‌های شاخص و مجلس شورای اسلامی با تصویب و اجرای قانون پیش ثبت‌نام – و از سوی دیگر، کارنامه پرحرف و حدیث مجلس و دولت انقلابی و ناتوانی در حل مشکلات کشور، موانعی بودند که با ریختن آب بر آسیابِ نارضایتی مردم، تلاش‌های مارا ناکام گذاشتند.

تلاش ما برای گفتگو با جامعه و نظام و کوشش برای یافتن زبانی از تفاهم که بتوان به واسطه آن میان طرف‌های نزاع میانجی‌گری کرد، شوربختانه قرین توفیق نبود. نه جامعه گوشِ شنوایی داشت و نه حاکمیت برای چنین گفتگویی ضرورتی می‌دید. جامعه نمی‌خواهد بشوند چون دهه‌ها است حرف و شعار شنیده و عمل ندیده و هر سخنی را از جنس همان وعده‌های توخالی قبلی می‌بیند؛ و البته که حق هم دارد، چون‌که جز این نبوده است. چراکه همۀ واژه‌های متعالی همچون «آزادی»، «عدالت»، «امید»، «قانون»، «پیشرفت» و «رفاه» از پی سال‌ها شعار دادن از دلالت و مضمون تُهی شده و سخن گفتن از آن‌ها برای جامعه معنایی ندارد جز آن‌که گوینده همان دروغ‌های گذشته را تکرار می‌کند؛ و حاکمیت تک‌گویی را جانشین گفتگو کرده و همه مسیرهای انتقال مطالبات را بسته است. گویی که با بریدن انگشتی که به واقعیتی تلخ و دردناک اشاره می‌کند، می‌توان موضوع را حل‌وفصل کرد.

صادقانه بگوییم تکرار مجلس یازدهم فاجعه‌ای برای کشور خواهد بود، چراکه جز خُسران و خِسارت ثمر دیگری نداشته است. صادقانه بگوییم با عملکرد شورای نگهبان و نهادهای نظارتی شرایط چنان نیست که بتوان اکثریت مجلس را با نمایندگان واقعی ملت پر کرد، ولی حتی اگر بتوان اقلیتی مؤثر را به مجلس آتی فرستاد تا از خطراتِ یک مجلس یک‌دست تندرو و هزینه‌زا کاست، خردِ سیاسی حُکم می‌کند که چنین کرد.

در همین راستا و با توجه به تأثیرگذاری مستقیم مصوبات مجلس بر زندگی روزمره تمامی مردم و امید به احیای جایگاه این نهاد در حل مشکلات کشور، بدیهی است که انتخاب نمایندگانی صالح، متعهد و کارآمد ضرورتی گریزناپذیر است؛ ضرورتی که صرفاً با حذف افراد تندرو و مخرب و انتخاب نمایندگانِ معتدل و عقلانی و اصلاح‌طلبی که منافع ملی را بشناسند و برای تأمین آن بکوشند، امکان‌پذیر خواهد شد. نمایندگانی که ندای ملت باشند و به معنای واقعی کلمه جامعه را «نمایندگی» کنند.

با توجه به این نکات، به عنوان یک نهاد مدنی که اصلاح‌طلبی و تحول مسالمت‌آمیز را یگانه راه کنش سیاسی مؤثر می‌داند، به‌رغم همه انتقادها از انتخابات دفاع می‌کنیم و با معرفی افراد شایسته و حمایت از آن‌ها، آحاد ملّت را به مشارکت در انتخابات مجلس فرامی‌خوانیم. بر هیچ وجدان آگاه و منصفی پنهان نیست که این فراخوانی و دعوت (که از سر صداقت و میهن‌دوستی و خیرخواهی انجام می‌شود) نه به معنای نادیده گرفتن دردهای مردم و جور و جفاهایی که بعضاً بر آنان رفته است، بلکه اتفاقاً برعکس، به عنوان مرهمی بر آن زخم‌ها و همچون راهی غیر خشونت‌آمیز برای حل بخشی از مشکلات کشور پیشنهاد می‌شود، به این امید که کارِگر افتد!

حزب ندای ایرانیان

کاندیداهای مورد حمایت حزب ندای ایرانیان در سراسر کشور:

ردیفاستانحوزه انتخابیهنام و نام خانوادگی
1تهرانتهران، ری، اسلامشهر و شمیراناتلیست صدای ملت
2 تبریز، آذرشهر و اسکومسعود پزشکیان
3آذربایجان شرقیمیرقاسم بنی هاشمی
4 صابر پرنیان
5 اهر و هریسبیت الله عبداللهی
6 هشترودرسول یعقوبی
7 سرابمجید نصیرپور
8 ملکانزهرا خدادادی
9 بستان آبادغلامرضا نوری قزلجه
10آذربایجان غربینقده و اشنویهعبدالکریم حسین زاده
11اردبیلاردبیل، سرعین، نمین و نیررضا کریمی
12البرزکرجعلی زینی وند
13سعید استوار
14اصفهاناردستانطی 24 ساعت آینده اعلام می شود
15ایلامایلام، ایوان، شیروان، چرداول ، مهران و ملکشاهیحسن رستمزاد
16بوشهرکنگان- دیر- عسلویهمسعود تنگستانی
17خراسان جنوبیفردوس و طبسابراهیم رسولی مقدم
18نهبندان و سربیشهنخعی
19 تربت‌حیدریه، مه‌ولات و زاوهسعید باستانی
20خراسان رضویمشهدحسین مهدوی دامغانی
21 قوچانهادی شوشتری
22 فریمانمرتضی مطهری
23 ذرگزمحمدزاده
24 خواف و رشتخوارتوکلی
25 کاشمرمحمدرضا انبیایی
26خراسان شمالیبجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و راز و جرگلانمهدی شهریاری
27قربانی
28شیروانهادی سعیدی
29زنجانخدابندهسعداله نصیری قیداری
30  دکتر زینب مزارعی
31خوزستاناهواز، باوی، حمیدیه و کارونفاضل خمیسی
32  فاضل عبیات
33 دزفولسیداحمد آوایی
34سمنانسمنانعلی همتی
35شاهرودنسرین حجتی نیا
36قزوینقزوینسالار قاسمی
37تاکستانامیر طاهرخانی
38 سقزبیگلری
39کردستانسنندجشهریار رحیمی
40 مریوانکریمیان
41 کرمانمحمدرضا علیزاده
42کرمانمحمدمهدی عرب نژاد
43 بم، ریگان، فهرج و نرماشیررضا اشک
44 جیرفت و عنبرآبادعلی اسلام‌پناه
45 سیرجان و بردسیرعبدالرضا ناظری
46 شهر بابکمصطفی رضاحسینی
47 کهنوج، رودبارجنوب، قلعه‌گنج و منوجانایرج بیت اللهی
48 زرند و کوهبنانحبیب‌الله خنجری
49 رفسنجان و انارمحمدی انارکی
50کرمانشاهپاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسررئوف قادری
51کهکیلویه و بویراحمدبویراحمد و دنارضا دهبانی پور
52بویراحمدبهرامی
53گیلانرشتمحمدباقر نوبخت
54بندرانزلیهادی حق شناس
55لنگرودمهرداد لاهوتی
56لرستانخرم آبادرضا سپهوند
57علیرضا بیرانوند
58 ساریعلی اصغر یوسف نژاد
59مازندرانکوروش یوسفی
60 بابلاحمد فاطمی
61 سمیه فریدی
62 قائمشهرعمران عباسی
63 قائمشهریوسف علی جوانی قاید
64 چالوس و نوشهرمحمدعلی محسنی بندپی
65 نکا، بهشهر، گلوگاهاحمد مظفری
66 محمودآباد و نوراسلام دستگذار
67 آملیحیی یوسف پور
68مرکزیخمینسید مهدی ساداتی
69ساوهفتح الله حقیقی
70هرمزگانبندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیرفخرالدین هاشمی
71همداناسدآبادعلیرضا فعله گری
72یزداردکانمصطفی پوردهقان
73میبد و تفتحسین فلاح

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا