خرید تور تابستان ایران بوم گردی

عکس / جشن گرامیداشت زرتشت و شادباش نویسی از لندن تا روستاهای یزد

امرداد نیوز، پایگاه خبری زرتشتیان نوشت:

با باشندگی موبدان و مهمان افتخاری شهردار منطقه، آیین گرامیداشت زادروز اشو زرتشت در مرکز زرتشتیان لندن برگزار شد، که با نیایش‌ و پیام‌های ویژه‌ای از جمله پیام نوروزی نخست وزیر انگلستان، ریشی سوناک، همراه بود.

جشن زایش اشوزرتشت در مرکز زرتشتیان لندن با نیایش و اوستاخوانی موبدان آغاز شد. در ابتدا آیین جَشَن‌خوانی در سالن بزرگ مرکز زرتشتیان با حضور ۴ موبد انجام شد. سپس آیین بزرگ‌کردن آتش در محل نیایشگاه از سوی موبد برگزار شد.

مهمان افتخاری شهردار منطقه آقای رمجی چاهون و همراهان بودند. آقای شهردار سخنران ویژه بود که در طی برنامه با لباس ویژه سرخ رنگ شهردار حضور داشت. از مرکز زرتشتیان که چند ماه پیش برگزارکنندگان اجتماع ادیان بود، تشکر کرد. شعار شهردار اتحاد در گوناگونی است و خوشحال است که دین زرتشتی در انگلیس فعال است. مجری برنامه آقای منشی دبیر هیات‌مدیره و سخنران اول آقای مالکوم دبو، رییس هیات‌مدیره انجمن زرتشتیان لندن بود. آقای دبو در مورد سابقه مرکز زرتشتیان و نوروز صحبت کرد.

پیام شادباش نوروز نخست وزیر انگلستان آقای ریشی سوناک که نسل دوم هندی است توسط نماینده ایشان خوانده شد: «نوروز متعلق به زرتشتیان است که قرن‌ها پاسداری کردند. زرتشتیان در هندوستان تاثیر بی‌نظیری گذاشتند و مسلما در همه کشورهای زرتشتی‌نشین برجسته خواهند بود.»

در پایان از مهمانان با شام و دسر پذیرایی شد.

جشن زایش و به پیامبری رسیدن اشو زرتشت به‌مانند دیگر شهرها و روستاهای زرتشتی‌نشین یزد در روز خورداد روز از ماه فروردین برابر دوشنبه ششم فروردین‌ماه 1403 در این محله یزد برگزار شد.

آیین جشن‌خوانی زادروز اشو زرتشت را ایرج دهموبد در درمهر این محله انجام داد پس‌از آن باشندگان آیین شاباش و ادامه این جشن را در تالار نرسی‌آباد برگزار کردند.

در آیین شاباش، باشندگان با پیشکش پول برای تامین چوب و کنده آتش ورهرام و هزینه‌ نگهداری درمهر کمک می‌کنند و دهموبد با اعلام نام وی برای درگذشتگان و بستگان او آرزوی آرامش روان و تندرستی می‌کند.

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا