خرید تور تابستان ایران بوم گردی

وزیر نفت یا وزیر ابهام بنزینی؟

لطفا از قبل توضیح دهید و مانند مقامات ناآگاه و خطاکار دولت قبل، مردم را در تغییرات بنزینی، غافلگیر نکنید.

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی – وزیر نفت از اطلاع رسانی ساده و شفاف درباره موضوع مهم بنزین، ناتوان است. صحبت جدید او درباره کارت سوخت به جای اطلاع رسانی، ابهام و نگرانی تولید کرد. 

جواد اوجی وزیر نفت بعد از جلسه اخیر هیات دولت (چهارشنبه ) در جمع خبرنگاران صحبت کرد و رسانه ها به نقل از او تیتر زدند که تا 10 روز آینده فقط با کارت سوخت شخصی می توان بنزین دریافت کرد. این سخنان باعث شد موجی از ابهام و سوال و نگرانی درباره آینده توزیع و فروش بنزین در افکار عمومی ایجاد شود تا جایی که مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران (متولی توزیع و فروش بنزین) مجبور شد ظهر همان روز با عجله با خبر 14 صداوسیما مصاحبه کند و اطمینان دهد فعلا هیچ تغییری ایجاد نشده و به مانند گذشته کارت سوخت پمپ بنزین همچنان وجود دارند.

اوجی وزیر نفت چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود: “در قانون و بودجه ۱۴۰۳ قانون‌گذار وزارت نفت را مکلف کرده در سال جدید۹۵ درصد عملیات سوخت گیری با کارت سوخت شخصی انجام شود. با توجه به  تعطیلات دو هفته، می دانستیم خیلی از هموطنان هنوز کارت سوخت شخصی خود را جدی نگرفتند یا بعضی ها فراموش کردند با خود در سفر ببرند دستور دادیم در این دو هفته کارت سوخت جایگاه در اختیار مردم قرار گیرد. ولی در هفته های آتی در راستای مدیریت مصرف بنزین وحسب تکلیفی که قانون گذار به ما محول کرده است باید با کارت سوخت گیری انجام شود.خواهش میکنم که مردم جهت عملیات سوختگیری با کارت سوخت شخصی سوختگیری کنند. اما با توجه به وظیفه ما در مدیریت مصرف سوخت از طریق استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، در هفته‌های آتی انشاءلله عملیات سوخت‌گیری از طریق کارت سوخت شخصی انجام خواهد شد”.

وزیر نفت

خبرگزاری ایرنا هم دو خبر مکتوب و ویدئو از سخنان وزیر نفت با این تیتر منتشر کرد و تا کنون با همین تیتر در سایت باقی مانده است: “اوجی: در سال جدید سوخت گیری فقط از طریق کارت سوخت خودرو انجام می‌شود”
چند خبرگزاری از جمله تسنیم و ایسنا هم این خبر را با این تیتر منتشر کردند:” تا ۱۰ روز آینده سوخت‌گیری فقط با کارت شخصی ممکن است”.

البته خبرگزاری ایسنا اندکی بعد تیتر خبر خود را تغییر داد وهم اکنون در سایت این خبرگزاری چنین تیتری دیده نمی شود اما این تیتر در تسنیم باقی مانده. این یعنی از اول اردیبهشت به جز کارت سوخت شخصی دیگر نمی توان از کارت پمپ بنزین استفاده کرد. 
جالب توجه اینکه این بخش از سخنان وزیر نفت که مهمترین بود در خبرگزاری روابط عمومی وزارت نفت (شانا) به شیوه نادرستی اینگونه تیتر شد :”وزیر نفت: ۹۵ درصد سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی انجام می‌شود” این در حالی است که وزیر نفت چنین حرفی نزده و 95 درصد تکلیف قانونی و برنامه آینده وزارت نفت است و نه وضعیت فعلی. 

بعد از بمبی که وزیر نفت در افکار عمومی منفجر کرد مدیر شرکت پخش سعی کرد در مصاحبه با صداوسیما ابهامات سخنان وزیر نفت را رفع کند . او توضیح داد: “در مورد سوخت‌گیری خودروها با استفاده از کارت سوخت‌های شخصی اطلاع‌رسانی می‌شود. کارت سوخت‌های اضطراری به تعداد معدود در جایگاه‌های سوخت قرار می‌گیرد تا افرادی که کارت سوختشان نرسیده و مشکل دارند، استفاده کنند…طبق دستور قانون‌گذار موظفیم استفاده از کارت سوخت‌های جایگاه‌ها را محدود کنیم، البته اکنون در برخی از جایگاه‌ها کارت سوخت به تعداد معدود همچنان برای برای استفاده اضطراری و افرادی که کارت سوخت ندارند، موجود است”.

حال چند سوال :

اول – دقیقا وزارت نفت و شرکت ملی پخش قرار است در آینده چه کنند؟ قرار است فروش و توزیع بنزین چه تغییراتی داشته باشد؟ لطفا به خاطر خودتان و به خاطر مردم، این تغییرات را قبل از اجرا، بافاصله، دقیق و صحیح و شفاف و بدون ابهام، اعلام عمومی کنید. اگر وزیر نفت بلد نیست موضوع مهمی را اطلاع رسانی کند این موضوع را به افراد متخصص و توانمند بسپارد که در مجموعه نفت کم نیستند. 

پمپ بنزین

دوم – به نظر می رسد وزارت نفت به اطلاع رسانی معیوب و مبهم عادت کرده است. نمونه آن همین سخنان چهارشنبه وزیر نفت که آخرش مشخص نشد چه می خواهد بگوید و برنامه آینده چیست. او نگفت قرار است در 10 روز یا دو هفته آینده چه تغییراتی در فروش بنزین رخ دهد؟ قرار است کارت پمپ بنزین ها جمع شود؟ قرار است کارت پمپ بنزین ها از تعداد محدود فعلی هم کمتر شود؟ نمی دانیم. اگر قرار نیست تغییراتی رخ دهد پس این سخنان وزیر نفت و مدیر شرکت پخش چیست؟ اگر قرار است تغییراتی رخ دهد آن تغییرات چیست؟ این چه تغییراتی بوده که در دو هفته تعطیلات نوروز از آن صرف نظر کردید و هم اکنون می خواهید از 10 یا دو هفته دیگر آن را اجرا کنید؟

 لطفا از قبل توضیح دهید و مانند مقامات ناآگاه و خطاکار دولت قبل، مردم را در تغییرات بنزینی، غافلگیر نکنید. متاسفانه این رویه اشتباه در دولت فعلی هم ادامه یافت و در ۲ سال اخیرهم مسوولان نفتی بارها تغییرات نادرست توزیع بنزین را بدون اعلام قبلی و ناگهانی اجرا کرده اند و مشکل ساز شده اند. آیا دوست دارید مردم را در ابهام و نگرانی بنزینی نگه دارید؟

سوم – وزیر نفت گفته است براساس قانون 95 درصد سوختگیری باید از طریق کارت سوخت انجام شود. لطفا مسوولان توضیح دهند چگونه می خواهند این موضوع را عملی کنند؟ برنامه آینده آنها چیست؟

چهارم – مقامات نفت به صراحت اعلام کنند اگر می خواهند کارت سوخت پمپ بنزین را جمع کنند چگونه بنزین برای خودروهایی که کارت سوخت ندارند تامین می شود؟ ضمن اینکه هم اکنون در بهترین حالت صدور کارت سوخت جدید، حداقل دو هفته طول می کشد. علاوه بر این رانندگانی که به دلیل شغل یا هر دلیل دیگری باید مسافت های طولانی درون و بین شهری را طی کنند و بنزین بیشتری مصرف کنند چه کنند؟
    

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا