خرید تور تابستان ایران بوم گردی

شوک جدید به بازار؛ «تخصیص ارز به واردات خودرو به صلاح نیست»

سرویس اقتصادی، انصاف نیوز: در آستانه آغاز فعالیت بازارها، اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد تخصیص ارز به واردات خودرو، شوک جدیدی تلفی می‌شود که به زودی آثارش را نشان خواهد داد.

آن‌گونه که ایسنا گزارش کرده، آقای منظور گفته است: «تخصیص ارزهای کشور برای واردات خودرو به صرفه نیست.»

او گفته است: «فرض می‌کنیم که سال ۱۴۰۳ حدود دو – سه میلیارد دلار واردات خودرو انجام شود. می‌دانیم به صلاح کشور نیست منابع ارزی کشور را به واردات خودرو اختصاص دهیم در حالی‌که داخل کشور ظرفیت تولید 1/5 میلیون خودرو را داریم.»

این سیاست یک بام و دو هوای دولت در حالی در آغاز سال 403 اعلام شده که برای نخستین بار در تاریخ ثبت‌شده اقتصاد ایران، دولت با واردات خودروهای کارکرده خارجی نیز موافقت کرده است!

پیش‌تر دست‌اندرکاران دولتی واردات خودرو ابراز امیدواری کرده بودند که در سال 403، روند واردات خودروی خارجی سرعت بیشتری خواهد یافت.

گفته‌های آقای منظور به این معناست که واردات خودرو با ارز مبادله‌ای هم منتفی خواهد بود. به این معنا باید منتظر جهش قیمت خودروی خارجی در بازار باشیم.

فعالان خصوصی خودرو قبلا اعلام کرده بودند برای واردات خودرو نیاز به ارز بانک مرکزی ندارند اما وزارت صمت و مسئولان مربوطه با تخصیص ارزهای خصوصی به واردات موافقت نکرده بودند. مشخص نیست حرف‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه به معنای صدور مجوز برای استفاده از ارزهای بخش خصوصی است یا کلا واردات منتفی است!

فعلا باید منتظر پایان تعطیلات و بازگشت مدیران ارشد دولت به پشت میزهای اداره کشور بود تا دید این گفته‌ها یک اظهارنظر شخصی و سلیقه‌ای است یا سیاست جدید دولت سیزدهم در زمینه واردات خودرو!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. این آقا از بدنه مافیای خودروست… که خودسرانه و جسورانه مصوبات مجلس نادیده میگیره و نظر شخصی رو غالب‌ به نظر 8۰ میلیون آدم میدونه.. تا این افراد با ژن متفاوت توی این مملکت سکان دار باشن، مملکت به جایی نمیرسه ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا