خرید تور تابستان ایران بوم گردی

واکنش نمازگزاران جمعه به ماجرای آیت الله صدیقی

نیکزاد حبیبی، انصاف نیوز: نماز جمعه ۱۰ فروردین تهران که به امامت سید احمد خاتمی در دانشگاه تهران برگزار شد، با حضور نمازگزارانی همراه بود که در خصوص ماجرای آیت الله صدیقی خطیب دیگر جمعه‌ی تهران، نظرات جالب توجهی داشتند.

یکی از نمازگزاران که در بلوار کشاورز در حال رفتن به نماز جمعه بود در پاسخ به این سوال که «نظرتان درباره ماجرای پیش آمده برای آقای صدیقی چیست؟»، گفت: ما که خیلی تعجب کردیم و من شخصا دیگر بعد از این ماجرا پشت ایشان اصلا نماز نمی‌خوانم؛ اگر ایشان بیاید من نمازم را فرادا می‌خوانم؛ حتی به دفتر آقا هم تلفن کردم و این مسئله را گفتم؛ بالاخره شبهه‌ای در خصوص ایشان پیش آمده و تا حل نشود، من احساس خوبی نخواهم داشت.

چندی پیش عباس عبدی در توییتی نوشته بود: «گرچه نکات گوناگونی در خصوص اظهارات و مواضع آقای صدیقی وجود داشته که شرط امام جمعه بودن را منتفی می‌کرد، ولی به نظرم پس از افشای اسناد اخیر حضور دوباره وی در نماز جمعه، امر غریبی خواهد بود و احتمالا موجب ترک نمازگزاران خواهد شد.»

نمازگزار دیگری در پاسخ به همین سوال انصاف نیوز گفت: هرچند مسئله هنوز مشخص نشده اما به هر حال آقای صدیقی باید در این خصوص با صداقت شفاف‌سازی کنند؛ به هر حال مسئله‌ی کوچکی نیست و ایشان هم خطیب جمعه تهران هستند؛ هزاران نفر پشت ایشان نماز می‌خوانند؛ نمی‌شود که یک ماجرایی پیش بیاید و بعد فقط بگویند اطلاع نداشتم یا امضای من را جعل کرده‌اند!

ماجرای آیت الله صدیقی از آنجا آغاز شد که اسناد و ادعاهایی درمورد باغی به وسعت 4200 متر و به ارزش 1000 میلیارد در ازگل تهران مطرح شد و واکنش‌های فراوانی را تا امروز در پی داشت. از ادعای صدیقی مبنی بر جعل امضای خود و انتقال باغ 4200 متری به شرکت خانوادگی که بعدا به نوعی توسط حوزه‌ی علمیه‌ی امام خمینی خلاف آن گفته شده در بیانیه‌ای ذکر شد که: «بعد از ثبت موسسه مذکور با عنوان «موسسه غیرتجاری پیروان اندیشه‌های قائم»، تولیت حوزه [کاظم صدیقی] با اعتماد به فرد مذکور در تنظیم اساسنامه بر مبنای توافقات و خط مشی تعریف شده، با حضور در دفترخانه، سند بخشی از زمین حوزه را به موسسه مذکور منتقل نموده و آن را امضاء می‌نماید».

آقای میانسالی که کنار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران منتظر اذان ظهر و آغاز خطبه‌های نماز جمعه بود، نظر متفاوتی در مورد مسئله آقای صدیقی داشت و گفت: به هر حال ممکن است این مسئله برای هر شخصی پیش بیاید؛ نباید اینگونه مسائل را به پای کل نظام گذاشت یا اینکه بگوییم نماز جمعه نباید رفت؛ هرچند آقای صدیقی باید در این مسئله پاسخگو باشند اما تا چیزی مشخص نشده، نباید حق‌الناس را زیر پا بگذاریم و با بی‌انصافی قضاوت کنیم.

در نهایت ماجرا از درخواست و انتظار برخی از مردم برای استعفای آقای صدیقی، توضیح و رسیدگی شفاف در مورد این ماجرا و اعتراض به حضور او در مراسمی برای شب‌های قدر در دانشگاه امام صادق، تنها به حذف نام او از میان میهمانان دانشگاه امام صادق منتهی شد. آقای صدیقی هم در آخرین ویدئویی که از او منتشر شده است گفته است: «حوزه عملیه امام خمینی(ره) لازم داشت یک مرحله پیش حوزوی داشته باشد و تصمیم گرفتیم موسسه‌ای ثبت کنیم. در تاسیس موسسه غفلتی صورت گرفت که این غلفت از ناحیه من بود، نباید اعتماد می‌کردم. از اعضای موسسه آگاهی نداشتم و از وقوع غفلت در محضر خداوند استغفار می‌کنم و از مردم با همه وجودم عذرخواهی می‌کنم. اموال حوزه با تاسیس موسسه  جابجا نشده است. موسسه منحل شد و ملک مزبور رسما به حوزه منتقل شده و به ثبت رسمی رسیده است. توقع دارم در نظارت اگر به موردی رسیدند که از نظر قانونی جای مواخذه وجود دارد اعم از آشنایان و‌غیر اشنایان در اجرای قانون حتما به حساب اشخاص رسیدگی شود.» توضیحی که بزعم بسیاری از فعالان سیاسی و حقوقی پذیرفته و شفاف نبوده و دلایل و جزییات همچنان در آن مغفول است.

یک خانم مسن که در خیابان انقلاب منتظر رسیدن همسرش بود تا با او به نماز جمعه برود، درباره‌ی مسئله آقای صدیقی به خبرنگار انصاف نیوز گفت: ما که خیلی ناراحت شدیم؛ ایشان در نمازهای جمعه همیشه بیان خوبی داشتند و البته من فکر می‌کنم خودشان هم فرد پاکدستی هستند اما این داستانی که در فضای مجازی پخش شده، خیلی من را ناراحت کرد. امیدوارم ایشان اصل ماجرا را برای مردم بگویند. نباید این سنگر نماز جمعه که بهای خون شهداست، با این داستان‌ها خدشه‌دار شود.

نمازگزار دیگری در پاسخ به این سوال که «نتیجه ماجرای آقای صدیقی چه خواهد شد؟» می‌گوید: بعید می‌دانم نتیجه‌ای داشته باشد؛ آقای صدیقی می‌گویند امضای من را جعل کرده‌اند! آخر مگر می‌شود امضای شما را جعل کنند و خبر نداشته باشید؟ به هر حال ایشان شفاف توضیح ندادند و من خودم قانع نشدم؛ امیدوارم دقیق‌تر مسئله را روشن کنند. این مردم نظام و انقلابشان را دوست دارند؛ نباید اینطور با این مسائل مهم برخورد کنند. باید با مردم شفاف باشند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. خدایا چه مردمی هستیم ما مگرنه اینکه مؤسسه وخودحوزه علمیه درتصرف وتملک واختیارآقای صدیقی بوده خوب یک مالی هرچندغیرمنقول ازاین جیب به اون جیب رفته یادتون رفته اکبرطبری میگفت لب ترکنم لواسانو به اسمم میکنند بنظرمن این ازتواضع ذاتی آقای صدیقیه که عذرخواهی کرده اصلٱضرورتی نبودکه عذرخواهی کند ایشان صاحب اختیارندوهمچنین درمقام قضا پس بیجهت شلوغش نکنید

  6
  57
 2. اعتماد بی جا به نزدیکان و فرزندان یکی از آفات جدی برای مسئولین است باید مراقبت بیشتری بکنند و اجازه سوء استفاده به آنها را ندهند و رهنمودهای مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهند از جمله ساده زیستی و عدم فعالیت اقتصادی.

  15
  9
 3. من معتقدم اگر این اتفاق برای یکی از منتقدان نظام و یا مخالفان تندروی در کشور اتفاق افتاده بود در محکومیت آن بلافاصله تمام سران قوا اطلاعیه صادر می کردند و از تمام تریبون های کشور به تحریک مردم می پرداختند و از قوه قضاییه برخورد فوری با اباء و اجداد عاملین پیدا و پنهان آن را طلب می کردند.
  تفسیر مخدوش عدالت علوی را می‌توان براحتی در نوع برخورد جریان حاکم با این مسئله مشاهده کرد. امیدوارم قوی قضاییه در این آزمون مثل برخی موارد رفوزه نشود.

  43
  3
 4. فرضا امام علی بعنوان یک شخص عادی الان بودن.ایا از دینداری دلسرد میشدن.
  پس الگو علی باشه و بس.وگرنه ازینا خیلی زیاد هس
  از قوه قضائیه میخایم وارد پرونده بشه که حداقل دلمون خوش باشه یه رسیدگی هس،هاپولی هاپو که نمیشه

  14
  1
  1. همه چیز واضح و مبرهن است!!!
   از واگذاری غیرقانونی! تا قطع درختان!
   از نارضایتی همسایگان حوزه تا نمای اشرافی حوزه!
   از نامعلوم بودن تامین کنندگان ساخت حوزه تا جابجایی سند در قبال وجه نقد!
   از دروغ جعل اثر انگشت تا معامله خانوادگی!
   از عدم خروجی حوزه و روایات رنگین حاجی!
   وووووو

   15
   3
 5. بالاخره ایجادشبهه شده وازانجاکه قوه قضاسرشومثل کپک زیربرف کرده مدعی العموم در تهران ورودکنندوگرنه نمازپشت سرایشان گناه دارد

 6. وقتی یک معلم بخاطر تنبیه یک دانش آموز از کار اخراج میشه ، تا زمان رفع شبهه ای که آقای صدیقی رو به متهم درجه اول تبدیل کرده حداقل انتظار این هست که امامت نماز جمعه از ایشان گرفته بشه . البته این در صورتی اتفاق می افته که همه در برابر قانون برابر باشند . در کشور ما برخی افراد در دایره‌ای قرار دارند که قانون هم جرأت دستیابی به اون ها رو نداره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا