خرید تور تابستان ایران بوم گردی

وقتی ایمان در رفتار ما غریب‌تر از مسلم بن عقیل است!

غلامرضا بنی اسدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

ما به جریانِ “ایمان” در زیستِ خود نیازمندیم. زیست تمام ساحتی مومنانه. حکمرانی مومنانه و حکم پذیری مومنانه. اخلاق مومنانه، رسانه نگاری مومنانه، حریم داری مومنانه و حرمت گذاری مومنانه.

این هم نسبیت بردار نیست که چون به دایره “خودی”ها بربخورد، واجب الرعایه باشد و در مواجهه با کسانی که “ما” نمی پسندیم، به وجوب رعایت نکردن آن حکم دهیم. متاسفانه از قلم و زبانِ برخی ها در باره غیرهم‌اندیشان‌شان جز “شر” نمی زاید و هرچه خیر است را می پوشانند. دروغ تولید و تکثیر می کنند و چند دست می چرخانند و در دست چندم به دروغ خود ساخته استناد و آن را سندانگاری می کنند.

می پندارند که در همیشه بر همین پاشنه خواهد چرخید و قلم و تریبون همواره در کف آنان خواهد بود. اما تا این پندار ترک برمی دارد، داعیه دار حریم بانی و حرمت داری می شوند! اینان را باید به گفته ها و نوشته ها و بافته های پیشین خودشان ارجاع داد تا ببینند چقدر تهی از اخلاق گفته و نوشته و ساخته اند. چقدر از مسلم غریب تر مانده است در رفتارشان. کوچه های ذهن شان از کوفه هم تهی تر از مداراست چه رسد به مروت که انگار در مزرعه فکرشان، بذرش، همان اول خوراک ملخ ها شده است.

بدانند و بدانیم همه مان که فراتر از مدارا به مروت در حق همه نیاز داریم. بدانیم همه مان که باید رفتارمان را به قواعد دینی، جوانمردانه سازی کنیم. راه درست زندگی کردن این است. بدانیم که “ما” سنگ ترازو و تراز زیستن نیستیم. همدیگر را بفهمیم و به هم احترام بگذاریم. نمی شود احترام بخواهیم اما حرمت داری نکنیم. در این عالم قاعده ای است که در آن دنیا هم به عدالت خواهیم دید که با همان دستی که بدهیم، پس خواهیم گرفت.

پس خوبی کنیم تا خوبی ببینیم. عدالت رواداریم تا با ما عادلانه برخورد شود. بکوشیم به منهج انقلاب، همگان را جذب کنیم و قطر قهر را تراش دهیم. چشم بر اکثریت بستن و به کلامِ ناشایسته خواندن شان نه شرط عقلانیت حکمرانی که شرط انصاف هم نیست. نمی شود 60 درصد مردم را از دایره بیرون دانست، تخصیصِ اکثر” پیش می آید که عقلا ناپسند است. چنان که “مشهور اصولیون، تخصیصی چنین را مصداقی از تخصیص مستهجن دانسته و آن را ناپسند و قبیح می‌شمارند.” به اصول اولیه انقلاب برگردیم که ملهم از اصول دین است. روزگار ما و ایران ما با منطقی چنین درست می شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. فارسی می گفتی تا ما هم حالیمان شود . این جور لفظ قلم حرف زدن ناشی از محافظه کاری است !!؟ اکثر آن ۶۰ در صدی که گفتی معنای حرفهایتان را متوجه نمی شوند از جمله من.

    4
    1
  2. سر زیر برف کردن و دم از تقوا و ایمان و زهد زدن توسط مسئولین،، بعد اختلاس و زمین خواری و دلارخواری و اقامت خانوادگی در اروپا و آمریکا،،، دیگه ایمانی برای کمتر کسی گذاشته،، چون مردم اینها را می‌بینند

    8
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا