خرید تور تابستان ایران بوم گردی

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

سال ۱۴۰۲ اتفاقات ورزشی مختلفی برای تیم‌های ملی و باشگاهی کشورمان رقم خورد که به بررسی ۱۰ رویداد مهم آن پرداخته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا (اصفهان)، سال ۱۴۰۲ که گذشت اتفاقات ورزشی متعددی را در سطوح بزرگ باشگاهی و جهانی شاهد بودیم که تیم‌های ملی، کاروان‌ها و ورزشکاران کشورمان توانستند عناوین مختلفی را برای نام ایران به‌دست بیاورند و البته ناکامی‌هایی نیز وجود داشت که موجب شد سال ۱۴۰۲ برای ورزش ایران خیلی خوب پیش نرود، به بهانه پایان یافتن سال ۱۴۰۲، ۱۰ رویداد مهم ورزشی در سال گذشته را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر
تیم ملی فوتبال ایران، جام جهانی ۲۰۲۲ را با شکستی سنگین آغاز کرد و با دریافت شش گل از تیم ملی فوتبال انگلیس سنگین‌ترین شکست خود در تاریخ جام‌جهانی را تجربه کرد. این بازی از حیث آمار قابل توجه است، چرا که رکوردهای مختلفی برای تیم ایران در آن جابه‌جا شد. در این بازی بدترین شکست ایران در جام جهانی، بیشترین گل خورده در یک مسابقه و ضعیف‌ترین نتیجه در مسابقه اول جام‌جهانی رخ داد. همچنین بیشترین گل زده در مسابقه اول برای یک تیم و بیشترین گل‌زده در یک مسابقه (هشت گل) رکوردهایی بود که در این مسابقه ثبت شد.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

دیدار ایران مقابل ولز در جام‌جهانی ۲۰۲۲ در مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ در ورزشگاه احمد بن‌علی در الریان قطر برگزار شد. این مسابقه که بهترین پیروزی ایران در رقابت‌های جام جهانی بود، با پیروزی دو بر صفر برای ایران به پایان رسید. در این دیدار وین هنسی، دروازه‌بان ولز با خطا روی مهدی طارمی کارت قرمز مستقیم دریافت کرد که نخستین اخراج این رقابت‌ها محسوب می‌شد. روزبه چشمی و رامین رضائیان، دو بازیکنی بودند که در وقت‌های اضافه برای تیم ایران گل زدند.

در بازی پایانی مرحله گروهی نیز تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا با نتیجه یک بر صفر شکست خورد و از جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر حذف شد. ایران این بازی را با ترکیب علیرضا بیرانوند، احسان حاج‌صفی، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی‌گنجی، مهدی طارمی، علی قلی‌زاده، مجید حسینی، سردار آزمون، احمد نورالهی، رامین رضائیان و سعید عزت‌اللهی آغاز کرد.

پیش از این بازی دو تیم دو بار به مصاف یکدیگر رفته‌بودند که یک‌بار ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ با برتری تاریخی دو بر یک به پیروزی رسید و بار دیگر در یک دیدار دوستانه در سال ۲۰۰۰ با نتیجه یک بر یک به تساوی رسیدند. مسابقه دو تیم ایران و آمریکا سیاسی‌ترین رقابت جام ۲۰۲۲ قطر لقب گرفت.

بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی ۲۰۲۳ هانگژوی چین
در این دوره از بازی‌های آسیایی کاروان ایران با ۱۳ طلا، ۲۱ نقره و ۲۰ برنز و مجموع ۵۴ مدال، با یک رتبه افت و نزول نسبت به دوره گذشته در رده هفتم ایستاد که در این بین نخستین مدال طلای تیمی شطرنج، نخستین نقره ژیمناستیک، نخستین مدال بانوان در رشته دوچرخه‌سواری بانوان و نخستین مدال در رشته تنیس روی‌میز سورپرایزهایی برای ورزش ما در بازی‌های آسیایی بود؛ این نتایج در حالی رقم خورد که فوتبال برخلاف انتظارها در این بازی‌ها توفیقی حاصل نکرد و با شکست برابر هنگ‌کنگ حذفی ناباورانه داشت. والیبال هم با وجود ناکامی بعدی در لیگ ملت‌ها در این رقابت‌ها با اقتدار مدال طلای ارزشمندی را به‌دست آورد.

کاروان کشورمان با ۲۸۴ نفر در بازی‌های ۲۰۲۲ هانگژو شرکت کرد که حاصل تلاش آن‌ها ۵۴ مدال (شامل ۱۳ طلا) بود، بر این اساس درصد مدال‌آوری ۱۹.۰۱ بوده و درصد کسب طلا نیز ۴.۵۷ است، این در حالی است که ایران در دوره قبلی در ۲۰۱۸ جاکارتا با ۳۷۸ ورزشکار حضور داشت و ۶۲ مدال (شامل ۲۰ طلا) کسب کرد که درصد مدال‌آوری ۱۶.۴۰ درصد و درصد مدال‌آوری طلا ۵.۲۹ درصد بود. این نکته که مرغوبیت مدال در کاروان ایران کاهش یافته، نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

در دوره‌های مختلف بازی‌های آسیایی که در قرن ۲۱ برگزار شده، در این دوره بدترین درصد کسب مدال طلا رقم خورده است. در قرن ۲۱ و تاکنون که شش دوره بازی‌های آسیایی برگزار شده، بهترین عملکرد مربوط به ۲۰۱۰ گوانگژو بود که ۲۰.۶۵ درصد کاروان مدال گرفت که این درصد برای مدال طلا ۷.۶۰ بود.

در رقابت‌های پاراآسیایی هم ایران نتایج ویژه‌ای داشت. ملی‌پوشان ایران با ۱۳۱ مدال شامل ۴۴ طلا، ۴۶ نقره و ۴۱ برنز جایگاه دوم را در اختیار گرفتند که آمار خوبی برای کاروان کشورمان به حساب می‌آمد. تعداد ورزشکاران کاروان ایران در این دوره ۲۰۹ نفر بود.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

ملی‌پوشان کشورمان در حالی این عنوان را به دست آوردند که از نظر مدال طلا نسبت به دوره قبل عملکرد ضعیف‌تری داشتند، اما از نظر جایگاه مدالی با عنوان دومی بهترین عملکرد محسوب می‌شود و تاریخ سازی کردند. این برای نخستین بار است که کاروان ورزش ایران در بازی‌های پاراآسیایی صاحب جایگاه دوم می‌شد. ایران که از نخستین دوره بازی‌های پاراآسیایی در این بازی‌ها شرکت داشت، دو دوره نخست را با جایگاه چهارمی به پایان رساند، اما در سومین دوره صاحب رده سوم شد.

جام‌جهانی کشتی فرنگی و آزاد
رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۳ که مهم‌ترین رقابت سالانه کشتی محسوب می‌شود و پس از المپیک نیز پراهمیت‌ترین رقابت این رشته ورزشی به حساب می‌آید در بلگراد صربستان در دو رشته آزاد و فرنگی از بیست‌وپنجم شهریور تا دوم مهر ۱۴۰۲ برگزار شد که در نهایت در رشته فرنگی تیم جمهوری‌آذربایجان با ۱۲۰ امتیاز قهرمان شد و شاگردان رنگرز در تیم ایران با یک طلا (امین میرزازاده)، یک نقره (علیرضا مهمدی) و سه برنز (پویا دادمرز، محمدرضا گرایی و محمدهادی ساروی) و ۱۰۲ امتیاز نایب‌قهرمان شد.

در رشته آزاد کشتی قهرمانی جهان نیز تیم ایالات‌متحده آمریکا به قهرمانی رسید و تیم ملی کشتی آزاد ایران با هدایت پژمان درستکار و با یک طلا (امیرحسین زارع)، دو نقره (امیرمحمد یزدانی و حسن یزدانی) و یک برنز (محمد نخودی) با ۱۱۰ امتیاز نایب‌قهرمان شد و گرجستان نیز در جای سوم قرار گرفت.

نایب‌قهرمانی تیم درستکار مدیون آن است که نتایج کشتی‌گیران تیم روسیه فقط جنبه فردی داشت و محرومیت این کشور در بخش تیمی همچنان ادامه دارد وگرنه تیم ایران در عمل در مقام سوم قرار می‌گرفت.

جام ملت‌های فوتبال آسیا ۲۰۲۳
در سالی که گذشت نگاه ویژه‌ای روی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا بود، تیمی که با دو جین ستاره و بازیکن شاخص در حالی وارد قطر شد که همه در انتظار بازگشت ایران با جام به کشور بودند. ایران در جام ملت‌های آسیا نتایجی کاملاً سینوسی را پشت سر گذاشت و یک بازی در میان عملکرد خوب و بدی را از خود به نمایش گذاشت و در نهایت موفق شد تا مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها پیش برود.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

تیم ملی فوتبال ایران در بازی برابر قطر برای فوتبال ایران تراژدی تلخی را همراه خود داشت و در دیداری که ملی‌پوشان عملکرد بحث‌برانگیزی را از خود به نمایش گذاشتند، در نهایت شکست تلخی در کارنامه فوتبال ایران رقم خورد و در حالی که همه امیدوار به صعود به فینال بودند، بازی برابر قطر پایان کار ایران در جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا بود.

جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۲۳
تیم ملی بسکتبال ایران با پنج شکست در جام‌جهانی ۲۰۲۳ نه تنها از رسیدن به المپیک ۲۰۲۴ پاریس بازماند که بدترین رکورد خود و سنگین‌ترین شکست تاریخش در این مسابقات را هم ثبت کرد. بسکتبال ایران که پیش از این سه دوره حضور در جام جهانی را تجربه کرده بود، در چهارمین حضور به هیچ عنوان نتوانست بازی‌های خوبی به نمایش بگذارد.

ایران سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار در ترکیه حضور در جام جهانی را تجربه کرد و با ۴ شکست مقابل تیم‌های آمریکا، اسلوونی، برزیل، کرواسی و تنها یک برد مقابل تونس در رده نوزدهم جدول بیست‌وچهار تیمی قرار گرفت. در جام جهانی ۲۰۱۴ نیز ایران برابر تیم‌های اسپانیا، صربستان، برزیل و فرانسه شکست خورد و مقابل مصر به پیروزی رسید و در رده بیست‌ویکم قرار گرفت.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۹ با تیم‌های اسپانیا، پورتوریکو و تونس هم‌گروه شد و هر سه بازی خود را واگذار کرد. آن‌ها در گروه بازنده‌ها با تیم‌های آنگولا و فیلیپین رقابت کردند و پیروز هر دو دیدار شدند و به‌لطف تفاضل گل بهتر نسبت به چین که در مقابل نیجریه شکست خورده بود، به عنوان بهترین تیم آسیایی راهی المپیک توکیو شدند و در رده بیست‌وسوم قرار گرفتند. جام‌جهانی بسکتبال در ابتدا با ۱۶ تیم شروع شد، در ادامه به ۲۴ تیم افزایش پیدا کرد و از ۲۰۱۹ به ۳۲ تیم رسیده است.

لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۳
والیبال ایران هم در سال گذشته روزهای پرحاشیه کم نداشت. تیمی که در رقابت‌های هانگژو در مصاف با مدعیان پرقدرت ظاهر شد و در نهایت مدال طلای بازی‌های آسیایی را از آن خود کرد در لیگ ملت‌ها پرانتقاد ظاهر شد، به گونه‌ای که تغییرات در کادر فنی این تیم حواشی جدیدی را برای والیبال ایران به همراه داشت.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

والیبال ایران که سودای حضور در المپیک را دارد، با سرمربی و کادر فنی جدیدش در تلاش است از آخرین شانس خود برای کسب سهمیه المپیک در خرداد سال جاری در رقابت‌های لیگ ملت‌ها به نحو احسن بهره ببرد و بالاخره بلیت پرواز به المپیک ۲۰۲۴ پاریس را در آخرین شانس‌های خود کسب کند.

جام‌جهانی هندبال ۲۰۲۳
تیم ملی هندبال مردان ایران در آخرین مسابقه خود از مسابقات قهرمانی آسیا مقابل کره‌جنوبی به میدان رفت و با نتیجه ۲۶ بر ۲۷ شکست خوردند و در رده ششم آسیا قرار گرفت که نسبت به دوره قبل دو پله سقوط داشت و سهمیه جهانی را نیز از دست داد.

شاگردان مجید رحیمی‌زاده در مرحله گروهی این مسابقات در گروه B با نیوزلند، چین و کره جنوبی هم‌گروه بودند که مقابل چین و نیوزلند به برتری رسیدند و مقابل کره جنوبی شکست خوردند و به عنوان تیم دوم گروه راهی دور اصلی شدند.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

آن‌ها در مرحله اصلی این مسابقات با تیم‌های امارات، قطر و ژاپن هم‌گروه شدند که مقابل دو تیم قطر و ژاپن شکست خوردند و مقابل امارات به برتری رسیدند و با قرارگیری در رده سوم گروه برای کسب رتبه پنجمی به دیدار کره رفتند و با شکست مقابل این تیم ششم آسیا شدند.

تیم ملی ایران در مسابقات دوره قبل با قرارگیری در رده چهارم بعد از هشت سال دوری از مسابقات جهانی توانست سهمیه جهانی بگیرد، اما در این دوره با بازماندن از مرحله نیمه‌نهایی و شکست مقابل کره‌جنوبی نتوانست سهمیه بگیرد. البته تیم ملی ایران در صورت کسب رتبه پنجمی یک شانس دیگر برای کسب سهمیه داشت که از دست رفت.

جام‌جهانی فوتبال ساحلی ۲۰۲۳ امارات
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در سال ۲۰۱۷ در رقابت‌هایی که به میزبانی باهاما برگزار می‌شد، به مقام سوم جهان رسید. بعد از آن، در سال ۲۰۱۹ نتوانست جواز حضور در جام‌جهانی را کسب کند. ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ با نتیجه سه بر دو مقابل ژاپن شکست خورد و نه‌تنها از مسابقات آسیایی حذف شد، بلکه جام‌جهانی را هم از دست داد.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

جام جهانی فوتبال ساحلی امارات در دوبی از چند جنبه برای تیم ملی ایران اهمیت پیدا کرده بود. حضور در جام جهانی، که بعد از هفت سال دوری به دلیل تصمیم‌های جنجالی کنفدراسیون فوتبال آسیا ممکن شد، فرصتی دوباره برای این تیم بود تا توانایی‌های خود را بار دیگر به نمایش بگذارد.

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران که پس از یک وقفه هفت ساله در جام‌جهانی حضور پیدا کرده بود، در گروه B این مسابقات قرار داشت و با تیم‌های اسپانیا، تاهیتی و آرژانتین هم‌گروه بود که گروه بسیار سختی به‌شمار می‌رفت. اما ساحلی‌بازان ایران نه‌تنها از گروه خود صعود کردند، بلکه تا مرحله نیمه‌نهایی هم پیش رفتند و در آن‌جا مغلوب برزیل، قهرمان این دوره جام‌جهانی شدند. در نهایت، تیم ملی فوتبال‌ساحلی ایران با غلبه بر بلاروس در دیدار رده‌بندی، موفق شد در رده سوم جهان بایستد که عنوان افتخارآمیزی محسوب می‌شود.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

پس از آن میزان پاداش اختصاصی داده شده به تیم‌های اول تا سوم جهان از سوی فیفا اعلام شد و بر این اساس ساحلی‌بازان ایران با ایستادن بر سکوی سوم جهان، جایزه ۵۰ هزار دلاری فیفا را از آن خود کردند. همچنین موحد محمدپور، بازیکن تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به با بیشترین تعداد پاس گل عنوان بهترین گل‌ساز این رقابت‌ها را به نام خود ثبت کرد و تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با ۱۰ گل با ضربه قیچی‌برگردان به عنوان بهترین تیم از این حیث انتخاب شد.

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴-۲۰۲۳
پرسپولیس پس از ثبت دوگانه و فتح همزمان لیگ و جام‌حذفی در فوتبال داخلی، در لیگ قهرمانان آسیا در برابر ۶۰ هزار تماشاگر خود مقابل الدحیل قطر شکست خورد و حذف شد. استقلال هم علی‌رغم کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا، به دلیل بدهکاری و دریافت نکردن مجوز حرفه‌ای، از لیگ قهرمانان جا ماند و نساجی همچون پرسپولیس در همان مرحله گروهی با عملکرد نه‌چندان خوب حذف شد.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

سپاهان تنها نماینده فوتبال باشگاهی ایران در مرحله حذفی بود که از یک گروه نسبتاً آسان به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کرد و به مصاف الهلال عربستان رفت. سپاهان در هر دو دیدار رفت و برگشت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با نتیجه سه بر یک و در مجموع شش بر دو از حریف قدرتمند عربستانی‌اش شکست خورد تا تنها نماینده ایران هم از این رقابت‌ها حذف شود و ایران بازهم در مسابقات باشگاهی آسیا ناکام بماند.

مسابقات‌جهانی آرنولد کلاسیک در آمریکا و انگلیس
هادی چوپان، قهرمان ایرانی رشته بدن‌سازی، در مسابقات جهانی آرنولد کلاسیک انگلستان به مقام نخست دست یافت. او دو هفته قبل‌تر از حضور در انگلیس، در مسابقات بدن‌سازی آرنولدکلاسیک آمریکا هم به مقام قهرمانی رسیده بود و به این ترتیب، هادی چوپان توانست در دو هفته، دو بار در دو مسابقه معتبر جهانی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد.

رقیب اصلی او «سامسون داوودا» از انگلستان بود، اما در خانه، مغلوب چوپان شد. آرنولد شوارتزنگر و رونی کلمن، دو اسطوره بدن‌سازی جهان، جام و مدال این دوره از رقابت‌ها را به هادی چوپان اعطا کردند و هرکدام یک دست او را به نشانه قهرمانی بالا بردند. کلمن به دلیل وضع نامناسب جسمانی با عصا روی سن آمده بود.

۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲
۱۰ رویداد مهم ورزشی برای ایران سال ۱۴۰۲

رقم جایزه این مسابقات برای نفر اول ۱۵۰ هزار دلار بود که نصیب چوپان شد. جایزه نقدی مسابقات آمریکا نیز ۳۰۰ هزار دلار بود. هادی چوپان در سال ۱۴۰۳ چشم به مستر المپیا دوخته است تا بتواند با قهرمانی در آن، کلکسیون افتخارات خود را تکمیل کند. در دور اخیر این رقابت‌ها، او دوم شد و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان، قهرمانی را حق او می‌دانستند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا