خرید تور تابستان ایران بوم گردی

انتشار ویدیوی فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی؛ دانشجو یک جشنی گرفته با او چه کار دارید؟/ «سیستم‌های امنیتی به دانشگاه فشار می‌آورند»

یک استاد دانشگاه به خبرآنلاین گفت: «دانشجوهای ما جوانان خوبی هستند، این‌ها انتظارات بالایی ندارند، اینقدر راه تنفس‌شان را نبندیم و اجازه بدهیم که زندگی کنند، حالا دانشجو یک جشنی برای خودش گرفته است، با او چه کار دارید؟»

مظاهر گودرزی: بازهم جنجال سر جشن پایان تحصیل، همین آبان امسال بود که جشن فارغ‌التحصیلی در پردیش بین‌الملل کیش دانشگاه شریف به استعفا و اخراج ختم شد، اما این‌بار ماجرا فرق دارد، نه کلاهی از سر دانشجو افتاده و نه حجابی از میان برداشته شده، بلکه فقط یک ویدیو در فضای مجازی پربازدید شده است.

تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل شده دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان برای فارغ التحصیلی خود ویدیویی درست کردند، ویدیویی که در فضای مجازی هم مورد استقبال قرار گرفته هم پربازدید شد، طوری‌که کمتر کسی هست که این روزها به اینستاگرام سر بزند و این ویدیو را نبیند. استفاده از حرکات ورزشی توسط دختران و پسران این دانشکده درکنار موسیقی و تدوین آن‌ها سبب شد کاربران فضای مجازی آن را به اشتراک بگذارند و حتی برخی از رسانه‌ها آن را باز نشر کنند.

اگرچه این ویدیو یکی دو روزی بود که در بستر فضای مجازی دست به دست می‌شد اما روز گذشت یک واکنش عجیب گرفت، این‌که «دانشجوها باید پاسخگو باشند.» همین‌طور دانشگاه اصفهان اعلام کرد که این ویدیو هیچ ارتباطی به آن‌ها ندارد. این دانشگاه در اطلاعیه‌ای نوشت: «به اطلاع عموم دانشگاهیان می‌رساند فیلم کوتاه منتشر شده با عنوان جشن فارغ التحصیلی دانشکده علوم ورزشی در شبکه‌های اجتماعی و بازنشر آن توسط رسانه‌های تصویری ضد انقلاب، هیچ ارتباطی با برنامه‌های دانشگاه اصفهان ندارد. تعدادی از دانشجویان دانشکده بدون اخذ مجوز رسمی از معاونت فرهنگی و با هزینه شخصی، ضمن هماهنگی با یک شرکت خصوصی، البسه مورد استفاده در فیلم فوق را تهیه نموده و همان شرکت فیلم‌های کوتاه تهیه شده را تدوین و در اختیار حاضرین قرار داده است. ضمنا این فیلم کوتاه در یکی از زمین‌های فرعی ورزشی و محصور واگذار شده به بخش خصوصی در حاشیه دانشگاه تهیه شده است. با این وجود دانشجویان و برگزار کنندگان این برنامه بدون مجوز، پاسخگوی اقدامات خود در مراجع ذی صلاح دانشگاه خواهند بود.»

انتشار ویدیوی فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی؛ دانشجو یک جشنی گرفته با او چه کار دارید؟/ «سیستم‌های امنیتی به دانشگاه فشار می‌آورند»

فشار نهادهای امنیتی به دانشگاه

اطلاعیه دانشگاه اصفهان مورد تعجب بسیاری قرار گرفت، درهمین‌باره کارن ابری‌نیا، دبیر کانون صنفی استادان دانشگاه به خبرآنلاین گفت: «وقتی چنین ویدیویی در فضای مجازی منتشر می‌شود ناگهان توجه برخی نهادها را جلب می‌کند، همین مسئله سبب می‌شود که نهادها فشارهایی به رئیس دانشگاه بیاورند که باید واکنش نشان دهد.»

او ادامه داد: «همه این مسائل پیرو همان ایده امنیتی شدن فضای دانشگاه است، کافی‌ست یک ویدیو در فضای مجازی منتشر شود تا چنین مسائلی رخ بدهد، اگر این ویدیو در فضای مجازی منتشر نمی‌شد آن وقت هیچکدام از این واکنش‌ها را نداشت، اما حالا هم واکنش نشان می‌دهند هم احتمالاً یک عده‌ای باید بروند عذرخواهی کنند.»

او بیان کرد: «حتی دانشگاه‌هایی که روسای تندرو دارد عموماً این‌طور نیستند که خودشان در مواجهه با نمونه این ویدیو کلیپ چنین واکنش‌هایی نشان بدهند، درمقابل سیستم‌های امنیتی به دانشگاه فشار می‌آورند تا با دانشجوها برخورد شود. این رفتارها برای دانشجوها دلسردی می‌آورد، انگار به او می‌گویند از کشور برو بیرون که اینجا جای تو نیست؛ الان فوج فوج دانشجو و غیردانشجو درحال یادگیری زبان خارجی هستند که از ایران بروند، وضعیت طوری شده که گاهی افراد می‌خواهند از وضع موجود فرار کنند. فقط مسائل اقتصادی و مالی نیست که آدم‌ها را خسته می‌کند، همین مسائل هم هست، وقتی اینقدر روی افراد فشار باشد دچار خفقان می‌شوند.»

ابری‌نیا گفت:«دانشجوهای ما جوانان خوبی هستند، این‌ها انتظارات بالایی ندارند، اینقدر راه تنفس‌شان را نبندیم و اجازه بدهیم که زندگی کنند، حالا دانشجو یک جشنی برای خودش گرفته است، با او چه کار دارید؟»

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا