خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بهره‌مندی ۱۲۳ دانش‌آموز اتیسم از خدمات آموزشی و پرورشی کردستان

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان گفت: ۱۲۳ دانش‌آموز دارای اختلال اتیسم در دوره‌های مختلف تحصیلی، خدمات آموزشی، پرورشی، حمایتی و توانبخشی دریافت می‌کنند.

به گزارش هاناخبر، «طالب محمدی با بیان اینکه ۱۴ فروردین (دوم آوریل) به عنوان روز جهانی آگاه سازی اتیسم در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است، اظهار کرد: روز جهانی آگاهی از اتیسم، روز افزایش آگاهی آحاد جامعه در مورد این اختلال است، زیرا تنها آگاهی می‌تواند منجر به پذیرش آن شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان گفت: از این تعداد ۳۵ نفر دانش آموز دختر و۸۸ نفر دانش آموز پسر می‌باشند که در ۱۳ مدرسه استثنایی و یک مدرسه مستقل اتیسم در دوره‌های تحصیلی پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه دوره اول پیش حرفه‌ای و متوسطه دوره دوم کار دانش خاص در حال تحصیل هستند.

او افزود: در شهرستان‌های مریوان، سقز، قروه، بانه، بیجار، کامیاران، دیواندره، دهگلان مدارس استثنایی و در شهرستان سنندج، مدرسه مستقل اتیسم به این طیف از دانش آموزان خدمات آموزشی، پرورشی، حمایتی و توانبخشی ارائه می‌کنند.

محمدی با اشاره به اینکه افراد دارای اختلال اتیسم دنیا را متفاوت‌تر از دیگران می‌بینند، می‌شنوند و احساس می‌کنند و دو خصوصیت اصلی اختلال در ارتباط کلامی و تعاملات اجتماعی در رفتار و علایق آنان مشهود است، گفت: دانش‌آموزان اتیسم نیاز به امکانات بیشتری دارند و حداکثر تراکم در یک کلاس دارای دانش آموزان اتیسم ۳ نفر است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان عنوان کرد: در سال جاری، شعار «اتیسم و رسالت اجتماعی همگان» از سوی سازمان بهزیستی کشور برای روز آگاه‌سازی در زمینه اختلال طیف اوتیسم انتخاب شده است.

محمدی با اشاره به آمار رو به افزایش اتیسم در استان، گفت: اتیسم درمان قطعی ندارد و ناآگاهی خانواده‌ها و جامعه از این بیماری و عدم اطلاع رسانی مناسب در این زمینه موجب شده است تا بسیاری از این کودکان در زمان طلایی شناسایی و درمان نشوند.

به گفته وی با تشخیص زودهنگام این اختلال در کودکان که از سنین زیر سه سال آغاز می‌شود می‌توان از برنامه‌های درمانی مؤثرتر و مداخله بهنگام برای کمک به آنان بهره برد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان اضافه کرد: خدمات آموزشی بر اساس روش‌های جدید آموزش این کودکان مانند روش تیچ (TEACCH) و خدمات غیردارویی از قبیل خدمات روانشناسی، کار درمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی، شن درمانی، ماساژ درمانی، سفالگری به دانش آموزان اختلال طیف اتیسم در مدارس با نیازهای ویژه استان ارائه می‌شود.

او با بیان اینکه میزان شیوع این بیماری یک در هشتاد یا یک درصد است و ابتلاء به آن در پسران چهار برابر دختران است، یادآور شد: ژنتیک مهمترین عامل در ابتلاء به این اختلال است.

محمدی افزود: در اجرای تفاهم‌نامه منعقده با انجمن اتیسم استان و با همکاری معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مقرر شد، تمام دانش آموزان طیف اتیسم استان به صورت رایگان در مرکز آموزشی، پزشکی و درمانی قدس سنندج مورد درمان و ویزیت قرار گیرند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان خاطر نشان کرد: اولین مدرسه آموزشی و توانبخشی خیرساز ویژه دانش‌آموزان اتیسم در سه هزار و ۶۰۰ متر مربع دارای ۱۰ کلاس درس، اتاق‌های کاردرمانی، گفتاردرمانی، شن درمانی و فضاهای مناسب فعالیت‌های هنری و ورزشی در سنندج کلنگ زنی شده است.

او با بیان اینکه هزینه ساخت مدارس اتیسم ۱۰ برابر مدارس عادی است، اضافه کرد: از مسئولان و خیرین انتظار می‌رود که همواره دانش‌آموزان با نیازهای ویژه را مورد توجه و حمایت خود قرار بدهند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا