خرید تور تابستان ایران بوم گردی

وعده تورم تک‌رقمی 4 سال به تعویق افتاد؛ خدا بخواهد پایان 407! [+واکنش‌ها]

یکی از معاونان همان رئیس‌جمهوری که وعده تورم تک‌رقمی را داده است، اعلام کرد تا پایان سال 407، وعده آقای رئیس‌جمهور تحقق می‌یابد! البته با این فرض که ابراهیم رئیسی برای دوره دوم نیز به ریاست جمهوری اسلامی ایران انتخاب شود.

طبق گزارش رسانه‌ها، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفته است: برنامه هفتم توسعه از سال ۱۴۰۳ آغاز شده و تا ۱۴۰۷ ادامه دارد و ما گفته‌ایم در پایان ۱۴۰۷ تورم باید تک‌رقمی شود.

سیدمحمد حسینی درباره میزان تحقق وعده‌های دولت از جمله کاهش تورم و ساخت مسکن در سال گذشته هم گفته است: دولت از ابتدا تلاش کرد تا تورم را مهار کند و در سال اول هم موفقیتی به‌دست آورد ولی در سال ۱۴۰۱ شاهد بودیم که چه تنش و مشکلاتی در کشور ایجاد کردند. وقتی ناامنی به‌وجود می‌آید نباید انتظار جذب گردشگر یا سرمایه داشت. ما با جنگ اقتصادی درگیر بودیم. اتفاقات منطقه و جنگ آشکاری که رخ داد هم می‌تواند آثار اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: آن‌چه مدنظر دولت بوده، در برنامه پنج ساله هفتم تجلی پیدا کرده است. ما گفته‌ایم در پایان برنامه هفتم توسعه تورم یک‌رقمی می‌شود. نگفتیم این هدف در سال اول دولت محقق می‌شود. برنامه هفتم از سال ۱۴۰۳ آغاز شده و تا ۱۴۰۷ ادامه دارد و ما گفته‌ایم در پایان ۱۴۰۷ تورم باید تک‌رقمی شود البته اگر روزدتر این هدف به دست آید بهتر است و دولت همه تلاش خود را در این زمینه به کار می‌گیرد.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه مسکن هم با تمام توان کار می‌شود البته موانع زیادی سر راه بوده است مثلا تامین زمین یک مساله جدی بوده که اکنون زمین‌های زیادی واگذار شده و دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح با توجه به امکاناتی که دارند خودشان موظف به تامین زمین شده‌اند.

حسینی با اشاره به این‌که «ما توانسته‌ایم در سیاست خارجی گام‌های بلندی برداریم که آثار اقتصادی خواهد داشت»، گفت: تبادل تجاری با همسایگان آثار خوبی دارد. آمریکا سعی داشت ایران را در انزوا قرار دهد ولی ما عضو شانگهای، بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شدیم که این اقدامات زمینه را برای ورود بخش دولتی و خصوصی را فراهم می‌کند تا وضعیت اقتصادی بهتری را برای خود رقم بزنیم.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در حالی وعده 4 سال دیگر برای تک‌رقمی کردن نرخ تورم را داده که شخص رئیس‌جمهور در رقابت‌های انتخاباتی 1400 گفته بود اگر دولت را در اختیار ابتدا تورم را نصف می‌کند و سپس به سمت تک‌نرخی شدن آن حرکت می‌کند. آقای رئیسی مدیریت بازار ارز، حفظ ارزش پول ملی، قطع وابستگی کالاهای اساسی به قیمت ارز و خودکفایی سفره مردم را شروط نصف کردن تورم عنوان کرده بود گرچه تا پایان دومین سال استقرار دولت، تورم همچنان در کانال 40 درصد نوسان دارد!

به تعویق افتادن تورم تک‌رقمی برای 4 سال، واکنش‌های متعددی را در پی داشته است، از جمله تعدادی از رسانه‌های منتقد دولت به انتشار قطعه ویدئوهایی پرداخته‌اند در آن‌ها رئیس‌جمهور رئیسی وعده کاهش تورم و دست‌یابی به تورم تک رقمی را می‌دهد.

همچنین عبدالناصر همتی، رئیس اسبق بانک مرکزی و رقیب انتخاباتی آقای رئیسی نوشته است:

«یک وعده برای ۲ دوره

‌آقای رییسی: تورم را نیم و بعد تک رقمی می‌کنم.

‌معاون رییسی امروز: ‌تا انتهای ۱۴۰۷ تورم را تک‌رقمی می‌کنیم.

‌یعنی انتهای دور دوم (اگر دور دومی باشد!) مردم شاید تورم تک‌رقمی را ببینند!

وعده تک‌رقمی اول تا حالا که بالای ۴۰ درصد بود. چرا باید به وعده تک‌رقمی دوم اعتماد کرد؟!»

آمار چه می‌گوید؟

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف کننده در اسفند ماه گذشته حاکی از آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه (اسفند 402 در مقایسه با اسفند 401) بیش از 32 درصد، تورم ماهانه (اسفند 402 در مقایسه با بهمن 402) 2 درصد و نرخ تورم سالانه (یک سال منتهی به 29 اسفند 402 در مقایسه به یک سال منتهی به 29 اسفند 401) بالغ بر 40/7 درصد بوده است.

به این معنا کل تبلیغات پرحجم دولت بابت موفقیتش در کنترل تورم، مربوط به همین چند درصد کاهشی است که در تورم نقطه به نقطه حاصل شده است!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. […] دروغگو! از خود […] گرفته تا تمام اعوان و انصار، کلهم اجمعین یه مشت بی‌سواد، لمپن، حراف، دروغگو، لات، […] و کثیف اند! کلمات، حقیقتا توان تعریف ذات شان را ندارند؛ مردم با جان و جسم و روح شان، […] اینها را لمس میکنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا