خرید تور تابستان ایران بوم گردی

هادی سروش: آقایان اصولگرا! کار دست خودتان دادید

حجت الاسلام هادی سروش استاد حوزه در یادداشتی نوشت:

تندروهایی که اصولگرایان سنتی را پل قرار داده بودند از روی آنان گذشتند و به منزل مقصود رسیدند!

روزی اصولگرایان که به جریان راست شناخته می شدند و حول دو محور جامعه مدرسین ، جامعه روحانیت در انتخابات ها با یک وحدت رای وارد میشدند و توفیقاتِ نسبی داشتند . آنان در دهه شصت با حزب جمهوری رقابت میکردند و تا حدودی کرسی های پارلمان را میگرفتند.

در دهه هفتاد و هشتاد ، با انحلال حزب جمهوری، قصه متفاوت شد و جریانی که به “چپ خط امامی” معروف بود با تابلوی “اصلاح طلبان” وارد شد و ریاست جمهوری و مجلس ششم را کامل تصاحب کرد.
در این موقعیت، اصولگرایان با استفاده از یک تاکتیکِ اشتباه ، دچار یک فرآیند پر مخاطره و پر تخاصمی شدند! در واقع نهالی غرس کردند که امروز آن درخت به میوه تلخی نشسته که چاره جزء تناول ندارند و آن وجود “تندروها” در درون جریان سنتیِ اصولگرایان است!

آقایان اصولگرا ؛ روزی که تندروهای شما، با هم ، هم قسم شدند که کار را از دست منتخب ملت در “دوم خرداد” با هر نُه روز یک بحران در آورند! و قوانین “مجلس ششم” را با سد شورای نگهبان وتو کنند! و نیز در دهه نود ، موفقیت های بین المللی را تباه کرده تا هیچ تحریم زدایی و تحریم شکنی از سوی دولت مستقر شکل نگیرد!

ای کاش فکر امروز را میکردید که همان تندروها کار را از دست شما خارج میکنند و چهره های شاخص شما در انتخابات ۱۴۰۲ مجلس شورا و خبرگان یا رای نمی آورند و یا به قیمت “آبرو” رای می آوردند!
شما ، آقایان اصولگرا ؛ بزودی با همه اعضای وجودتان حس خواهید کرد که به چه بلیه ای مبتلا شده اید!

روزی از مرحوم آیت الله مصباح ، شهربه شهر با پول بیت المال در طرح های متعدد بهره میگرفتید و تندروی را تئوریزه و تبلیغ میکردید، آیا تصور میکردید روزی تربیت شدگانِ سیاسی اش در رسانه ها با ادبیات تند ، مغرورانه و بی ادبانه پذیرایی کنند و یک جوان مغرور که با رای ۵درصدی وارد مجلس شده،  به شما بگوید؛ “حیاء داشته باشید” و یا دیگری بگوید ؛ “کیف کِش” که اشاره به کیف داری شما برای رییس دفتر فرح باشد ؟!
بنظرم توصیه جدید رهبری به اینکه در مجلس دعوا راه نیندازید ، بر اساس یک پیش بینی درست است و لاجرم شما در برابر “دعوا” های شدید در آینده هستید!
شاید بگویید ؛ “اگر بخواهیم جمع شان میکنیم!” اگر جمع کردن میسر بود در انتخابات جمع میفرمودید ولی نتوانستید!

یادش بخیر پیرخرد امام راحل گوشزد مینمود؛ “تندروی عاقبت خوبی ندارد” بله این جمله معنای روشنی دارد که تندروها در  نهایت باعث سقوط خود میشوند و از همه باورها و داشته های سیاسی خود دست میشورند، اما بنظر میرسد معنای دیگری هم دارد که تندرویِ تندروها باعث میشود میانه روهای از جریان مربوطه به فرط نابودی سیاسی روند.
آیا اصولگرایان میانه رو در ضمیر خود چنین اتفاقی را نمی یابند؟!

آقایان اصولگرا ؛ آن تندروها امروز میگویند؛ بجای آقای مصباح ، محور ما سه مجتهداست! ، بروید بررسی کنید که کیست و چیست؟!

دو بیان زیبا از اهلبیت (ع) که ما را به نتایج وخیم تندروی به صراحت و به کنایه اشاره نموده اند، چنین است ؛
در بیان امیرالمومنین در نهج البلاغه ؛ “تندروی ، دیوانگی و بی خردی است. و اگر شخص تندرو پشیمان نشود علامت استقرار او در دیوانگی است.” (حکمت / ۲۵۵)

امام صادق (ع) خطاب به مبتلایان به این بیماری تندروی و شتاب زدگی و خشونت می فرماید: “چنانچه خواهان بی شخصیتی و توهین هستی تند باش.” (بحار ۸۷، ص ۲۶۹)

در پایان نقل خاطره ای از شهید استاد مطهری بگویم ، آن مطهری که افرادی باعث فراموشی او در میان نسل جوان امروز شدند و در سیاست گذاری های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی بویی از افکار او دیده نمیشود!
بر اساس خاطرات مربوط به شورای انقلاب که منتشر شده ؛ ایشان معتقد بود محاکمه در دادگاه انقلاب نیز بایستی با حضور هیئت‌منصفه برگزار شود. شهید مطهری می‌گوید: «به جنتی گفتم مسلح‌های بالای سری شما، شما را مجبور کرده است حکم صادر کنید»

آقایان اصولگرا ؛ تا بیماریِ تندروی موجب مرگ نشده ، به نقص عضو راضی شوید با جدایی از این کاسبان رای و قدرت ، به اکثریت ملت بازگشته و با احترام به مردم و ارج گذاردن به تفکر و رای ، آزادی ، استقلال ، رفاه و معیارهای غیر توهمی بنام دین از نعمت “حیات سیاسی” بهرمند شوید.

والسلام علی من اتبع الهدی

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا