خرید تور تابستان ایران بوم گردی

خدعه و تعدی هدفمند اسرائیل | ابوالفضل فاتح

ابوالفضل فاتح، موسس ایسنا، در یادداشتی درباره‌ی حمله‌ی روز گذشته به کنسولگری ایران در سوریه نوشت:

بسمه تعالی

حمله رژیم اشغالگر به کنسولگری ایران در دمشق که بخشی از سرزمین کشور عزیزمان محسوب می شود و هدف قرار دادن تعدادی از هموطنان نظامی مان، مغایر با همه قوانین بین المللی و از هر نظر محکوم است. گرچه کام های بسیاری از مردم از کاستی های حکمرانی تلخ است، اما این محکومیت، فراتر از اختلاف نظرها و فارغ از هرگونه نگاه حزبی و سیاسی و جریانی، و به اقتضای تعلق و تعهد به وطن است.

رژیم نتانیاهو که با بحران های داخلی و اجتماعات گسترده خیابانی مواجه است، برای نجات از بن بست غزه که در عیار یک رسوایی اخلاقی، سیاسی، بین المللی و نظامی نمایان شده است، از مدت ها قبل استراتژی ترور و گسترش جنگ را برگزیده است چرا که از نظر او این یک بازی دو سر برد برای اسرائیل است.

در شرایطی که افکار عمومی جهان، با رنج فلسطینیان همدلی بی سابقه ای داشته و در برابر نسل کشی جاری به پا خاسته است، اسرائيل تلاش دارد با گسترش سطح و ارتفاع بحران، تمرکز از غزه را به نقطه ی دیگری منتقل، و با خارج شدن فلسطین از صدر موضوعات جهان، فضای تنفس برای ارتش بی انگیزه، سرگردان و بی هدف فراهم نماید که بیم جنایات بیشتر علیه بشریت را به دنبال خواهد داشت، و چه بسا هدف نهایی درگیر ساختن مستقیم آمریکا و ایران و انتقال هزینه های جنگ در سطح منطقه به آمریکا باشد. فراموش نکنیم که به دلیل شرایط انتخابات آتی آمریکا، اختلاف نظرهایی بروز کرده است و نتانیاهو هم بی میل به درگیر ساختن بایدن در مهلکه ی جاری و نهایتا شکست او در برابر ترامپ نیست.

علاوه، در صورت گسترش جنگ به سطحی جدید، عمق و معنای درگیری در غزه، با تغییری استراتژیک مواجه شده و پیامدهای قبلی را برای اسرائيل نخواهد داشت. برای این رژیم، هر گونه شکست از فلسطینیان تحت محاصره و اشغال، بحران موجودیت ایجاد خواهد کرد. چرا که در شرایط فعلی، هرگونه شکست اسرائیل، شکست از یک گروه تحت محاصره و اشغال وستم است و با معنای درگیری با یک کشور ثالث دارای ارتش کلاسیک و مجهز تفاوت جدی دارد. علاوه، جهان که با رنج فلسطین همدل است، ممکن است به همان میزان حامی کشورهای دیگر درگیر در این صحنه نباشد. از این روی، حفظ هشیاری در برابر خدعه جدید اسرائیل یک ضرورت است و در این حال اقدامات پیشگیرانه و کاستن از آسیب پذیری ها با توجه به سیاست شناخته شده ی ترور اسرائیل، بیش از پیش انتظار می رود.

ایران همچون هر کشور دیگری حق دارد در برابر تجاوز به حریم کنسولی و شهادت فرماندهان ارشد نظامی خود پاسخی درخور ارائه دهد، اما این پاسخ در عین تناسب و عبرت آموزی، باید هوشمندانه، سنجیده و دوراندیشانه باشد، تا جغرافیا و میدان واقعی جنگ را تغییر ندهد. در این صورت است که «جنگ غزه در غزه» تعیین تکلیف خواهد شد که بهترین راهبرد برای پیروزی فلسطین است، و خدعه خطرناک اسرائیل نه تنها راه به جایی نبرده، که به طراحان آن بازخواهد گشت، ان شاء الله.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
۱۴ فروردین ۱۴۰۳

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقای فاتح اگر ایران قبلا جواب اسراییله بطور مشخص داده بود الان جرات نمیکرد کنسولگری ایران بزنه تعلل در اقدام متقابل دیگر نشونه هوشمندی نیست نشونه ضعف ایران است ومعلوم میشه شعار محو اسراییل پوچ و بلوفی بیش نبوده و در صورت عدم پاسخ هدف بعدی خاک ایران وتهران است اگر سران نظامی ما واقعا راست میگن مثل پاکستان طی ۲۴ ساعت عمل کنند پس اینهمه موشک ساخته شده برای کی است

  2
  3
 2. اصلا ما الان اختلافات درونی رو کنار گذاشتیم و یک صدا خواستار مقابله به مثل هستیم اونم از نوع مستقیم و نه نیابتی….به نظر جناب ایا اصلا دلشون میخواد وارد معرکه بشن مستقیم…..جواب نه

  بله……خودی و نخودی و بیخکدی همه از این موضوع شاکی هستن .قراره ترشی اون موشک های با برد نمیدونم چند کیلومتر رو بگیرید .موشک سونیک فلان….مردم خسته شدن از قوپی در کردن یه جایی باید حرف عمل یکی باشد حتی ولو اینکه اسرائیل به عمد زده تا ایران رو مستقیم وارد جنگ کنه ..شما چرا پا پس میکشی…..

  اصلا ندارمه دیگه اگر قرار به حمله متقابل نباشه..

  یا حق

  1
  1
 3. اجازه بدیم مسئولان سیاسی تصمیم بگیرن و مسئولان نظامی اجرا کنن… چون امروزه کارها تخصصی شده،الکی نظر ندیم.

 4. سلام‌اسرائیل‌اگرتوسط‌نیروهای
  مقاومت‌بیش‌تر‌دچار‌چالش‌شود
  احتمال‌اینکه‌بخواهدعملیات‌
  انتحاری‌ودیوانه‌وار‌خودرا‌به‌داخل
  خاک‌ایران‌‌بکشاند‌هست‌این‌
  واقعیتی‌هست‌که‌ایران‌باید‌احتمال
  آنرا‌بدهد‌به‌نظرمن‌اینگونه‌عملیات
  که‌درسوریه‌برعلیه‌نیروهای‌ایرانی
  ‌وسفارت‌انجام‌داده‌‌نشان‌ازهمین
  قضیه‌است‌حال‌اینکه‌توان‌چنین
  کاری‌را‌درصحنه‌ومیدان‌دارد‌یانه
  نمیدانم‌امابالاخره‌دشمن‌‌هرچه
  قدر‌هم‌ضعیف‌شده‌باشد‌نباید
  غفلت‌کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا