خرید تور تابستان ایران بوم گردی

چرا پزشکیان باز هم رای آورد؟

رحمان قهرمانپور، پژوهشگر ارشد روابط بین الملل، در یادداشتی تلگرامی درباره‌ی چرایی رای آوردن مسعود پزشکیان در انتخابات مجلس دوازدهم نوشت:

پدیده دکتر پزشکیان از نظر انتخاباتی مورد جالبی برای مطالعه و بررسی است. با وجود کاهش مشارکت طبقه متوسط شهری در کلان شهر تبریز او بازهم پیروز انتخابات شد. پزشکیان بر خلاف افرادی مانند آقای حاج بابایی در همدان یا مصری در کرمانشاه یا تاج گردون در گچساران و باشت فاقد یک شبکه حامی پرور سیاسی است و رای او عمدتا شخصی است (personal vote). حتی انسجام تشکیلاتی اصول گرایان مانع پیروزی او نشده است. این در حالی است که آقای منادی به دلیل تکیه بر شبکه حامی پرور کوچک خود این بار نتوانست در دور اول راهی مجلس شود. دلایل پیروزی آقای پزشکیان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

1- پزشکیان از نظر شخصی فردی توانمند و دارای جذابیت زیاد برای طبقه متوسط شهری و آرای مردد و رای دهندگان اصول گرای سنتی است. اشتهار او به پاک دستی، تخریب او را دشوار کرده است. در نتیجه تخریب نشدن پایگاه رای شخصی او خیلی دچار ریزش نشده است.

2- پزشکیان مهارت زیادی در برقراری رابطه عاطفی با رای دهنده دارد که امتیاز بزرگی برای اوست. فوت همسرش بر اثر تصادف هم این رابطه عاطفی رای دهندگان با او را تقویت می کند و او را به مثابه کهن الگوی قهرمانی تصویر می کند که علیرغم فوت همسرش هم چنان قوی و سالم مانده است.( به تصویر سازی بایدن از فوت همسرش بر اثر تصادف در انتخابات 2020 آمریکا توجه کنید).

3- پزشکیان به الگوی ایده آلی که از نماینده سیاسی کلان نگر در ذهن رای دهنده وجود دارد نزدیک تر است. در برهه های حساس سیاسی موضع گیری می کند و نظرش را می گوید. قبلا وزیر بوده است و برای ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده است. منتقد است و از نظر اغلب رای دهندگان دنبال زدو بند در مجلس نیست.

4- با توجه به حافظه تاریخی مردم تبریز، پزشکیان به نوعی تداعی کننده نمایندگان تبریز در دوران مشروطیت است و این هم تصویر او را نزد مردم تقویت می کند. شجاعت سیاسی را می توان بارزترین خصلت در بازتولید این تصویر سیاسی دانست. با احتیاط شاید بتوان گفت او بازتولید کننده کهن الگوی سیاستمدار عاقل (ازمنظر یونگ) است. شجاعت و جسارت دارد اما در نهایت یک سیاستمدار عاقل است. وقتی رد صلاحیت شد عواطف بر او غلبه نکرد و به رد صلاحیتش اعتراض کرد.

5- پزشکیان در عین حال که تصویر یک نماینده مجلس ملی و کلان نگر را تولید می کند یک سیاستمدار محلی هم هست. از سیاست محلی و از شهر و دیار خود غافل نیست. حساسیت های محلی را به درستی درک می کند و با مهارت خاصی از آنها بهره می گیرد. در همان حال که با زبان کردی از یک نامزد در مهاباد( که زادگاهش است) دفاع می کند از برخی مطالبات محلی هویتی هم دفاع می کند.

6- پزشکیان سیاستمدار حاضر در صحنه و در دسترس است. همواره با کنش های سیاسی خود که بعضا جنجالی هم هست دیده می شود. از حافظه مردم و رای دهنده پاک نمی شود. سیاستمداری نیست که در بزنگاههای سیاسی غایب شود. بنابراین حافظه رای دهنده او را فراموش نمی کند. در حالی که برخی سیاستمداران به خطا تصور می کنند باید در شرایط حساس ساکت باشند!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. پزشکیان یک تجزیه طلب….. است. نظام باید باج دادن به اصلاح طلبان تروریست را پایان دهد.

  9
  41
  1. اتهام تجزیه طلبی بسیار سنگین است، بهتر است بجای پخش این مطالب در فضای مجازی، پیشنهاد می‌کنم، چنانچه اطلاعات موثقی در باره تجزیه طلب بودن ایشان دارید، موضوع را از طریق مجاری قانونی، پیگیری فرمایید.

   7
   1
  2. برادر…..به جای بیهوده گویی و تهمت ناروا به یک انسان خردمند و میهن پرست ، بهتره کمی بر دانش و عقل ات بیافزایی تا چون کف روی آب بازیچه یاوه گویان ضد ایران نشوی !!!

   9
   1
 2. این جک‌چیه نوشتید؟ مقایسه رای پزشکیان در انتخابات قبلی با دور جدید نشون میده مردم تبریز اصلا حسابش نکردن و اهمیت بهش ندادن. توهم ندید الکی لطفا

  7
  16
 3. بقیه یاد بگیرند فاند بگیر و فرصت طلب نیست وپاک دست است ودر بیمارستان دولتی شهید مدنی تبریز با تعرفه دولتی جراحی قلب می کند مخالف سر سخت زیر میزی هست رای دهندگان ایشان بیشتر حزب اللهی هستند تا غرب گرا

  17
  5
  1. دکتر ولایتی هم مشاور رهبر بود ولی خیانت کرد و به رهبر واکسن کرونا زد ، چرا نمیره همون بیمارستان کار کنه ، در مجلس با قوانین سازمان بهداشت جهانی ،مرگ سفید واکسن زده ها را رقم نزنه ، به والله اینها خطرناکند شستشوی مغزی داد ه اند در پزشکی استعماری، پاک دست اند ولی برای استعمار کار می کنند.

   1
   1
 4. سلام‌به‌درستکار‌ی‌وپاکدستی‌معروف‌است
  ‌اما‌‌همراه‌برخی‌نمایندگان‌هرچه‌زور‌زد
  نتوانست‌اصل‌۱۵‌قانون‌اساسی‌که‌راکد
  است‌رافعال‌کندلذا‌اینک‌‌سرگرم‌گفتمان
  بیحاصل‌اصولگرا‌واصلاح‌طللب‌است

  1
  1
 5. اتهام تجزیه طلبی بسیار سنگین است، بهتر است بجای پخش این مطالب در فضای مجازی، پیشنهاد می‌کنم، چنانچه اطلاعات موثقی در باره تجزیه طلب بودن ایشان دارید، موضوع را از طریق مجاری قانونی، پیگیری فرمایید.

  2
  1
 6. واقعا از مردم تبریز بعید بود به همچین ادمی رای بدن بفرستن مجلس، نظیر تقی زاده هست در انقلاب مشروطه از اون هم بدتر این نوکر سازمان بهداشت جهانی ، فریب کرونا راه انداز و و تزریق واکسن های مرگبار کرونا را ،دوباره بفرستن مجلس بقیه کودکان وسربازان وجوانان رابا واکسن های سربازی و پنوموک و روتا بتدریج بیمار و بکشند کودکان غزه معرف حضورتان هست احتمالا با واکسن به اون روز افتاده اند میگن از گرسنگی مردند ، دروغ های صدا وسیما رادر جریان کرونا دیدین یادتون که نرفته ، رسانه ای که دروغ گفته میتونه دوباره دروغ بگه،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا