خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بی‌دین‌ها در آمریکا کیستند و به چه باور دارند؟

امروزه، حدود ۲۸ درصد از بزرگسالان آمریکا به دین خاصی معتقد نیستند و وقتی در مورد مذهبشان سؤال می‌شود، خود را ملحد، آگنوستیک یا “معتقد به هیچ دین خاصی” توصیف می‌کنند.

سایت دین‌آنلاین به نقل از مرکز تحقیقاتی پیو نوشت: «این مرکز تحقیقاتی معمولا سؤالات زیادی در مورد این گروه دریافت می‌کند. افراد بی‌دین به چه چیزی اعتقاد دارند؟ آیا با دین مخالفند؟ نظر آنها در مورد علم چیست؟ آیا رشد آنها برای جامعه خوب است یا بد و چرا؟

داده های نظرسنجی پیو نشان می دهد:

اکثر بی‌دین‌ها به خدا یا قدرت برتر دیگری اعتقاد دارند. اما تعداد بسیار کمی به طور منظم در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند.

اکثر آنها می گویند دین ضرر دارد، اما بسیاری نیز فکر می‌کنند دین مفید است. بنابراین آنها به طور یکسان ضد دین نیستند.

اکثر بی دین‌ها این ایده را رد می کنند که علم می تواند همه چیز را توضیح دهد. اما در مجموع آنها دیدگاه مثبت‌تری نسبت به علم در مقایسه با آمریکایی‌های دین‌دار دارند.

همه بی‌دین‌ها خداناباور نیستند. آنها به مراتب کمتر از آمریکایی‌های دین‌دار به خدا “آنگونه که در کتاب مقدس توضیح داده شده است” اعتقاد دارند، اما بیشتر آنها به خدا یا قدرت برتر دیگر باورمندند. فقط ۲۹ درصد وجود قدرت یا نیروی معنوی بالاتری در جهان را رد می‌کنند.

وقتی مستقیماً از بی‌دین‌ها پرسیده می شود که چرا مذهبی نیستند، دو سوم آنها بسیاری از آموزه های دینی را زیر سؤال می برند یا می‌گویند به خدا اعتقاد ندارند. بسیاری از آنها از نهادها یا افراد مذهبی انتقاد می‌کنند، از جمله ۴۷ درصد که معتقدند یکی از دلایل بسیار مهم مذهبی نبودن آنها بدبینی به سازمان‌های مذهبی است. همچنین ۳۰ درصد می‌گویند تجربیات بدی که با افراد مذهبی داشته اند دلیل آنها برای مذهبی نبودن است.

بررسی ها به طور مداوم نشان داده است که بسیاری از آمریکایی‌ها کاهش نفوذ دین در جامعه را امری منفی می‌دانند. از نظر آنها بی‌دین‌ها معمولا کمتر رأی می‌دهند، کمتر کار داوطلبانه در جوامع خود انجام می‌دهند و امور عمومی را نسبت به افراد دین‌دار کمتر دنبال می‌کنند.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که بر اساس معیارهای مختلف، مشارکت مدنی کمتر بیشتر در بین افرادی مطرح است که خود را وابسته به دین و باور خاصی نمی‌دانند. این در حالی است که گرایش آتئیست‌ها و اگنوستیک‌ها در مشارکت مدنی تقریبا همسان با دین‌داران است.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا