خرید تور تابستان ایران بوم گردی

خاطرات هاشمی ۲۸ اسفند سال ۷۹ | «موافق نيستم كشور وابستگی به يك نفر داشته باشد»

انصاف نیوز: خاطرات روزنوشت آیت‌الله اکبر هاشمی در ۲۸ اسفند سال ۱۳۷۹ را در ادامه می‌خوانید:

يكشنبه 28 اسفند 1379  |  22 ذيحجه 1421                         18 مارس 2001

[آقاى ابوالفضل محمدعلى‌خانى]، سفير جديد تعيين شده براي برونئي آمد. به عنوان سفير مقيم كه قبلاً مرسوم نبوده، يعني سفیر سیار [آکرودیته] داشته‌ایم، به برونئي برود. چند سال پيش، سفارت تازه‌تأسيس‌مان در بروئني را تعطيل كردند و فعلاً اين‌گونه جبران ‌كردند. گفتم، سعي كنند، راه همكاري در امور نفت و گاز و تجارت را باز كنند.

آقاي فريبرز لبافي‌نژاد، [برادر شهید مرتضی لبافی‌نژاد و مشاور وزير صنايع و معادن] آمد. سابقه خودش را گفت؛ پيش از انقلاب، عضو سازمان مجاهدين خلق بوده و چند سال زندگي مخفي داشته و بعد از شهادت برادرش، دستگير شده و پس از آزادي از زندان، به آمريكا رفته و پس از تحصيل و كار در سال 1367 با زن آمريكايي و بچه‌هايش به ايران آمده و اكنون همسرش طلاق گرفته و با بچه‌ها رفته‌اند و خودش به عنوان همکار وزير صنايع، مشغول كار بوده، ولي اخيراً كاري به او ارجاع نمي‌كنند و حقوق نمي‌دهند؛ براي رفع مشكل، استمداد كرد.

آقاي [مرتضی] بانك، معاون [اداری و مالی] وزارت امور خارجه آمد. از اوضاع اقتصادي و فرهنگي و سياسي‌ كشور، اظهار نگراني‌ كرد و گفت، وضع سياسي خارجي در زمان شما بهتر بود؛ مخصوصاً در مورد همسايگان و گفت، اخيراً تركمنستان را هم از دست داده‌ايم و مخصوصاَ چند كشور عربي كه قرار بود، آقاي [کمال] خرازي، [وزیر امورخارجه]، از آنها ديدار داشته باشد، سفر او را لغو كرده‌اند؛ جز سوريه و لبنان. از من خواست، براي نجات كشور دخالت كنم و از رفتار قوه قضایيه هم انتقاد كرد.

ظهر با محسن ناهار خورديم و فيلمي از مجموعه فرهنگي و [مرکز اسناد، کتابخانه و] موزه رفسنجان ديديم؛ جالب است. عصر، آقاي [سیدعنایت‌الله] دستغيب شيرازي آمد. قبل از انقلاب شهردار آبادان بوده؛ سوابق خودش را گفت و اشعاري كه سروده خواند و درخواست كمك براي شغلي در مترو كرد. تيمسار [احمد] دادبين، از گروه مشاوران فرمانده‌كل قوا آمد؛ قبلاً فرمانده نيروي زميني [ارتش] بود. از وضع‌ كشور ابراز نگراني‌كرد. گفت، كسي به فكر كارهاي اساسي نيست و مردم انتظار دارند، شما مثل گذشته براي نجات كشور اقدامي كنيد و براي رياست‌جمهوري نامزد بشويد. گفتم، موافق نيستم، كشور وابستگي به يك نفر داشته باشد. درگذشته اين نقش را داشته‌ام و ترجيح مي‌دهم، مديران جديدي ساخته شوند و كشور را اداره كنند.

امروز دادگاه انقلاب، بيانيه‌اي در مورد اقدامات ضدانقلابي و براندازي ملي مذهبي‌ها، منجمله نهضت‌آزادي صادركرد و هرگونه فعاليت سياسي آنها را به هر نام ممنوع كرد و نيز دادگاه مطبوعات، روزنامه «دوران امروز» و سه مجله «پيام امروز» و «متين» و «جامعه مدني» را توقيف‌كرد. حركت تُندي تلقي خواهد شد و فشار جديدي بر آقاي خاتمي، [رییس‌جمهور] و دوم‌خردادي‌ها و با عكس‌العمل‌هاي تُند خارجي و با توجه به اظهارات رهبري در دانشگاه اميركبير، مبني بر محارب‌بودن كساني كه صحبت از براندازي قانوني مي‌كنند و حتي هم صحبت‌هاي نمازجمعه اخير ايشان، توقيف‌ها را مرتبط با نظر ايشان مي‌دانند.

اجلاس وزراي امورخارجه شوراي همكاري خليج فارس در رياض، بيانيه تُند و گستاخانه‌اي عليه ايران در مورد جزاير صادركرده است. در فلسطين، برخوردها رو به تُندي است و اُفقي براي توافق ديده نمي‌شود. لحن آمريكا، نسبت به عراق تُندتر شده و نسبت به دولت آقاي خاتمي،كمي سرد شده است.

مسأله انداختن بمب، توسط هواپيماي نظامي نيروي دريايي آمريكا، روي نيروهاي آمريكايي و كشتن شش نفر و زخمي‌كردن عده‌اي، درجريان تمرین نظامي دركويت، هنوز مورد بحث و بررسي است.

منبع: کتاب خاطرات هاشمی در سال ۱۳۷۹؛ «اصلاحات در بحران»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا